ABD'de Oldukça Popüler Olan Bir Satanist Tapınağı: The Satanic Temple

17. yüzyıldaki Cadı mahkemeleriyle ünlü Salem, Massachusetts merkezli bir satanist tapınağı olan The Satanic Temple hakkında bilgiler.
ABD'de Oldukça Popüler Olan Bir Satanist Tapınağı: The Satanic Temple

the satanic temple, salem - massachusetts merkezli bir satanist tapınağı. 

nasyonal satanizm savunucusu olan oluşum, 2012 yılında malcolm jarry ve lucien greaves tarafından kurulmuştur. amacı yardımseverliğin ve empatinin insanlığa yayılmasını cesaretlendirmektir. 7 ilkesi vardır.


kendisi de ateistik satanizm savuncusu olan laveyci satanizm ile 2 temel konuda ayrılırlar. bunlardan ilki tst'nin doğaüstünü tamamen reddetmesidir. anton szandor lavey'in bazı yazıları, her ne kadar kendisi ateist olsa da, şeytanın gerçekten var olmuş olabileceği şeklinde yorumlanabilmektedir. oysa tst'ye göre şeytan ve tanrı asla var olmamıştır; tst'nin kullandığı şeytan imgesi, gerçek dünyada var olan organize dinlere karşı ateistlerin duruşunu ve savaşını simgeleyen bir metafordur. bundan dolayı tst'de ritüeller ve benzeri eylemler yer almaz.


ikinci farklılık ise politik duruş kısımında görülür: laveyci satanizm sosyal darwinizm ve nietzschecilik savunucusudur ve sağ eğilimlidir. tst ise akılcılık ve bilimsellik savunucusu olduğundan dolayı sosyal darwinist görüşleri reddeder ve kendini politik sola konumlandırır. örneğin lucien greaves kendini "sol eğilimleri olan liberteryen" olarak tanımlar.


resmi sitesi: https://thesatanictemple.com/

not: the satanic temple türkçe karşılığının church of satan ile karışmaması için satanizm tapınağı, satanist tapınağı ve ya satanist tapınak olarak kullanılması daha uygun olacaktır.

ave satana!