845 Metrelik Rekoru Hala Kırılamayan Kemankeş: Tozkoparan İskender

Osmanlı döneminde kırılması çok güç bir rekora imza atmış kemankeş Tozkoparan İskender.
845 Metrelik Rekoru Hala Kırılamayan Kemankeş: Tozkoparan İskender

1281,5 gez'e (845.46 metre) ok atarak hala kırılamadığı gibi, yanına yaklaşılamamış bir rekora imza atmış kemankeştir tozkoparan iskender. 

bu rekordan sonra cihan pehlivanı ünvanı almış. milletin yerden 2 cm ancak ayırabildiği yükleri "bu ne lan?" rahatlığıyla göğsüne kadar kaldırıp kaldırıp yere attığı rivayet ediliyor. ki bundan sonra kemankeş yapılır kendisi. hatta başında muhafızlar bekler ki kemankeşliğine zeval verecek şekilde yatmasın. işte kolunun üstüne falan. iran'dan "hadi bu yayı kurun da görelim" artizliğiyle gönderilen yayı önce kurmuş, sonra "kırmıştır".

bu da kendisinin nişan taşı

sene 957 (milâdî 1550)
sâhib-ül menzil fî-l meydân
ellezî ismuhu tozkoparan

neredeyse 1 kilometre ok atmış. kafanızda bir hayal edin 1 kilometreyi, okun şiddetini, alacağı rüzgarı, havada mermi gibi gitmesini... dehşet. günümüzde modern yaylarla bile bu kadar uzak mesafeye atılamamış, en çok buna şaşıyorum. adam nasıl bir kuvvet uygulamış öyle ya?

bir de düşünün, 40-50 libre yaylar mülayim yay olarak geçiyor osmanlı'da. bu adam yaklaşık 1 kilometre ok atmak için en az bi 90-100 libre yay kullanmıştır diye düşünüyorum. yani 50 kilo. daha düşük libreli bi yay olsa, atılan ok imkanı yok o kadar gidemez. 50 kiloyu da günümüz insanı 2 eliyle asılsa çekemez, adamda nasıl bir kaslı vücut vardı acaba... insan gerçekten hayret ediyor, ben bugün 50 libre yayı anca çekebiliyorum (25 kilo).

Ata Sporumuz Geleneksel Okçulukla İlgili Merak Edilen Her Şey