ABD'nin "Ağ Tarafsızlığı"nı Kaldırmasının Sonuçları Ne Olacak?

ABD Federal Komünikasyon Komisyonu, "ağ tarafsızlığı"nı kaldırma kararı aldı. Birçok kişi için bu kavram pek bir şey ifade etmiyor fakat aslında internet için sonuçları ağır olabilir.
ABD'nin "Ağ Tarafsızlığı"nı Kaldırmasının Sonuçları Ne Olacak?


Öncelikle "Ağ Tarafsızlığı" nedir?

servis sağlayıcıların, kullanıcıların trafiğinin içeriğini gözlemleyerek farklı uygulamalara farklı öncelikler vermesinin etik olmadığını, kullanıcı mahremiyetini ortadan kaldırdığını savunan bir kavram ağ tarafsızlığı. 

ABD'nin aldığı bu karar ne anlama geliyor?

amerika'daki olayları "sen istiyor duj verecek 100 dolar daha"  durumunun internet hizmetlerindeki karşılığı gibi görüyorum. düşünsenize türkiye'deki bir servis sağlayıcısının "sen istiyor wikipedi verecek 100 tl daha" dediğini. hah işte öyle bir olay. adamlar buna karşı çıkmaya çalışıyorlar.

şöyle bir video buldum olayları güzel şekilde açıklayan


şöyle diyelim ; 3 adet web sitesi açık önünüzde.

1.'sinde sevdiğiniz bir diziyi izliyorsunuz.
2.'sinde bir haber kanalı açık.
3.'sünde ise bir spor kanalı açık.

internet servis sağlayıcılarının görevi 3 siteyi de aynı hızda son kullanıcıya ulaştırmaktır. gelecek olan sistemle birlikte , sistem sizin hangisini daha çok kullanıyorsanız o site için veya o paket türleri için daha hızlı bir erişim için ekstra bir ücret isteyebilecek. bu da bilinçli bir şekilde ekstra paket satmak isteyen ve kuralı kötüye kullanan bir çok siteyi ortaya çıkaracaktır.

ekleme

konuyla ilgili bir youtube videosunda bir yorum gördüm.

net neutrality is all about money. not having net neutrality would allow eventually the big companies will charge different depending on the type of service you have. for example netflix would pay more to the service provides if their packets are delivered faster to the customer instead of the competitor. ıt is all about money!!?

kısaltılmış türkçe meali olarak demek istiyor ki 

olay sadece sizin kullanmakistediğiniz veri paketine daha fazla ücret ödemek zorunda kalmanız değil. netflix gibi firmalarda veri paketlerinin daha hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştırılması karşılığı isp'lere rakiplerine göre daha yüksek bir ücret ödemek zorunda kalacak.

işin özeti burada olan son kullanıcıya olacak

kazananlarsa ise servis sağlayıcılar olacak. büyük şirketler ise son kullanıcı ile servis sağlayıcıları arasında para alışverişi için amelelik yapacak. türkiye'de böyle bir kuralı düşünmek dahi istemiyorum.