ABD Askerlerinin 500'den Fazla Sivil Vietnamlıyı Katlettiği Olay: My Lai Katliamı

16 Mart 1968 tarihinde Vietnam'ın Quang Ngai bölgesi'ndeki My Lai köyünde Amerikan askerleri, 504 Vietnamlı sivili katletti.
ABD Askerlerinin 500'den Fazla Sivil Vietnamlıyı Katlettiği Olay: My Lai Katliamı

my lai katliamı; 16 mart 1968'de abd kara kuvvetleri'nin 20. piyade alayı c bölüğü'ne bağlı askerlerin işlediği, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 (yazıyla beş yüz) 'den fazla silahsız sivil güney vietnamlının katledildiği bir olay.


"amerika kuzey vietnam'ı bombaladıkça, vietnamlı komünistler gerilla faaliyetini arttırdı. amerikan askerleri baskını yedikçe, pusuya düştükçe psikolojik olarak dağıldı. çünkü çoğu bırak abd'yi yaşadıkları eyaletin dışına çıkmamış 20 yaşında toplumun alt tabakasından gençlerdi. (bkz: fortunate son/@vecihi hurkus) ölen, yaralanan arkadaşlarının acısını vietnam köylüsünden çıkarmaya başladılar, köyleri yaktılar, kadınlara tecavüz ettiler vs."

hugh thompson isimli helikopter pilotu, helikopterindeki makineli tüfeği katliamcı askerlere çevirmiş, akabinde yere inip yaralı vietnamlıların bir kısmını askeri hastaneye ulaştırmıştır.


olay ilk başta üst komutanlıklarca örtbas edilmiş, orduya bağlı fotoğrafçının çektiği fotoğrafların basına sızması ile abd kamuoyunun göndemine girmiştir.

abd ordusunun ilk tepkisi bunun komünist propaganda olduğu şeklindedir. yapılan tahkikat ve yargılamada sadece bir asker ceza almış, dört ay hapis yattıktan sonra başkan nixon'ın devreye girmediyle salıverilmiştir.

pbs yapımı bu belgeselde katliama katılan askerler ve katliamdan kurtulan vietnamlılar'ın ağzından olay ayrıntılarıyla izlenebilir: