90'larda Türkiye Kumarhanelerini Perişan Eden Gizemli Kumarbaz: Ariel Sela

Türkiye'de kumarhaneler 1998 yılında kapatılmadan önce İsrailli kumarbaz Ariel Sela, buraları perişan etmiş.
90'larda Türkiye Kumarhanelerini Perişan Eden Gizemli Kumarbaz: Ariel Sela
iStock

ariel sela, 1993-1997 yılları arasında türkiye'deki kumarhaneleri perişan eden 65-70 yaşlarında israil vatandaşı bir kumarbaz

1997 yılında istanbul'un bir otelinde açık poker masasında bir türk'e elinde kent varken, türk'ün elindeki ufak üçlü ye 300 bin dolar çektikten sonra "bu gece benim için yeter" deyip odasına çıktı ve sabah oda görevlisi tarafından ölü bulundu. ölüm sebebi kalp krizi ya da kent'ti. 

sadece rulet oynar ve gün içinde masa değiştirmezdi. oynadığı masanın yanındaki masada gelen rakamları mutlaka not alırdı. ona göre hiçbir rulet çemberi mükemmel değildi. günde 18 saat rulet oynar, 6 saat uyurdu. kesinlikle alkol almaz, sadece süt içerdi. hile yaptığı görülmemiştir. bir-iki ay süren rotasyonlarla kumarhaneleri dolaşırdı. günlük kazancı 70-80 bin dolar olduğunda masayı terk ederdi. günlük kayıplarda 100 bin dolar limitine kadar zorlardı. 

türkiye'de kazandığı paranın 4-5 yıllık sürede 20 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. ingiltere'de iki kumarhaneyi iflasa sürüklediği, hollanda'da yüksek oyun yüzünden kumarhanelere alınmadığı biliniyordu. dünyanın birçok kumarhanesinde kara listedeydi. gerçek adı hiçbir zaman öğrenilemedi.

12 Yıldır Sektörde Olan Birinden: Türkiye'de Kumarhaneler Neden Yeniden Açılmalı?