500 Milyon Işık Yılı Uzaktan Gelen Düzenli Radyo Sinyalleri Ne Olabilir?

Bilim insanları, geçtiğimiz günlerde çok uzak bir galaksiden gelen güçlü ve düzenli radyo sinyalleri keşfettiler.
500 Milyon Işık Yılı Uzaktan Gelen Düzenli Radyo Sinyalleri Ne Olabilir?
iStock

derin uzayda 16 günde bir tekrarlanan güçlü radyo sinyalleridir. 500 milyon ışık yılı öteden gelmektedir. (bkz: frb 180916.j0158+65)

gökbilimciler bu düzenli yinelenen sinyalleri keşfettiğinden beri kökenini ve asıl anlamını araştırıyor. genel eğilim, bunun bir kara delik olduğu fikrinde yoğunlaşsa da dünya dışı yaşam formlarından gelen bir tür mesaj olma ihtimali de var.

"now, for the first time, astronomers have found a fast radio burst (frb) that repeats on a regular cycle."

yani kozmologlar ilk defa bu öngörülemez ve düzenli hızlı patlayan radyo sinyallerini (frb) buldular.

komplo teorileri ve uzaylılar mı geliyor fantazyası bir kenara, astronomi açısından ilerleyen günlerde şaşırtıcı gelişmeler gelebilir.

kaynaklar

şu kaynakta araştırmacıların vardığı sonuç: bu sinyalin kaynağının, nötron yıldızlarının manyetosferlerinde oluştuğu bilinen radyo emisyonları olması yönünde.

frb 180916.j0158+65'de gözlenen periyodikliğin, nötron yıldızlarının manyetosferlerinin frb'lerin oluşma/bulunma yeri olması konseptine uyduğunu söylüyorlar. aynı zamanda bu periyodikliğin, frb'nin dönüş ile çalışmadığını doğruladığını; bunun sebebinin ise mevcut modelin, pulsar rüzgarlarının zayıf olmasını gerektirmesi olduğunu belirtiyorlar.

şu kaynakta söylendiğine göre; frb 180916.j0158+65 isimli sinyal her 16,35 günde bir benzer bir düzeni takip ediyor. 4 gün boyunca her iki saatte bir, bir veya iki kez patlıyor (sinyal açığa çıkarıyor). sonrasında 12 gün boyunca sessiz kalıyor. daha sonrasında bütün bu olay tekrar ediyor.

yani uzaylılar sinyal yolluyor demeden önce; radyo sinyallerinin uzayda kendi kendine oluşabildiğini, bunun için en uygun yerlerin nötron yıldızları olduğunu ve bu sinyalin belli aralıklarla oluşuyor olmasının sinyalle aramıza giren gök cisimleri veya bir kara delik yüzünden de olabileceğini öğrenmek gerekiyor.

NASA'ya Göre 29 Nisan 2020'de Dünya'ya Çarpabilecek Olan Asteroid: 1998 OR2

NASA'nın İlk Kez Samanyolu Galaksisi'nin Merkezini Görüntülemesi