ABD Menşeli Filmlerden Bunalanlar İçin, En İyi Fransız Animasyon Filmleri

Avrupa'nın en iyi animasyon filmlerini çıkaran Fransa'nın bu konudaki en iyi örnekleri.
ABD Menşeli Filmlerden Bunalanlar İçin, En İyi Fransız Animasyon Filmleri


1) j'ai perdu mon corps

bedenininden ayrılan bir elin, tutulduğu laboratuvardan kaçıp bedenini bulmasının öyküsünün anlatıldığı bu film, sadece animasyon kategorisinde değil daha da genelleştirilmişi olan en sevdiğim filmler listesine üst sıralardan girer. film el, naoufel'in çocukluğu ve naoufel'in yetişkinliği olmak üzere toplam üç kısımdan, ama bu üç kısımda birbirine paralel olacak şekilde ilerliyor. film muhteşem, üstüne soundtrack'i de muhteşem.

2) le tableau

resimlerini yarıda bırakıp giden bir ressamın portrelerindeki karakterlerin tastamamlar, yarımlar ve eskizler diye üç sınıfa bölünerek yaşamalarının öyküsü.

3) ernest et celestine

doğduğundan itibaren ayı düşmanlığı ile yetişmiş celestine ve celestine'nin dışarıya çıktığı ilk gün onu yemeye çalışan ernest'in hikâyesi. şu sıkıntılı günlerde izlenildiğinde insanın moralini yükselteceğine eminim. türkçe dublajı var mıdır bilemiyorum ama asla ama asla dublajlı izlenmemesi gereken bir film.

4) les triplettes de belleville

hayali olan fransız bisiklet turnuvasına katılan bir çocuğun kaçırılması ve onu bulmaya çalışan büyükannesinin öyküsü. anlatmak istediğini müzikle ve dansla anlatmaya çalıştığı için, konusundaki absürtlük de eklenince çok eğlenceli bir hale geliyor.

5) skhizein

ingilizce altyazı ile filmin tamamı:

şizofreninin bu kadar iyi tasvir edilebileceğini düşünemezdim. muhteşem gerçekten. yönetmen, aynı zamanda j'ai perdu mon corps'un da yönetmeni.

6) louise en hiver

le tableau'nun yönetmeninin, son ulaşım aracını kaçırdıktan sonra kaldığı kulübede hayatı ve yalnızlık sorguladığı bir kadının öyküsünü anlattığı filmi.

7) l'illusionniste

daha çok tanındığını düşündüğüm belleville'de randevu yaratıcılarının yedi yıl sonra yarattığı film. film, ününü kaybetmeye başlayan bir sihirbazın fransa'dan iskoçya'ya taşınıp orada yaşamını sürdürmeye başlamasının hikâyesi.

8) la vieille dame et les pigeons

filmin tamamı:

bir kadının, güvercinleri dünyanın en lezzetli şeyleriyle beslediğini gördükten sonra, açlıktan ağzı kokacak derecede sefalet içinde bir hayat süren adamın güvercin kılığına girmesinin öyküsü. çok eğlenceli.

Pixar Filmlerinden Farklı Şeyler İzlemek İsteyenler İçin Az Bilinir Animasyon Filmleri

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?