ABD ve Türkiye'nin de Görüş Belirttiği Rusya-Ukrayna Gerginliğinde Son Gelişmeler

Bir süredir savaşma olasılıkları konuşulan Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik tırmanmaya devam ederken en son neler oldu, bir özetleyelim.
ABD ve Türkiye'nin de Görüş Belirttiği Rusya-Ukrayna Gerginliğinde Son Gelişmeler

* aradaki gerilim hala artarak devam ediyor.

* nato ve abd, rusya'nın isteklerini yazılı olarak reddettiler. nato yetkilileri: "rusya, birliklerini ukrayna sınırından çekmeli" dediler.

* abd ve ingiltere, ukrayna'ya silah yardımı yaptılar. bazı ab ülkelerinden de küçük çaplı yardım gitti. ancak özellikle almanya gibi bazı ülkeler olayda tarafsız kalmaya çalışıyor. almanya, ukrayna'ya silah satışını reddetti.

* ukrayna'nın ingiltere ordusunu ülkeye davet edeceği iddia ediliyor.


* abd, rusya herhangi bir saldırı yaparsa swift (dolar - bankacılık) sisteminden atarız dedi.
- rusya, swift'ten çıkarılırsak, avrupa'ya doğalgaz'ı keserim dedi.

* bazı ülkeler elçiliklerini boşaltmaya başladı.

* sanıyorum bir hareket olacaksa, yakın zamanda olacak. masadaki tüm seçenekler tükendi. abd-rusya ve nato-rusya görüşmelerinden bir şey çıkmadı. cumhurbaşkanı erdoğan, putin ve zelensky'yi türkiye'ye çağırdı. "gelin arabuluculuk yapalım, savaş olmasın" dedi ancak ne derece karşılık görür bilmiyorum.

* abd büyükelçisi "türkiye, abd'nin ve nato'nun önemli bir müttefiğidir" açıklaması yaptı. abd, ab'ye 8 bin civarında asker göndermeye hazırlanıyor. nato'dan da asker isteyebilirler.

* rusya, karadeniz'de büyük bir tatbikat başlattı.

* biden'ın rusya'ya verilecek tavizler arasında "karadeniz'e giren ve seyreden gemilerle alakalı yeni kurallar getirilmesi" olduğu söyleniyor. bu montrö ile alakalı direkt bizi de ilgilendiriyor. abd'nin uzun süredir montrö'yü delmek istediğinde şüphe yok. ancak montrö delinir ve abd karadeniz'e yığınak yaparsa, karadeniz bir anda rusya ve abd'nin tepiştiği bir alana döner. olan bize olur.


* burada olay savaş olarak isimlendiriliyor ancak bu birkaç saatte bitecek bir işgal hareketi de olabilir. olay ukrayna ordusunun kapasitesine ve sonrasında abd'nin tavrına bağlı.

iki taraf da rest çekti ve geri adım atmak istemiyor. olan ukrayna'ya olacak gibi duruyor. ukrayna, "bu karışıklıktan istifade, batı'yı arkama almışken topraklarımı (donbass, kırım) kurtarıyım" havasında ama abd ve nato direkt savaşa girmez. çok düşük bir ihtimal.