31 Aralık'ta Bitecek Olan Ankara Antlaşması'nda Son Durum Nedir?

12 Eylül 1963 tarihinde Ankara'da, Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan ve İngiltere'de çalışma imkanı sağlayan Ankara Antlaşması, İngiltere'nin AB'den çıkması nedeniyle bitiyor. Peki nedir son durum?
31 Aralık'ta Bitecek Olan Ankara Antlaşması'nda Son Durum Nedir?
iStock

konu ile ilgili gerek sözlük gerekse diğer mecralardan bir sürü insanla çalıştım, görüştüm, dost oldum ve epey zamandır da londra'dan ekşi sözlük'teki ankara antlaşması başlığını takip ediyorum. bir kaç kelam etme ihtiyacı hissettim. yazının giriş kısmı biraz serzeniş olacak, hızlıca geçebilirsiniz.

daha önce belirttiğim gibi bu işten gerçekten çok büyük paralar kazanan firmalar var. ancak işin meblağ kısmını tartışmak istemem çünkü serbest piyasa ekonomisi isteyen istediği fiyattan hizmet vermek isteyebilir sonuçta zorla almıyorlar cebinizden.

fakat işin mide bulandıran kısmı şurada başlıyor; isim vermeyeyim istanbul beşiktaş'ta şubesi bulunan, taksim'de şubesi bulunan en bilinen firmalardan denk geldiğim ve aynı iş kollarından gelen arkadaşların uzatma başvurularında sıklıkla neredeyse birebir kopyalanmış iş planlarına şahit olmuşluğum var. ne yazık ki insanların güvenip geleceklerini emanet ettikleri firmaların umrunda olmayabiliyorsunuz.

kötü örnekleri bir kenarda tutalım evet varlar ama bu işten para kazanan veya kazanmış olan tüm insanlara da dolandırıcı muamelesi yapmak sizin cehaletinizi gösterir. her işte olduğu gibi burada da çalışacağınız/danışacağınız insanları seçmek sizin sorumluluğunuzdadır. ahlak ve etik maalesef herkeste bulunmayabiliyor. ve ne yazık ki türk kültüründe know-how'a para vermek hava parası gibi geliyor birçok insana.

1- ankara anlaşması bitiyor, ne zamana kadar başvurabiliriz?

evet şu aşamada ankara anlaşması vizesi yani ecaa vizesi 31 aralık 2020 itibari ile son bulacak. bu tarihe kadar teorik olarak başvuru süreniz olsa da başvurunuz 31 aralık itibariyle sonuçlanmaz ve vize memurunun önüne 2 ocak 2021'de gitmiş olursa şu anki durumda olumsuz sonuç alırsınız. yani başvurduğunuz tarih değil değerlendirildiği tarih dikkate alınır.

2- başvurular ne kadar sürede sonuçlanıyor?

bunun net bir cevabı olmamakla birlikte 3 haftaya kadar düşen yanıt süreleri pandemi sonrası 8 haftaya çıkmış durumda. yani parmak izinizi verdikten sonra herhangi bir evrak eksiğiniz yoksa 8 hafta civarında cevap alırsınız. dosyanızda ekstra bir inceleme yapılmıyorsa ve evrak eksiğiniz yoksa genellikle cevaplar sıralı ilerler. yani 10 eylül başvurusunun değerlendirilmesinden sonra 11 eylül başvurusuna geçilir. bu şekilde cevabı gelen insanlara göre size aşağı yukarı kaç gün sonra cevap gelebileceğini tahmin edebilirsiniz.

3- x meslekten arkadaşım var o da ben de aynı iş planı ile ayrı ayrı başvuramaz mıyız? / başkasının iş planını değiştirip başvurabilir miyim?

başvurabilirsiniz. fark edilirse ret alırsınız. 8-9 hafta bekler ret alırsanız ikinci başvuru için muhtemelen süreniz kalmaz. mucize olup yetiştirseniz bile ikinci değerlendirmeyi yapan memur başvurunuzu daha fazla inceleyecektir.

4- bana iş planı örneği gönderir misiniz?

göndermem. bu konuda internet içerisinde paylaşım yapanlar ve facebook gruplarında paylaşım yapanlar mevcut. ancak unutmayın bir başkasının iş planından aşırma yapmak hep plan sahibini hem sizin başvurunuzu zor duruma düşürebilir.

5- photoshopla banka dökümü ve/veya sertifika düzenlesem anlaşılır mı?

anlaşılırsa muhtemelen uk'ya giriş yapmayı unutabilirsiniz. anlaşıldığı durumlar mevcut.

6- ben gelsem ne iş yapabilirim?

bence gelmeyin. zaten bunun cevabını sizden başkası da veremez.

7- başvurmayı düşünüyorum ama param yok?

başvurmayın. göç ediyorsunuz, arkadaşlarla içmeye çıkmıyorsunuz.

8- potansiyel müşteri mektubum yok şart mı?

şart değil. ancak şu koşullarda şart değil; başvurduğunuz işi sgk dökümü ve önceki çalıştığınız kişilerden antetli kaşeli kağıtlara alınmış referans mektupları ile ispatlayabiliyorsanız ve geldiğinizde de sizi bir kaç ay finansal olarak idare edecek paranız varsa şart değil. para ne alaka derseniz gelir gelmez çalışmanıza yani potansiyel müşterilerinize acil ihtiyacınız olmadığını gösterir.

9- vizemizi aldık sonra ne olacak?

londra'ya gelirseniz bi kahve ısmarlarsınız ben de size neyi nasıl yapacağınızı anlatırım. bunun dışında bu konularda artık youtube'da onlarca video mevcut.

nasıl banka hesabı açarım?

geliş tarihiniz belli olduktan sonra uk içinde bir adresi -otel de olur- beyan ederek online bankacılık hizmeti veren bir bankaya başvurarak hesabınızı açabilirsiniz.
monzo, starling gibi... ben starling öneririm.

nasıl ev tutarım?

bu biraz zor. en az 6 ay peşin kira istenecektir legal olmasa da. çünkü siz bu ülkede yenisiniz ve kredi notunuz yok. in misiniz cin misiniz belli değil. bu sebeple kredi notunuz oluşana kadar paylaşımlı bir evde kalmanız tavsiyemdir.

rightmove, gumtree ve spareroom'dan bakabilirsiniz.

nasıl şirket kurarım?

şirket kurması 12 pound civarı bir şey. muhasebeciniz sizden gerekli belgeleri isteyecektir online olarak kuruluyor zaten kendiniz bile yapabilirsiniz ben önermesem de. buyrun bu da link.

nasıl iş bulurum?

öncelikle kontratlı olarak bir yerde çalışabilirsiniz ancak vize gereği yıl içerisinde birden çok yere fatura kesmeniz gerekli ki tek bir yerde çalışarak oranın tam zamanlı çalışanı gibi gözükmeyin. indeed.co.uk ve recruiterların kendi web sitelerine portföy ve cv'lerinizi ulaştırabilirsiniz.

sonuç bekleyen veya başvurmayı düşünen herkesin yolu açık olsun.