60'larda Türkiye ve Birçok Ülkede Boy Gösteren ABD Ajanları: Peace Corps

1961 yılında ABD Başkanı John F. Kennedy tarafından kurulan ve Türkçesi Barış Gönüllüleri olan Peace Corps, 60'lı yıllarda ülkemizin pek çok yerinde faaliyet göstermişti.
60'larda Türkiye ve Birçok Ülkede Boy Gösteren ABD Ajanları: Peace Corps

peace corps (barış gönüllüleri) 1961 yılında dönemin abd başkanı john f. kennedy tarafından hayata geçirilen bir program. 

barış adına gittikleri ülkelerin sosyolojik, kültürel, topografik özelliklerini, kullanılmaya açık zayıf noktalarını ülkelerine raporlamak, halkını etnik ve dini parçalara bölerek zayıflatmak, çocuklarını iki üç süt tozu, "amerika'ya nasıl yararlı olabilirim" eğitimi, türlü ıvır zıvır yardımı ile ülkelerine bağlamak gibi görevlere gönüllü olmuş, ülkemizde bu duruma karşı çıkanların susturulması, halkın saflığı ve misafirperverliği sayesinde rahatça faaliyetlerini sürdürmeleri 10 yıl kadar devam etmiştir.

birçok insan bu organizasyona sistem dışı kalıp geri dönünce iş bulamayacağı korkusuyla katılmaz, bu açıdan cv'ye yardımcı olduğu görüşünün yaygın olduğu söylenemez. 

bu programa 40'lı, 60'lı yaşlarındaki yardımseverler veya maceracılar dışında amerika'nın en iyi üniversitelerinden iyi derecelerle mezun olmuş öğrenciler de katılır. geri dönenler devlet dışı, "non-governmental organization" denilen kurumlarda iş bulurlar genellikle.

Yakın Türkiye Tarihinin En Kilit İsimlerinden, Derin Devlet Ajanı Abdullah Çatlı'nın Hayatı