600 Bin İnsana Su Getirebilmek İçin 9 Yıl Gönüllü Çalışan Japon Doktor: Tetsu Nakamura

Sözlük yazarı ''amaterasuu'', Tetsu Nakamura adlı güzel bir insanla tanıştırıyor bizleri.
600 Bin İnsana Su Getirebilmek İçin 9 Yıl Gönüllü Çalışan Japon Doktor: Tetsu Nakamura


tetsu nakamura sayesinde afganistan'da yaşayan 600 binden fazla insan, bugün içme suyu bulabilmektedir. yerli halka içme suyu sağlayabilmek için 9 yıl boyunca gönüllü olarak su kanalı projesinde çalışmıştır.

nakamura, japon bir tıp doktorudur. afganistan'da ilk kez 1991 yılında, ülkenin dağlık doğu bölgelerine sağlık hizmeti götürerek yoksul insanlara yardım ederek başlar. nakamura bu bölgelerde 3 sağlık ocağı açar. bu şekilde, o bölgelerde yaşayan yoksul insanlara sağlık sorunları konusunda, gönüllü olarak yardımcı olur.


2000'li yıllarda bölgede kuraklık artmaya başlar. yetersiz beslenme ve su eksikliği nedeniyle bölge halkı arasında hastalıklar hızla artar. nakamura da hastalıklarla bu şekilde baş edemeyeceğini anlayınca su kanalı projesini başlatmaya karar verir.

2003 yılında binbir maddi zorlukla bu çalışmayı hayata geçirir. yapılacak olan kanalın, su kaynağı da kunar nehrinden karşılanır. nakamura, su kanalını yaparken eski bir japon kitabından faydalandığını da aktarır. buna göre gelen suyun debisini arttırmak için nehirde daraltma yöntemi uygular. ayrıca bununla birlikte su seviyesini yükseltmek için de nehrin, kanal ağzıyla kesiştiği noktaya bir takım taşlar koyar. su kanalının duvarlarını da demir çitlerin içine konulmuş taşlardan yapar. demir çitleri de halktan insanların, demir telleri dolamasıyla sağlanır. duvar da kullanılacak taşları da çevredeki kayaların kırılmasıyla elde ederler. yani neredeyse hiç masraf edilmeden yapılır tüm bunlar.


nakamura'nun bu projesinde yerli halkın çok büyük desteği olmuş, deyim yerindeyse el ele, beraberce bu çalışmayı yürütmüşlerdir. bu proje sayesinde yerli halk,. bir zamanlar adeta çöl olan bu arazide tarım yapabilir hale gelmiş, kendi gıda ihtiyaçlarını sağlayabilmişlerdir. bunun yanında da dünyadaki kuraklığın önüne bir nebze de olsa geçmişlerdir.

25,5 km uzunluğunda ki bu kanal projesi sayesinde 2016 yılı itibariyle 16.000 hektar tarım alanı sulanabilir duruma gelmiş, bununla birlikte 600.000 insanın su ihtiyacı karşılanmıştır. kendisine bu projesinden dolayı "uluslararası barış" alanında ramon magsaysay ödülü verilmiştir.


tetsu nakamura, bunun yanında dünyadaki artan açlığın ve terörün bu şekilde önüne geçilebileceğine vurgu yapmıştır. japonya'daki rahat yaşamını bırakıp da insanlık adına bir şeyler başarmış, bu koca yürekli adam; teşekkürlerin en büyüğünü hak etmiştir.

bu da japon kanalı hakkında nhk tarafından yapılmış belgesel: