ABD'de Bazı Kablolu Yayınların Daha Fazla Reklam Alabilmek İçin Dizileri Hızlandırması

Reklam sektörünün kurnazlıkları biz farkında olmadan arşa çıkmış meğerse. Buyrun bir başka örneğine.
ABD'de Bazı Kablolu Yayınların Daha Fazla Reklam Alabilmek İçin Dizileri Hızlandırması
The King of Queens

bildiğiniz üzere reklamların süreleri her ülkede kontrol altında tutuluyor. bu regülasyonlar da genellikle saat başına yayınlanan reklam süreleri ile yapılmaya çalışılıyor. emin değilim ama türkiye'de 1 saatte max. 12 dakika reklam yayınlanabiliyor sanırım.

neyse, amerika'da kablolu yayın yapan kanallar bu saat başına reklam yayınlama süresini maksimize etmek için yayınladıkları içeriklerin hızını arttırıyorlarmış. youtube'dan alışık olduğumuz, videonun hızını arttırma şeysi var ya, aynen onu yapıyorlarmış.


videoların hızını %7'ye kadar arttırmayı başarmışlar. bunu da ilk fark edenler seinfeld izleyicileri olmuş. önceden yayınlanan 25 dakikalık bir bölümün 22 dakikaya düştüğünü görünce araştırmışlar ve dizinin hızlandırıldığını fark etmişler. bu sayede 1 saatlik dilim içinde kanallar aynı içeriği yayınlayıp daha fazla süre reklam alabilmeye çalışmışlar.

aşağıdaki makale 2015 yılından ve bunu netflix gibi dijital platformların varlığı ile baş edebilmek adına daha fazla reklam almak için yaptıklarını ama izleyici tarafından bunun ters teptiğini yazmışlar. günümüz koşullarında haklı olduklarını görüyoruz sanırım.

menbaı