ABD'de İş Güvenliği Yasalarının Değişmesine Neden Olan Trajik 1911 Gömlek Atölyesi Yangını

Çoğu 20'li yaşlarında 146 kişinin öldüğü iç yakan "Triangle Shirtwaist" yangını, ABD'de çalışma koşullarının iyileşmesine neden olarak tarihe geçmiş durumda.
ABD'de İş Güvenliği Yasalarının Değişmesine Neden Olan Trajik 1911 Gömlek Atölyesi Yangını

25 mart 1911'de new york'taki "triangle shirtwaist" şirketinde amerikan tarihinin en yıkıcı ve trajik yangınlarından biri gerçekleşmiştir. yangında, şirkette çalışan -çoğu 20'li yaşlardaki kadın göçmenlerden oluşan- 146 kişi yanarak ve dumandan boğularak hayatı kaybetmiştir ki bu olay sonrasında iş güvenliği yasalarında önemli değişiklikler yapılmıştır.

1890 sonrasında italya ve doğu avrupa'dan birçok göçmen, daha iyi hayat şartlarına kavuşmak umuduyla amerika'ya geliyordu. ancak karşılaştıkları ortam çoğu kez hayallerindeki amerikan rüyasından farklıydı. gerçek, triangle shirtwaist tekstil şirketindeki gibi günde 12,5 saat çalışma ve haftalık 6 dolar maaştı.

new york'un manhattan bölgesindeki triangle shirtwaist şirketi (gömlek dikim fabrikası) bir apartmanın en üst 3 katında faaliyet gösteriyordu. şirket, işçileri öyle bir ortamda çalıştırıyordu ki iştigal ettiği katlardaki çıkış kapıları, işçiler mesai saatlerinde dışarı çıkıp da işi aksatmasın diye kilitliydi! kaldı ki binada bulunan malzemeler oldukça yanıcıydı. binada yangına müdahale için su kovaları mevcuttu ancak yangından kurtulan çalışan ifadelerine göre bunların yangın günü boş olduğu ortaya çıktı. dışarıya açılan koridorlar masalarla bloke edilmişti. yangın başladığında, bazı işçiler pencerelere çıktılar ancak itfaiyenin merdivenleri kısa kaldı. çünkü şirket binanın 8. ve 10. katları arasında faaliyet gösteriyordu ve o dönemde itfaiyenin oraya ulaşması olanaklı değildi. camlardaki insanlardan bazıları yanmaktansa aşağıya atlamayı tercih etti. yangın merdivenleri oraya kadar ulaşmayı başaran işçilerin ağırlığına dayanamadı ve çöktü. sabah yangın söndürülüp itfaiye ekipleri binaya girdiğinde, kapıların önünde yığılı halde onlarca ceset buldu. insanlar kilitli kapıları açmaya uğraşırken ya ezilmiş ya da yanarak can vermişti. 500 kişilik tekstil fabrikasında 146 insan hayatını kaybetmiş oldu.

Yangın sonrası alandan bir görüntü.
Bazı insanlar yangından kaçmak için pencerelerden atlamıştı.
Kurbanların tabutları.

olay sonrasında, kurbanların cenaze töreninde 350 bin işçi, amerika'daki işyeri güvenliğini ve çalışma koşullarını protesto etmek için toplandı. işyeri sahipleri tutuklansa da konuyla ilgili yasalarda boşluk olması sebebiyle jüri kararı sonrasında yangında ölenlerin ailelerine kişi başı 75dolar ödeyerek serbest kaldı. büyüyen toplumsal tepki sonrasında "fabrika soruşturma komisyonu" ihdas edildi. işyeri güvenliği koşullarında reform yapılarak bu konuda 20 yeni yasa çıkartıldı.

daha geniş bir bakış açısıyla diyebiliriz ki bu felaket, sadece işyeri sahiplerinin değil kamu otoritesinin de işçilere güvenli işyeri koşulları sağlamada sorumluluğunun bulunduğunu herkese hatırlattı.

Yangın, günümüzde de çeşitli protesto ve anmalarla hatırlanıyor.

yangın sonrası çıkan bazı gazete haberleri:
https://www.history.com/…e-triangle-shirtwaist-fire

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

İngiltere'de İlk Sigorta Şirketlerinin Kurulmasına Yol Açan Büyük Londra Yangını