400'den Fazla Gemiyi Yağmalayıp Yok Eden Çılgın Korsan: Bartholomew Roberts

Korsanlığın Altın Çağı'nın en başarılı korsanı Bartholomew Roberts ile tanışın.
400'den Fazla Gemiyi Yağmalayıp Yok Eden Çılgın Korsan: Bartholomew Roberts

gemileri yağmalamak için tüm korsanlar arasında bir rekabet varsa, bartholomew roberts bunu açık ara kazanırdı. belki de dünyanın tanıdığı en başarılı korsandı. bir söylentiye göre 400 civarında gemiyi yağmalamış.sırf sayılar açısından, yalnızca sir henry morgan ile rekabet edilebilir.

roberts'ın en büyük şöhret sebebi, brezilya açıklarında demirlemiş bir portekiz hazine filosuna rastladığında geldi. konvoyun bir parçası gibi davranarak körfeze girdi ve sessizce gemilerden birini aldı. en çok ganimetin hangi gemide olduğunu sordu.

daha sonra o gemiye yelken açtı, saldırdı ve kimse ne olduğunu anlamadan gemiye bindi. konvoy eskortu -portekizliler yetiştiğinde, roberts kendi gemisiyle ve az önce aldığı hazine gemisiyle uzaklaşıyordu. cesurca bir hareketti ve karşılığını aldı.

bartholomew roberts, takma adı black barty, (1682 haverfordwest, galler yakınlarında doğdu– 10 şubat 1722, gine açıklarında denizde öldü), bir dizi geminin korsan kaptanıdır “royal rover”, “fortune” gibi lakapları da var. batı afrika kıyılarından brezilya ve karayip kıyılarına ve newfoundland'a kadar uzanan gemileri yakan ve yağmalayan korsandır.

roberts bir gemiye kaptanlık etmeden önce, bir kraliyet gemisinde yetenekli bir bahriyeliydi.bir ingiliz köle gemisi "prenses" üzerinde üçüncü eş kaptan olarak hizmet ederken bir korsan olan howell davis, o gemiyi gine kıyılarında ele geçirdi. korsanlar roberts'ı mürettebata katılmaya zorladı, ilk başta korsanlığa isteksizdi, roberts'ın yakalanmasından bir aydan kısa bir süre sonra davis'in savaşta öldürülmesiyle 1719'da ünlü atanmasıyla korsanlığa başladı. korsan gemisinde geçirdiği kısa sürede roberts, yetkinliğini ve üstünlüğünü kanıtladı, bu yüzden mürettebat onu howel'ın halefi olarak seçti.

adını bartholomew roberts olarak değiştirdi ve korsan kariyerine başladı. korsanlar, davis'in intikamını limanı tahrip ederek aldıktan sonra, brezilya kıyılarına doğru yola çıktılar ve burada bazı savaş gemileri de dahil olmak üzere birçok gemiyi yağmaladılar. portekizlilerden çok miktarda mal yağmaladılar..

tacizlerin bir sonraki hedefi amerikan kolonileriydi. ilk olarak, new england'daki tüm ganimeti ve çalınan gemilere çöktüler. daha sonra newfoundland'ın bir limanı çok kısa sürede yıkıldı. roberts ve korsanları, orada yakalanan 20'den fazla gemiyi yaktı. tek istisna, 26 topu olan fransız gemisiydi. buna "kraliyet serveti" adı verildi. black bart, kariyeri boyunca tüm amiral gemileri için bu ismi kullanıyordu.

soğuk kanlıydı acımasızdı .bir keresinde, gemide 80 köle bulunan bir köle tacirini ele geçirdi. geminin kaptanı kıyıdaydı, bu yüzden roberts ona bir fidye ödenmezse gemiyi yakmakla tehdit eden bir mesaj gönderdi.kaptan reddetti, bu yüzden o gemiyi tüm kölelerle birlikte yaktı.

roberts tüm filoyu etrafında topladı ve itibarı son derece arttı. 1720 yazında, güçlü korsanlar amerikan kıyı şeridi boyunca yelken açmaya devam etti ve daha da fazlası karayipler'e ulaşana kadar gemiler ele geçirildi. 1721'de roberts, karayipler'in donanma tarafından istila edilmiş sularında bir yıldan fazla süren ispanyol ana karasına giden ve ispanya'dan gelen nakliyeyi neredeyse tek başına durdurmuştu. filo batı hint adaları'na vardığında, korkunç kaptan 15 ingiliz ve fransız gemisine baskın düzenleyerek tamamen yeni bir terör yarattı. bu sefer en büyük ödül 42 topa sahip bir hollanda savaş gemisiydi. afrika'ya yelken açma girişimi, zayıf rüzgarlar nedeniyle başarısız oldu, bu yüzden korsanlar karayipler'e geri dönmek zorunda kaldı.

filosu daha da fazla gemiyi yağmalamaya devam etti. diğer birçok insan arasında martinik valisini ele geçirdiler. korsanlar savaş gemisini aldı ve roberts'ın baş düşmanı olduğu için onu astılar. kısa bir süre sonra filoya bir "kraliyet serveti" daha eklendi. 52 silahla donatılmış bir fransız savaş gemisiydi. 1721'de nihayet afrika'ya ertelenmiş bir gezi yaptılar ve nijerya ve liberya'da daha fazla kurban yağmalandı. son olarak, royal africa company'nin gemisi "onslow", yargı günü yaklaşırken son büyük ödül oldu.bu gemi neredeyse yenilmez bir korsan gemisiydi ve o zamanlar sadece iyi silahlanmış bir donanma gemisi ona karşı durmayı umabilirdi. sam bellamy'nin whydah'ı veya blackbeard'ın queen anne's revenge'i kadar etkileyici bir korsan gemisiydi.

1722 yılının şubat ayının başlarında, kaptan challoner ogle, ingiliz hükümeti tarafından roberts'ı bulup yakalaması için gönderildi. savaş gemisi "swallow", roberts'ı karayipler'den kovaladı, "kraliyet serveti" bu defa yakaladı ve saldırdı. korsanlar, kutlama yaptıkları cape lopez'e demir tamıştılar.

roberts, gemisine avantaj sağlamak için rüzgardan önce yelken açarak kaçmaya çalıştı, ancak daha sonra belirsiz kalan nedenlerle, gemiyi takipçileri olan"swallow"'a geri çevirdi.

menzile girdiklerinde ogle, korsanlara bir top ateşi bombardımanı yaptı ve hemen roberts'ın adamları aynı şekilde karşılık verdi. duman temizlendiğinde, mürettebat bartholomew roberts'ın bir topun üzerine düştüğünü ve ilk ve tek bombardımanda öldürüldüğünü gördü. dehşete kapılmış mürettebat, nefessiz kalan vücudunu denize attı. ölümü durumunda bu onun dileğiydi.yıkılmış bir moralle korsanlar kaçmaya çalıştılar, ancak kolayca ele geçirildiler. mizzen üst direkleri hasar gördüğü için etkisiz bir şekilde denize açıldılar. hepsi esir alındı ve daha sonra suçlarından yargılandı, ardından iki hafta boyunca süren elli iki idamla sonuçlandı. bu olaydan sonra korsanlık neredeyse tamamen öldü.