ABD, Batı Trakya'ya Neden Askeri Mühimmat Konuşlandırıyor?

Yunanistan sınırı içinde kalan, Edirne'ye 40 KM mesafedeki Dedeağaç askeri üssüne 400’den fazla tank ve zırhlı araç sevkıyatı yapan ABD'nin amacı ne olabilir?
ABD, Batı Trakya'ya Neden Askeri Mühimmat Konuşlandırıyor?

İlk akla gelen mantıklı açıklama şu yönde

acaba defender europe 20 ve defender europe 21 nedir, hiç bakmaya zahmet ettiniz mi?

bu tatbikatlar çevresinde, içlerinde türkiye'nin de dahil olduğu 26 nato ülkesinin katılımı ile, italya, makedonya, arnavutluk, yunanistan, almanya, litvanya, estonya, romanya, bulgaristan, sırbistan ve hırvatistan dahil balkanlarda ve diğer rusya komşusu 16 nato üyesi ülke topraklarında gerçekleştirilen bir tatbikat.

ayrıntılı bilgiye şu adresten ulaşılabilir.

Güncel Defender 21 infografiği


bizde ve yunanistan'da sanki bize karşıymış gibi gösterilme çabalarına inanmayın. onlar milliyetçiliğe oynayıp kendilerine oy devşirmeye çalışan popülist ucuz politik söylemler. nato asla kendi içinde çatışmaz, kendi üyelerini tehdit etmez. çılgınca ve örgütün kuruluş amacının tersine bir fikir olur öylesi. (savunma ve işbirliği organizasyonu, adı üstünde).

zaten tatbikat yapılan ülkelerin haritada yerlerine bakılınca, tatbikatların temel olarak yeni nato üyesi ülkeler ile daha eski üyeler arasında belli bir savunma doktrini entegrasyonunu sağlamak ve bu sayede rusya'ya gözdağı vermek hedefinde olduğu görülüyor.

Tereddüt içeren bir yorumu da buraya bırakalım

abd'nin bir taraftan suriye'nin kuzeyine binlerce tırla silah gönderip oradaki oluşumu düzenli ordu gibi donatması bir taraftan da batı trakya'ya sonuncusu 20 ekim'de (bknz) olmak üzere ciddi bir askeri yığınak yapması son derece sıkıntılı bir konudur. büyük bir hazırlık var gibi görünüyor. 15 temmuzdaki gibi bir iç karışıklık ve türk ordusunun, emir komuta zincirinin kısa bir süreliğine bile olsa felç olması durumu bir kez daha gerçekleşirse bu sefer neler olabileceği hayal gücümüzle sınırlı olabilir. emperyalizmin sembolik sayılara, yıllara takıntısı bilinen bir konudur (bkz: cumhuriyetin 100. yılı) bu yığınağın sebebi sorgulanmalı ve abd'ye ciddiyetle sorulmalıdır. hiçbir ülke müttefik bile olsa başka bir ülkenin kendi sınırlarının dibine böyle bir yığınak yapmasına sessiz kalmaz.

ekleme: bazı arkadaşlar bu yığınakların rusyaya karşı nato kapsamında yapıldığını türkiye'yle hiç ilgisinin olmadığını belirtmiş. soğuk savaş sırasında bile yunanistan'da bu kadar abd üssü ve yığınağı yoktu. soğuk savaşta rusya tehditi yok muydu? abd türkiye'nin dibindeki adalara bile üs kurmaya başladı: kaynak

üstelik ortada şunun gibi açıklamalar var... abd dışişleri bakanı blinken: türkiye'nin doğu akdeniz'deki eylemlerinden kaygı duyuyoruz kaynak


ve geçen hafta süresi uzatılan ve kapsamı genişletilen abd-yunanistan savunma anlaşması hakkında şunlar söyleniyor:

"taraflar, silahlı saldırı veya silahlı saldırı tehdidi gibi barışı tehdit eden eylem veya teşebbüslere karşı, güvenliklerini, egemenliklerini, bağımsızlıklarını ve toprak bütünlüklerini karşılıklı korumaktaki kararlıklarını tekrarlıyorlar. yunan dışişleri kaynakları, bu madde sayesinde, abd’nin, türkiye’den saldırıya uğraması halinde yunanistan’a yardım edeceğini ileri sürdüler." kaynak

endişelenmekte haksız mıyım?