90'lardaki Chicago Bulls Hegemonyasına İki Yıl Ara Verdiren Pivot: Hakeem Olajuwon

NBA'de oyunun modern bir şekilde evrilmeden önceki, uzunların oldukça dominant olduğu dönemin sembol uzunlarından Olajuwon hakkında güzel bir özet. Hakeem Olajuwon kimdir, neden efsane olmuştur sorularının cevabı da burada saklı.
90'lardaki Chicago Bulls Hegemonyasına İki Yıl Ara Verdiren Pivot: Hakeem Olajuwon
Fotoğraf: nba.com

hakeem olajuwon, tüm nba tarihinde jordan'la beraber gelmiş geçmiş en sevdiğim oyuncu, efsane nba yıldızı. 

21 ocak 1963, nijerya doğumlu basketbolcu, nba kariyerine 1984 yılında michael jordan, charles barkley, john stockton gibi basketbolcuların arasından sıyrılıp ilk sırada houston rockets tarafından draft edilerek başlamıştır. 2,13 m boyu, 2,29 m kulaç genişliği ile de dominant bir pivottur.

aynı zamanda diğer bir houston rockets oyuncusu ralph sampson'la beraber twin towers'ı (ikiz kuleler) kurmuş kişi. çok da özel bir isim ve hakikaten 84 draftında kimse roket takımına jordan'ı seçmediği için küfür etmediyse bu hakeem'in muhteşemliğinden ötürüdür ancak onun kariyerinin en özel yanları two towers ya da 2 yüzük kazanması değil, onun altında yaşadıklarıdır:

1994 yılında oynadığı oyun gerçekten olağanüstüydü ve jordan gittiği için sevinecek kadar cahil olan, zekası kıt olan biz ergen yıldız takım seviyesindeki lisans çıkarmış artist bebecikler için kendisi idoldü. 3 yılda 30 cm boy atmıştım ve beni pivot oynatırlardı. hakeem'i izlemek benim için aşırı önemli bir şey olmuştu. adamın pota altında oynadığı oyunun kaynağının moses malone olduğu söylenir hep ve ben sadece kısıtlı videolardan moses malone'u izlemiş olsam da hakeem'in yaptığı şeylerin bir benzerini dünya gözüyle canlı yayında asla görmedim. sadece sayılar değil olay. "heart of a champion" olayı çok önemli arkadaşlar. 94 nba finallerini izlediyseniz beni anlarsınız. pat riley'nin knicks'inin bad boys'dan daha sert, daha "evil" olduğu yazılırdı. aşırı zor bir takımdı onlar. nba finallerinin en kana-kan dişe-diş serisi oynandı. o dönem şöyle bir istatistik hatırlıyorum; nba finalleri tarihinin en düşük skorlu serisi! bu ünvan bildiğim kadarıyla hala bu seriye ait. shaolin soccer izleyen vardır mutlaka, o filmi izleyenler, futbol oynamayı öğrenmeye çalışan elemanların saha içinde bir anda savaş sahnesine girdiği süper sahneyi anımsarsa zaten kopacaktır şimdi. işte onun gibi bir seriydi. sadece ewing'i değil, oakley'i falan da ezmişti hakeem. acayip bir karakterdi. tarihte aynı sezonda en iyi savunmacı, mvp, final mvp'si ödülü alan o dönem tek, toplamda 2 isimden birisi. diğeri ise lebron james. tabii ki şaka... (bkz: michael jordan)

Hakeem Olajuwon ve David Robinson

95 sezonunda hakeem olajuwon'da bir kan hastalığı çıkar. aşırı bir halsizlik ve performans düşüklüğü ortaya çıkar. taramalarda kendisine anemi teşhisi konmuştur. 10 maç kaçırır. o dönem roket takımı baş aşağı gitmektedir ve ortak çıkarların ortak takımlarda buluşması anlamına gelen nba'de büyük bir olay olur. "original dream team" in üyesi, 8 kez all star olmuş gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birisi olan clyde drexler takasını ister ve houston rockets'a katılır! hakeem sahalara döndüğünde çok kötü giden houston son bir toparlanma ile 6. sıradan play-off'a katılır. burada çok önemli bir gerçek var arkadaşlar:

houston rockets tarihte 6. sıradan play-off'lara katılıp şampiyon olan tek takımdır!

