60'larda Avrupa'dan Nepal'e Yolculuk Yapan Hippilerin Meşhur Uğrak Yeri: Lale Restaurant

1960'lı yıllarda Avrupa'dan Nepal'e doğru yolculuk eden çiçek çocukların uğrak yerlerinden biri de İstanbul'da hâlâ hizmet veren Lale Restaurant'mış.
60'larda Avrupa'dan Nepal'e Yolculuk Yapan Hippilerin Meşhur Uğrak Yeri: Lale Restaurant

1960'ların ikinci yarısında, aklı evvel ingiliz girişimci hippilerinden birkaçı, ingiltere'den katmandu ve güney hindistan'a kadar uzanan bir otobüs seferi düzenlemeye karar verir. 

magic bus adı verilen bu yolculuk, kendi çapında bir olay haline gelir ve dünyanın dört bir yerinden gelen hippiler bu otobüslere binip binlerce kilometre yol kat ettikten sonra hindistan'a ulaşırdı. 


bu turların hiç bir yasal yanı olmadığı gibi, pek de uzun yolculuklara uygun araçlarla yapıldığı söylenemezdi. 

zira öncelikle eski otobüslerle başlayan bu geziler, daha sonra ingiliz ordusundan emekli olan garip kamyonların arkalarına yerleştirilen oturaklar üzerinde devam etti. 

otobüsler şöyle şeylerdi


askeri kamyon bozmaları ise şöyle


istanbul, bu gezinin doğu ayağındaki ilk nokta olarak kabul edilirdi. birçokları ingiltere'den değil, istanbul'dan itibaren katılırdı bu yolculuğa. buluşma noktası ise lale restoran'dı. 

lale restoran'ın işletmecileri hippilere gayet sıcak davranır, kalacakları yerler ayarlardı. restoranın duvarları da hindistan'a giden hippilerin mesajları ile dolu olurdu. "gitar çalmayı bilen ve hindistan'a benle gelecek bir kız arıyorum" gibi mesajlardı bunlar. 

o zamanlara ait bu mesaj panosunun fotoğrafı


restoran aynı zamanda sütlaç tatlısı ile ünlüydü hippiler arasında. 

o zamanlardan kalan birkaç fotoğraf, sahneyi gözünüzde canlandırmak açısından faydalı olabilirflickr'da, magic bus ile yapılan yolculuklar ile ilgili bir çok fotoğraf ve yazı da bulmak mümkün.

restoranın dünya çapında bu kadar ünlü olmasının nedenlerinden biri de, magic bus yolcuları arasında, daha sonra lonely planet serisini yayınlayacak olan tony wheeler'ın da bulunmasıdır.