7 Yaşında 1400 Köpek ve 50 Kedi Kurtarmış Bir Kahraman: Roman McConn

2018 yılında ASPCA (Amerikan Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği) ödülünün sahibi 7 yaşında bir çocuk olan Roman McConn'ın hikayesi.
7 Yaşında 1400 Köpek ve 50 Kedi Kurtarmış Bir Kahraman: Roman McConn

her şey roman’ın mcconn'ın annesi jennifer mcconn’ın texas’taki yüksek-ölümlü barınaklardaki( yani belli bir süre içinde sahiplenilmeyen veya tedavi edilmeyen köpeklere ötenazi yapma hakkı olan) köpekleri kuzey pasifik civarındaki daha güvenilir barınaklara taşıma ve sahiplendirme isteğiyle 2016 yılında oluşturduğu project freedom ride hareketi ile başlamış oldu.


annesinin bu projesi henüz 4 yaşındayken bile ilgisini çekmeyi başarmıştı roman’ın. roman, ailesinden ve arkadaşlarından doğum gününde hediye yerine projeye bağış yapmalarını istemiş ve kendi çapında topladığı bağışla ilk icraat olarak annesi ile birlikte texas'taki yüksek ölümlü bir barınaktan washington’a kabul ettirdikleri 30 köpeği götürmüşlerdir.


bu icraatlarından sonra hiçbir zaman hız kesmeyen proje hareketi için roman oldukça kilit bir rol oynuyordu. projenin facebook sayfasına büyük özveri ile köpekleri tanıttığı videolar çekiyordu:


her bir köpeğe isim verip ,onların ne kadar arkadaş canlısı oldukları konusunda ikna çalışması yapıyordu o kocaman yüreğiyle.. “ roman olmasaydı asla bu proje bu kadar geniş çapta başarılı olamazdı” diyor annesi jeniffer…

roman’ın bu özverisiyle almış olduğu aspca ödülü, onu ülke çapında da şöhret sahibi biri yapacaktı; zira amerika’nın en ünlü talkshow programlarından biri olan the ellen degeneres show'a davet edilmesi uzun sürmeyecekti. gösteri sırasında ellen, organizasyon için roman’a şu görüntüler eşliğinde 20.000 dolar verdi:


bu miktarın projeleri için çok önemli olduğunu belirten jeniffer, şubat ayında ellen'in de yardımıyla planladıkları büyük nakliye maliyeti olan 15 bin dolar ile mart ayındaki 5 bin dolarlık nakliye masraflarını şimdiden çıkarmanın vermiş olduğu mutluluğu iletirken, texas'tan sonra washington ve georgia eyaletlerine taşınarak projenin kapasitesinin çok daha büyütüleceğini de müjdeledi.


özellikle ülkemizde sokak köpekleri konusundaki negatif tutumun ayyuka çıktığı bu dönemde, crystal eskola’nın ifadesiyle “doğmuş bir köpeğin fısıltısı” olarak lanse edilen 7 yaşındaki roman mcconn’ın çoğu insana bu konuda büyük bir umut ve cesaret örneği olabileceği görüşündeyim…

roman'ın aspca ödül tanıtımı:


kaynaklarinsideadditiongosanangelo