6 Çocuğuna Zehir İçirdikten Sonra Eşiyle Birlikte İntihar Eden İnanılmaz Kadın: Magda Goebbels

Nazi propaganda bakanı Joseph Goebbels'in eşi Magda Goebbels'in hayatına dair ilginç bilgiler.
6 Çocuğuna Zehir İçirdikten Sonra Eşiyle Birlikte İntihar Eden İnanılmaz Kadın: Magda Goebbels
Goebbels Ailesi

hitler'den 1 gün sonra ve aynı führerbunker'de evvela 6 kızını, sonra kendisini öldüren kişi.

bu kadın başlı başına incelenmesi gereken birisi. ömrünün yarısına kadar sahipsiz kalmış, öfkeyle yoğrulmuş, sonra bir ideolojide kendini bulmuş, öfkesini hırsa ve saplantıya çevirmiş, liderle kendini özdeşleştirip tüm hayatını buna göre şekillendirmiş, bunda en iyi olmaya çalışmış, nihayetinde de lideri için herşeyini yok edebilmiş birisi.

çocuklarının hepsinin baş harfleri "h", böylece "h"itler'in ismiyle özdeşleştirmiş. yine 6 çocuğu olması da tesadüf değil, bunun sebebi de "h-i- t- l- e- r".

sadece bunlar değil, okuduklarıma göre saç kesiminden kıyafet tercihine, yediği yemeklerden dinlediği müziklere kadar herşeyini hitler'e göre düzenlemiş. bildiğimiz "sünnet" mevhumu var kadında. yani hitler işin bokunu çıkartmayıp, "yaşam alanı" (bkz: lebensraum) nı sağladıktan sonra silahlı mücadeleye son verseydi ve hayatta kalsaydı, hitleri basbayağı peygamber ilan edeceklerden birisi bu kadındı. öylesi bir tapınma..

bu kadını ve psikolojisini doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor. 6 tane evladını tek tek uyutmuş ve elleriyle öldürmüş. bunda asil bir taraf yok. korkuyla yaptığını da zannetmiyorum. hala gösteriş gibi geliyor bana..

ama dönem almanyasını ve psikolojisini anlayabilmek adına bu kadın nirengi noktalarından birisidir. hitler bile kendine, bu kadın kadar inanmamış.

kendisi aslında bir yahudi ailesinin yanında büyümüştür. siyonizm'in önde gelen isimlerinden ve israilin kurulmasında önemli bir rol oynayan chaim arlosoroff'un ailesinin yanında uzun süre kalmış hatta chaim'in kendisiyle duygusal bir bağ bile kurmuştur. lakin, faşizm'in ayak seslerinin duyulduğu ilk yıllarda iktidara geçen nazi partisinin önemli ismi joseph goebbels ile evlenince geçmiş hayatını saklı tutmak zorunda kalmıştır. nazi partisinin, ileride saf alman ırkının prototipi olarak göstereceği goebbels ailesinin bu tip bir skandalla karşı karşıya kalması, hem müttefik güçler için büyük bir silah olacak, hem de nazi partisini ve faşizm yanlılarını içinden çıkılması zor bir duruma sürükleyecektir.

savaşın habercisi ırkçı hareketlerin artmasıyla geçmişini saklayamayacağına inanan magda goebbels, durumu adolf hitler'e bizzat kendisi bildirir. normal şartlar altına öldürülmesi veya yok edilmesi gereken magda, hitlerin keskin ve kanlı bıçağından hiç bir şey olmamış gibi azad edilmiştir. (ki tarihçiler bu kararını hitler'in magda'ya olan aşırı hayranlığı ile bağdaştırırlar) nazi partisi bu konudaki kararını chaim'in ve ailesinin yok edilmesi doğrultusunda verir ancak arlosoroff'lar çoktan almanyayı terk etmiştir...

takip eden yıllarda tesadüfün garip bir cilvesidir ki, ileride israil toprakları olacak filistinde bulunan chaim arlosoroff 1933 yılında garip bir suikaste kurban gitmiştir. faşizmin ve arı ırk safsatalarının alman halkına aşılanmaya başladığı yıllarda kimliği belirlenemeyen bir kişi, tel aviv plajında chaim arlosoroff'un yanına yaklaşır ve silahıyla kafasına bir el ateş eder. suikastçı kalabalıktan yararlanıp bölgeden uzaklaşır ve kendisi hakkında en ufak bir ipucuna bile rastlanamaz.

pek tabi ki bunu magda'nın geçmişini şu yüzüne çıkartmak istemeyen nazi partisi ve adolf hitler'in yaptırdığı söylenebilir ama nürnberg mahkemeleri'nde dahi dava konusu olan bu suikastle ilgili hiç bir kanıta ulaşılamaz.

sonuçlar çok açık bir şekilde magda goebbels ve nazi partisini gösterse bile kimse bu suikast ile ilgili ceza almamıştır.

“eşimi de seviyorum, ama önderimize olan sevgim çok daha güçlü; onun için hayatımı dahi feda edebilirim. ancak, önderimizin almanya'ya olan aşkından dolayı bir kadını sevemeyeceğini anladığımda, sırf ona daha yakın olabilmek için joseph ile evlendim” 

diyerek bunun üstüne 6 çocuk doğurmuş, nazi döneminde “üstünanne” olarak propaganda vitrininde yer almış, savaşın sonunda sovyet askerleri berlin'deki önder sığınağına iyice yaklaştıklarında, nasyonal sosyalist ideolojinin olmadığı bir dünyada çocuklarının yaşamasına gerek olmadığı gerekçesiyle, çocuklarına tek tek zehirli kapsüller yutturup öldürdükten sonra eşiyle birlikte intihar etmiştir. 

faşizm manyaklığının en mide bulandırıcı örneklerinden biridir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir