ABD'de 68 Yıl Sonra İdam Edilen İlk Kadın Mahkum: Lisa Montgomery

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir kadını öldürüp karnındaki çocuğu alan Lisa Montgomery, 13 Ocak 2021 tarihinde zehirli iğne ile idam edildi ve 68 yıl sonra federal hükumet tarafından idam edilen ilk kadın mahkum oldu.
ABD'de 68 Yıl Sonra İdam Edilen İlk Kadın Mahkum: Lisa Montgomery

Olay nasıl gerçekleşti?

bu cani katil lisa montgomery (52), 2004 yılında hamile kurbanıyla internette bir terrier köpek sayfası üzerinden tanışıyor, biraz sohbet ettikten sonra kurbanının 8 aylık hamile olduğunu öğreniyor ve sohbeti derinleştirmek adına kendisinin de hamile olduğu yalanını söyleyip kurbanıyla samimiyet kuruyor. sonrasında kurbanının yeni doğan yavru köpeklerinden birini almak üzere kurbanının evine gidiyor, zor kullanarak etkisiz hale getiriyor. bağladıktan sonra kadının karnından bebeği alıyor. kurbanını boğarak öldürdüğü yazılmışsa da zavallı kadının bebek alınırken hala canlı olduğu ve kanamadan öldüğü sonradan ortaya çıkmış. cinayet sonrası sohbet geçmişi ve ip adresinden iz süren polis bu caniyi evinde bebekle yakalıyor. bebeği kurtarıyorlar neyse ki.

süren davalar sonucunda lisa montgomery, 13 ocak 2021 tarihinde zehirli iğne ile idam ediliyor. bundan önce abd'deki son kadın idamı vakası 1958 yılındaydı.

katilin kötü bir çocukluk yaşadığı ve travmatik çocukluk geçmişi yüzünden bu hale geldiği; bu durumda birinin idamının insanlık ayıbı olduğunu söylemiş avukatı. keşke bunları o zavallı kadının sevdiklerinin gözleri içine bakıp da söyleyebilse.

Lisa Montgomery'in psikolojik geçmişi

idam edilen kadın lisa montgomery, çocukluğundan itibaren toplu tecavüze uğradığı, işkence gördüğü için akli dengesini tamamen yitirmiş, çocuklarına bakamamış, halüsinasyon gören, gerçekten kopmuş ağır hasta biriymiş.

şurada detayları yazılmış: https://www.theguardian.com/…-row-execution-history

psikoloğun yazdığı 184 sayfalık rapor kan dondurucu: https://beta.documentcloud.org/…sang-social-history

kadının hem anne, hem baba tarafında genetik ruh hastalıkları, akraba evliliği, çocuk istismarı, ne ararsan var. annesi ağır sosyopat manyağın tekiymiş. üvey babası hem kendisi fiili livata dahil her tür tecavüzü yapmış, hem sarhoş arkadaşlarına toplu tecavüz ettirmiş. 13 yaşından itibaren eve gelen ustalara, tamircilere ebeveynleri tarafından ücret olarak sunulmuş. üstüne hem birinci, hem ikinci kocası sadizm fetişisti çıkmış, onlar da evlilik içi ağır işkenceli tecavüz etmiş durmuşlar. zavallı kadın, insanın aklının havsalasının almayacağı korkunç bir hayat yaşamış. terapistinin anlattığına göre hapiste çok mutluymuş çünkü artık kimse ona işkence ve tecavüz etmiyormuş. idam da kurtuluşu oldu.

çocuklarına bakamadığı için zorla tüp bağlama ameliyatı yapmışlar, bundan sonra da devamlı hamile kalıp bebeği kaybettiğine dair sanrılar görmeye başlamış. çocuklarının anlattığına göre ruh gibi yaşıyormuş, gerçeklikten tamamen kopmuş. ayrıca gördüğü şiddet ve işkence yüzünden beyin hasarına da uğramış, türkiye'de olsa hapse bile atılmaz daimi olarak bakırköy'e yatırılırdı. bu kadar ağır hasta birinin cezai ehliyeti olamaz, ama amerika'da sistem çok vahşi olduğu için akli dengesi yerinde olmayanlar ve zihinsel engelliler idam ediliyor, hapse atılıyor. sistem çocukken bu kadını istismarcı psikopat ailesinden kurtaramamış ve göz göre göre bu hale gelmesine izin vermiş. bakamadığı, bakımsızlıktan sersefil olan çocuklarını da elinden almamışlar, o çocuklar kim bilir ne travmalarla ne hasarlar aldı, üstüne bir de annelerinin bilinçsiz olarak işlediği korkunç cinayetin psikolojik yüküyle yaşayacaklar. onların da katil olmayacağının bir garantisi yok.

bu linkini verdiğim rapor amerikan toplumunun en iğrenç, en karanlık tarafını ve fakir kesimin kuşaklar boyu yamyamlaşmasına neden olan korkunç bir kast sistemi gerçeğini ortaya seriyor. bu insanlık dışı sistem başka memleketlerde olmayan caniler, ruh hastası katiller yaratıyor. hepsini idam etseler bile esas üretim kaynağı olduğu gibi durduğu için kimseye bir faydası yok.