8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Şeyler

Türkiye'nin 1980'li yıllardan itibaren izlediği ekonomi politikalarında önemli rol oynayan ve zehirlendiği iddiaları hala gündeme gelen cumhurbaşkanı Turgut Özal kimdir, neler yapmıştır, Türkiye için önemi nedir? Bu gibi soruların cevabını bulabileceğiniz bilgileri aktarıyoruz.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal Hakkında Bilmeniz Gereken Temel Şeyler

türkiye cumhuriyeti devleti 8. cumhurbaşkanı ve 19. başbakanı, ekonomiden sorumlu başbakan eski yardımcısı, başbakan eski müsteşarı, eski bürokrat, ortadoğu teknik üniversitesi eski öğretim üyesi.

hakkında kısaca
13 ekim 1927'de malatya'da doğmuştur. 1950 yılında istanbul teknik üniversitesi elektrik mühendisliği bölümünü bitirip, 1952 yılında mühendislikte ekonomi alanında uzmanlık yapmak için amerika birleşik devletleri'ne gitmiştir. 1954 yılında semra özal ile evlenmiş, bu evlilikten üç çocuk sahibi olmuştur.

12 eylül 1980 askerî darbesinden sonra kurulan hükûmette "ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı" olarak görev almıştır. 1982 yılında ise bu görevinden istifa etmiştir. 1983 yılında ise anavatan partisini kurmuştur ve o tarihte yapılan seçimde birinci parti olup kenan evren tarafından hükûmet kurmayla görevlendirilmişir.

iki dönem başbakanlık yaptıktan sonra 31 ekim 1989 yılında türkiye büyük millet meclisi tarafından cumhurbaşkanı seçilmiştir. bu görevine 9 kasım 1989 yılında başlamış ve bu görevinde ölüm tarihi olan 17 nisan 1993 tarihine kadar devam etmiştir.


ölümü
özal 17 nisan 1993 tarihinde koşu bandıyken fenalaşmış, akabinde kalp krizi geçirmiştir. o gün çankaya köşkündeki ambulansın aküsünün olmaması ve ardı ardına gelen ihmaller doğrultusunda hayata veda etmiştir. özal'ın naaşı , 17 eylül 1961 yılında idam edilen ve 17 eylül 1990'da topkapı anıt mezarı'na defnedilen merhum adnan menderes'in yanına defnedilmiştir.

ölümü ardındaki iddialar
özal 1993 yılında türkî cumhuriyetlere geziler yapmış ve bu ülkelerde bir takım anlaşmalar imzalamıştır. semra özal, merhum turgut özal'ın bu anlaşmalar doğrultusunda büyük türk birliğinin kurulmasına temel attığını iddia etmiştir.

ölümü ile ilgili en kuvvetli iddia
turgut özal söz konusu gezilerden döndükten sonra başdanışmanı olan arif yüksel ile birlikte bir sergi açılışına gitmiştir. açılışta sayın yüksel bir ara özal'ın yanından ayrılmıştır. geri geldiğinde ise özal'ın elinde bir bardak limonata olduğunu ve merhum cumhurbaşkanı'nın sürekli olarak terlediğini görmüştür. bu iddiaya göre limonata içinde zehir olduğu ve özal'ın limonatayla zehirlendiği sanılmaktadır. bu iddiayı güçlendiren görüş ise şu: semra özal , turgut özal'ın ömründe tüketmediği yiyeceği kuru fasulye olarak ve içmediği içeceği de limonata olarak dile getirmiştir.


ölümü ile ilgili diğer iddia
iddia sahibi ise ergenekon gizli tanığı selçuk. selçuk , levent ersöz tarafından semra özal'a bazı görüntüler yoluyla şantaj yapıldığını ve turgut özal'ı zehirlenmesini söylediğini iddia etmiştir. bu iddiayı güçlendiren görüş ise şu: özal'ın ölümünden sonra başta semra özal'ın olmak üzere ailenin otopsi istememesi olarak gösteriliyor. bu arada levent ersöz daha sonra bu davadan beraat etmiştir.

