359 Milyon Işık Yılı Uzakta Yeni Bir Galaksi Keşfeden Astrofizikçi: Burçin Mutlu Pakdil

dünya'dan 359 milyon ışık yılı uzakta bir galaksi keşfeden astrofizikçi burçin mutlu pakdil pgc1000714 katalog numarası ile kayda geçen galaksiye kaşifine ithafen burçin adı verilmiş.

helal olsun. güzel bir haber.

kaynak

hakkında şöyle bir haberin olduğu keşiftir.
kozmik anafor

haberden bir alıntı: "burçin mutlu pakdil, mithila mangedarage, marc s. seigar, ve patrick treuthardt’ın hazırladığı ve yüksek lisans öğrencisi pakdil’in baş yazarlığını yaptığı makale, pgc 1000714 olarak bilinen galaksinin keşfedilen yeni özelliklerini anlatıyor."

yani galaksiye ait yeni bilgiler keşfedildiğini, bahsi geçen galaksinin zaten halihazırda keşfedilmiş ve bilimsel bir isimle sınıflandırılmış olduğunu söylüyor. arkadaşları arasında kendisini bu ekstra keşfinden dolayı onurlandırmak adına "burçin'in galaksisi" şeklinde adlandırıldığını, ancak bunun bilimsel bir isimlendirme olmadığını anlatıyor.


yine de bir türk bilim insanının böyle bir başarıya imza atmış olması çok büyük bir şey tabii ki. kendisini kutlamamız, yeni gelecek başarılarını bekleyip daha da gurur duymamız gerek.

makale için: burcin mutlu pakdil et al, a photometric study of the peculiar and potentially double ringed, nonbarred galaxy: pgc 1000714, monthly notices of the royal astronomical society (2016). doı: 10.1093/mnras/stw3107

phys.org linki

6 ocak 2017 tarihinin en guzel haberine konu galaksidir.


ne guzel gulmus roportajda. evren herkese boyle guzellikler nasip eder umarim.

(bkz: bir türk'ün yeni bir galaksi keşfetmesi)