4.3 Işık Yılı Uzaklığıyla Güneş'e En Yakın Yıldız Sistemi: Alfa Centauri

Alfa Centauri (Alpha Centauri) yıldız sistemi, Güneş Sistemi'ne en yakın yıldız sistemi olmasıyla meşhur bir yer.
4.3 Işık Yılı Uzaklığıyla Güneş'e En Yakın Yıldız Sistemi: Alfa Centauri

alfa centauri, güneş'e ortalama uzaklığı yaklaşık 4.37 ışık yılı olan en yakın yıldız sistemidir. 

sistemde birbirinin yörüngesini kullanarak karşılıklı olarak yay çizen iki adet yıldız bulunur; alfa centauri-a ve alfa centauri-b olarak adlandırılan iki yıldız arasındaki mesafe 40 astronomik birim (au) ile 9 au arasında değişiklik gösterir. bu, "güneş-plüton" arası ile "güneş-satürn" arasındaki uzaklıklara tekabül eder.


alfa centauri a, güneş'ten biraz daha büyük ve yaklaşık 1.5 kat daha parlak sarı renkli bir yıldızdır.

alfa centauri b ise güneş'ten biraz daha küçük ve turuncu renk veren bir yıldızdır. verdiği turuncu renge göre bu yıldızın alfa centauri a'ya göre daha kısa ömürlü olacağını söyleyebiliriz.


sistemin en yaşlı yıldızı ise alfa centauri c isimli yıldızdır. bu yıldız, diğer iki yıldızın etrafında yaklaşık 1 milyon yılda bir tamamlanan oldukça geniş bir yörüngeye sahiptir. güneş'ten 7000 kat daha sönük bir parlaklığı mevcut olan bu yıldızın enerjisi tükenmek üzeredir ve diğer yıldızlara oranla ömrü daha erken bitecektir. cüce bir yapıya sahip olduğu için kardeşleri "a" ve "b" gibi alfa centauri c'nin de bir süpernovaya ve ardından bir kara delik'e neden olmayacağı tahmin edilmektedir.

Evrenin Görüp Görebileceği En Görkemli Cenaze Törenlerinden Biri: Süpernova