hakeem olajuwon sırasıyla karl malone'lu, john stockton'lı utah, kendisinden önceki son batı şampiyonu sir charles barkley, kevin johnson'lı suns'ı beklenmedik şekilde elemiştir. tüm bu takımlar çok çok iyi, elit takımlardı. ama hakeem'in underdog olarak seriye gelip nba mvp'si david robinson'a sahip olan -yanlış hatırlamıyorsam- 62-20 ile ligi birinci bitirmiş spurs'ü yenmesi efsane bir olaydı. new york finalinden bile büyük olaydır. david robinson'ın spotların altına girip hakeem'in yok sayılmasına ve kıyasıya eleştirilmesine hakeem'in yanıtı "35.3 sayı, 12.5 ribaund 5.0 asist 4.2 blok (!) 1.2 top çalma"dır. hakeem'in robinson'ı ezim ezim ezdiği inanılmaz batı finallerinin üstüne nba finallerine çıkıp ligin geleceği olan yeni spot ışığı figürü shaq'la kapışıp orlando'yu 4-0'la süpürmesinin ardından böylesi destansı bir pota altı savaşı zaferi de nba tarihinde görülmeyecektir.


1995 Batı Konferansı final serisini buradan izleyebilirsiniz


shaq, tarihin en dominant dönemini yaşamıştır ama karşısında hakeem'in karşılaştığı gibi "seri pivot getir kardeşim" dönemi yoktur. malone artık iki finali kaybetmiştir, amiral, ewing, hakeem ya bırakmış ya emeklilik sezonuna gelmiştir. shaq'in karşısındaki en önemli 2 isim aslında 4 numara olan webber ve duncan'dır. inanılmaz fiziğini inanılmaz bir konjonktürle birleştirmiştir. zaten adam shaq arkadaşlar toplamda 4 yüzük 6 final ama hakeem çok daha farklı bir gladyatör çağının müthiş atleti, efsane klas ismiydi. hakeem olajuwon bugün nba'de daha "versatile" olan pivotların çıkış noktası, ideasıdır. oyun bugün 3 sayı dominasyonuna, dış atışa evrilmiş ve shaq tarzı ezici pivotlar artık drummond rolüne evrilmiştir. yani tamamlayıcı parça olmuşlardır. hakeem ise embiid, towns gibi uzunların, a.d. gibi isimlerin, dmc tarzında oynayan isimlerin yaradılış noktasıdır. bu gözlerin gördüğü en klas pivottur. shaq bir çekiçse hakeem bir neşterdi ancak hiçbir çekiç onu kıramazdı. 1'den çok quadruple double yapan tek kişi olması gibi eşsiz bir istatistik de hâlâ kendisine ait. ondaki klaslık, estetik, azim çok başka seviyedeydi.

1991-1998 arası NBA şampiyonlukları

90'ları domine eden Chicago Bulls, Jordan'ın kariyerine mola vermesinin de etkisiyle finallere kalamamıştı.

dream shake

arkadaşlar, onun oyununun alamet-i farikası sayılan dream shake "topla 1 adım, sonra dur, fake at" gibi bir şey değildi. dream shake sınırı olmayan bir emprovize kombinasyonlar bütünüydü ve onun hentbol kariyeri ile şekillenmiş, öncesi ve benzeri olmayan, sonra da aynı seviyede yapılamamış bir olaydı. örneğin jordan sınırsız kombinasyonla sayı bulabilirdi. onun repertuarı sınırsızdı. ancak jordan, kobe, curry, harden gibi isimler, durant gibi isimler birer dış oyuncudur. hakeem ise kariyerinde hand check'in (elle kontrol) faul sayılmadığı yıllarda çok sert bir nba'de olağanüstü klas, naif ve estetik bir şekilde sayı bulabilirdi.

benim adıma, tüm yaşamımda izlediğim en klas pota altı oyuncusu hakeem olajuwon'dır. onun basketbol klasının izdüşümleri de bugün nba'de oyunu çok başka seviyeye çıkaran müthiş isimler olarak oyuna keyif katmaktadır. hakeem artık bir oyuncudan ziyade bir ekol haline gelmiştir. geçtiğimiz 40 yıldan bu yana sky hook ile kareem abduljabbar, hakeem'in ilk prototipi olan moses malone dışında hiç bir uzun, günümüz oyununda hakeem'in pota altında koyduğu standartlara temel olabilecek ya da ek olabilecek bir ekstra katmamışlardır. zamanının tartışmasız en büyük ve dominant oyuncusu olmak efsanevi bir ünvandır. zamandan bağımsız olarak ortaya standartlar koyabilmek ise çok başka bir büyüklüktür. ve hakeem olajuwon pota altında bu klasın çimentosunu atan en önemli isimdir.

Hakeem Olajuwon'un hücum gücünü videodan izleyebilirsiniz

Basketbol yorumcusu Murat Murathanoğlu da oyuncuyu güzel bir şekilde anlatmış

NBA Tarihinde Ribaund Kralı Olmuş En Kısa Oyuncu: Charles Barkley