ABD'de İlkokul Sınıf Başkanının Ünvanıyla Devlet Başkanının Ünvanı Neden Aynıdır?

Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının alabildiği tek ünvan, Türkçe'de başkan manasına gelen ''President'' kelimesi. Peki ya dünyayı yöneten bir devletin başkanının neden daha şaşalı bir ünvanı yok?
ABD'de İlkokul Sınıf Başkanının Ünvanıyla Devlet Başkanının Ünvanı Neden Aynıdır?
iStock.com

sınıf başkanı dediğimiz bile "president"tır.

bu kadar genel kapsamı olan bir kelimenin abd'nin başındaki kişinin sahip olduğu tek sıfat olması tuhaftır.

bunun sebebi abd'nin kurucu babalarından thomas jefferson'dır.

bağımsızlık savaşı veren abd, sadece ingiltere'den ayrılmak istememektedir. kral yerine geçecek, halk tarafından seçilmiş bir kişi tarafından yönetilerek örneği görülmemiş bir cumhuriyet kurma iddiasındadır. zira o zamanki cumhuriyetler sadece şehir-devlet'lerden oluşuyordu. atina ya da cenova gibi.

Thomas Jefferson


thomas jefferson işte bu devlet başkanına gayet harc-ı alem bir sıfat olan "president"ı layık görmüştür. çünkü cumhuriyet, sadece yönetilen kişinin halk tarafından seçilmesi değildir. cumhuriyet aynı zamanda devletin, o kişi dahil hiçbir bireye endekslenmemesidir. cumhuriyet, hanedana müsaade etmeyeceği gibi tek kişilik hanedanlara da tahammül edemez. işte bu yüzden thomas jefferson halkın seçeceği bu devlet başkanının "president"tan başka unvanı olmasını kabul etmemiştir.

diğer kurucu babalardan makul alternatifler gelmiştir ama bu tekliflerin hiçbiri kabul edilmemiş ve devletin halk tarafından seçilen yöneticisine, ilkokul sınıf başkanıyla aynı sıfat "başkan" denegelmiştir.

iStock.com

bununla tatmin olmayan beyaz saray personeli ve başkanla yüz yüze gelen kişiler icabında "mister president" (krş. sayın başkan) diyerek çıtayı "bir tık" yukarı çıkarabilmektedir ama bu sadece bir ifade biçimidir o kadar.