ABD'nin Eyaletleri Ayrı Ülkeler Olsaydı Dünya Gelişmişlik Sıralamasında Kaçıncı Olurdu?

ABD'nin 50 eyaleti içinde öne çıkan birkaç tanesinin gelişmişlik endeksi ve elbette Türkiye ile kıyasını içeren bir içerikle geldik.
ABD'nin Eyaletleri Ayrı Ülkeler Olsaydı Dünya Gelişmişlik Sıralamasında Kaçıncı Olurdu?
iStock

insani gelişmişlik endeksi'nde abd'ye eyalet eyalet bakınca ortaya çok ilginç bir resim çıkıyor

normalde abd ülke olarak bu endekste %92.6 puanla 17. sırada yer alıyor ama eyaletler arasında ciddi farklılıklar var.

abd'de insani gelişmişlik endeks puanı en yüksek olan eyalet massachusetts ve eyaletin puanı 95.6%. eğer massachusetts ayrı bir ülke olsaydı gelişmişlik endeksi olarak kendisiyle aynı puana sahip olan norveç'le beraber dünyada 1. sırayı paylaşacaktı.


ikinci sırada 95.4% puanlı connecticut eyaleti geliyor. bu eyaletin puanı da dünya sıralamasında 2. olan irlanda'nın ve 3. isviçre'nin puanına eşit. abd'nin 3. sırasındaki minnesota'nın puanı isviçre ile izlanda arasına kalıyor.


abd'nin batı yakasındaki washington eyaleti 94.6% puanla almanya-isveç arasına yerleşirken california ve oregon 93.6% puanla finlandiya ve singapur'la aynı seviyede gözüküyor. doğu yakasındaki new york'un puanı 94.4% ve hollanda ile eşit. abd'nin en büyük eyaletlerinden biri olan texas gerilerde olsa da 91.7% puanla japonya-slovenya arasında bir yere düşüyor.


abd'de endeks puanı en düşük olan eyalet 86.3% ile mississippi. bu eyalet ayrı bir ülke olsaydı portekiz'le beraber dünyada 38. sırayı paylaşacaktı. bundan sonra en düşük eyalet 88.2% ile west virginia ve bu eyaletin puanı da litvanya'ya eşit.


sondan üçüncü sırada 88.6% ile alabama var ve puan olarak kıbrıs-yunanistan ile aynı seviyede. düşük puanlı eyaletlerden louisiana avrupa'daki italya'ya, oklahoma ve tennessee avrupa'daki fransa'ya, new mexico avrupa'daki ispanya'ya, idaho güney kore'ye, güney carolina çek cumhuriyetine eşit puana sahip.

güzel ülkemiz türkiye 82.0% puanla 54. sırada ve abd'nin en düşük eyaletinin bile 16 sıra gerisinde kalıyor.

abd eyaletlerinin insanı gelişmişlik olarak ülke karşılıkları