19 yıl sonra açılan bir mezar
bu iddialar türkiye gündemini sarsmış olacak ki dönemin cumhurbaşkanı abdullah gül ddk(devlet denetleme kurulu)'yi görevlendirmiştir. özal'ın kabri açıldıktan sonra görevli adli tıp çalışanları şok olmuştur. çünkü naaşın hemen hemen hiç bozulmaması çok ilginçtir. böyle bir durumda bazı kitleler özal'ın şehit olabileceğini savunsa da adli bilimler uzmanı prof dr sevil atasoy, özal'ın bedeninde fazla yağ olmasına ve kabirde bulunan nemden olduğunu belirtmiştir.

mezar açılıp bazı örnekler alındıktan sonra adlı tıp özal için raporu birkaç hafta içinde tamamlamıştır. rapora göre ifade aynen şu şekildedir : "zehir var , zehirlenme kesin değil"

özal'ın naaşında bulunduğu iddia edilen zehirler

*yüksek miktarda ddt bulunduğu iddia edilmiştir. söz konusu madde 1980 yılında türkiye'de yasaklanmıştır. bu madde zararlı hayvanlarla mücadelede ve tarımda kullanılan bir tür ilaçtır.
*kadminyum adlı madde de özal'ın bedeninde bulunduğu iddia edilenler arasındadır. seramik, pil ve akü sanayinde kullanılan bu madde aşırı yorgunluk olarak kendini belli etmektedir.
*amerikyum ve polonyum'unda bulunduğu iddia edilmektedir. bu iki zehir radyoaktiftir ve uzun süreli zehirlenme durumunda vücutta kalıcı yıpranmalara sebebiyet vermektedir.


özal hakkındaki diğer notlar
*özal politikaya atılacağı zaman fazla kilolarından kurtulmak için ’hastaneler şehri’ diye bilinen houston’da bir süre kalmıştır. iktidara geçtiğinde ise houston’daki methodist hastanesi’nde 1985’ten 1992’ye kadar, üçü başbakanlığında, biri cumhurbaşkanlığında dört ameliyat geçirmiştir.

* 18 haziran 1988 tarihinde anavatan partisi olağan genel kongresinde turgut özal'a kartal demirağ tarafından suikast girişiminde bulunulmuştur. özal sadece baş parmağından yaralanmıştır. saldırıdan sonra ise:"allah'ın verdiği ömrü, onun izninden başka alacak yoktur" demiştir. kartal demirağ bu suçtan dolayı 4 yıl hapis yatmış , 4 yıldan sonra ise merhum cumhurbaşkanı tarafından affedilmiştir. şuan başka bir suçtan dolayı yine hapistedir.

*ahmet özal en büyük oğludur. medya alanında ve siyaset alanında girişimcilik yapmıştır. ancak siyasi kariyeri babası kadar başarılı değildir. ahmet özal 1 mart 1989 yılında lichtenstein'da faliyet gösteren "magic box" adlı tv kanalı kurmuştur. bu kanal için 1990 yılında cem uzan ile ortak olarak star tv adıyla yoluna devam etmiştir. 1992 yılında star tv ortaklığından ayrılarak 4 ekim 1992'de kanal 6'yı kurmuştur.

*birinci körfez savaşında amerika ile birlikte ırak'a savaş açmak istemiş hatta : " amerika yanında savaşa girersek bir koyup üç alırız" demiştir. dönemin genelkurmay başkanı necip torumtay ile görüş ayrılığına düşmüştür. ardından genelkurmay başkanı istifa etmiştir.

*ırak'ın devrik lideri saddam hüseyin ile yıldızı hiçbir zaman barışmamıştır. 1990'da diyarbakır'ı saddam'ın havadan vuracağına dair istihbarat alınmıştır. o yıllarda diyarbakır'da görev yapan memurlar, ailelerini şehir dışına yollayıp kendileri şehirde kalmıştır.

* dönemin jandarma genel komutanı eşref bitlis ile hemşehridir. eşref paşa, özal'dan iki ay önce şüpheli bir şekilde ölmüştür.

*içişleri eski bakanı korkut özal kardeşidir.

kaynaklar
-birinci kaynak
-tbmm
-ücüncü kaynak
-dördüncü kaynak
-beşinci kaynak

Turgut Özal, Neden "Demiryolu Komünist İşidir" Demişti?

Türkiye Ekonomisini Kökünden Değiştirerek İhracatı Artırmayı Öngören 24 Ocak Kararları

1993'te Şüpheli Bir Kaza Sonucu Yaşamını Yitiren Jandarma Genel Komutanı: Eşref Bitlis