ABD'nin, İcatları ve Demokratik İlkeleriyle Ünlü Kurucusu: George Washington

ABD Bağımsızlık Savaşı'nda ordunun başkomutanı ve daha sonradan da ABD'nin ilk başkanı olan bu önemli tarihsel figürü (22 Şubat 1732-14 Aralık 1799) inceleyelim.
ABD'nin, İcatları ve Demokratik İlkeleriyle Ünlü Kurucusu: George Washington

Kimdir?

yaşadığı dönemin şartları gereği sergilediği bazı ırkçı eylemler dışında biraz otoriter ama genel olarak vicdanlı bir devlet adamıdır. kendisine teklif edilen ömür boyu başkan olması yönündeki öneriyi elinin tersiyle geri çevirmiş, amerikan demokrasisinin oluşumuna önderlik etmiştir. abraham lincoln ile beraber amerikanın iki atatürk-sel figüründen biri olup, ona kıyasla daha çok sağcı/muhafazakar/cumhuriyetçi kesime hitap etmiştir.

birleşik devletler için partiler üstü bir yeri vardır ki kendisi oy birliği ile seçilen tek başkandır

özellikle siyasi tutumu dönemdaşlarına göre oldukça ılımlıydı. yürütmenin önemini erken anlamış ve anayasayı bu yönde ağırlık vererek yazdırmaya teşvik etmiştir. askeri kazanımları ile sivrilmiş bir kurucudur. 1789'daki kongrede kendisine 25.000 dolar (o dönemde ciddi bir miktar) maaş ödenmesi kararlaştırılmıştı ancak washington'ın durumu iyiydi ve bunu reddetti. kamu hizmetinin önemli olduğunu öne sürerek halkın refahına kullanılacak her kuruş önemlidir ilkesi ile hareket etmek istedi. washington’un kendine önerilen maaşı reddetmesi ile tehlikeli bir durum ortaya çıkmıştı. başkanlık görevi için, gelire ihtiyacı olmayan, sadece varlıklı kesimlerden adaylar çıkması gelenek olacaktı. oysa, abd’nin kurucu üyeleri, gelecekteki başkan adaylarının geniş bir kitleden çıkmalarını istiyorlardı. bu yüzden, kongrenin ısrarı üzerine, washington sonunda maaş almaya ikna oldu.

demem o ki washington gerçekten dünya tarihinde ender rastlanacak bir kumandan, insan ve kurucu. ancak bu on üç koloni isyanı ile başlayan süreci kurtuluş savaşımız ve atatürk ile kıyaslayacak olursak nispeten daha kolay bir süreçti. birleşik devletlerin kuruluşunu küçümsemiyorum, yalnızca bizim kuruluşumuz gerçekten dahan büyük imkansızlıklar içinde oldu. washington her zaman ülkesinde saygı ile anılan, hiçbir zaman küfür edilmeyen, yaptıklarını kıymeti bilinen bir adam. oysa atatürk bütün yaptıklarına rağmen kurtardığı kendi milleti tarafından kötülenen birisi oldu. bakıyorsun amerika neden şu an bu kadar güçlü diye. adamların tarih belleği o kadar diri ki yepyeni bir ülke olmasına rağmen dönemin roma'sı kudretine eriştiler. eğer biraz değerlerimizi bilseydik şu anda çok güzel bir ülkede yaşıyor olacaktık. atatürk bunun için her şeyi yaptı ve hazırladı ancak ardılları olarak biz bunu beceremedik. tarih sahnesine 18. yy sonunda henüz çıkan commonwealth göçmenlerinin kurduğu bir devlet ile 8000 yıllık bir tarihi olan türk milleti. değerler her zaman önemidir, geçmişi bilmek geleceği şekillendirir.

Askeri kabiliyeti

washington, amerika kolonilerinin bağımsızlık savaşını yönetmiştir. "yedi yıl savaşları"nda fransizlara karşı aldığı başarılar bu unvanı kazanmasını sağladı. emperyalist bir güce karşı verilen ilk mücadele olarak tabir edilen bağımsızlık savaşını tam bir ustalıkla ve soğukkanlılıkla yönetmeyi başardı. başlarda kendilerinden çok güçlü ve deneyimli olan ingiliz ordusuna savaş meydanında karşı koyamayacağını anladığı zaman savaş taktiğini değiştirdi. emrindeki askerler gerilla tarzı savaş modelini öğretti. kritik noktalardaki tepelere yerleşerek ani hücumlarla düşmanı yıprattı. coğrafi bilgisini iyi kullanarak, ingilizleri zaman zaman zor durumda bıraktı ve sonunda da geri çekilmek zorunda bıraktı. kısacası komutan olarak bir dehadır. sonra kendisine verilmek istenen başkanlık sıfatını istememesi bundandır. başkanlığı çevresindeki kişilerin desteğiyle yürütmüştür. bugün hala amerikanın kurucusu olarak görülür.

dişlerinden hep muzdarip olmuştur

ilk dişini kaybettiğinde 22 yaşındaydı ve amerikan başkanı olduğunda tek bir dişi kalmıştı.bir rivayete göre brezilya kestanesini dişiyle kırdığı için bir rivayete göre de çiçek ve sıtma hastalıklarını tedavi etmek için kendisine verilen civa oksitin dişlerini kaybetmesine sebep olduğu söylenir.

dişlerinden dolayı çektiği acıyı hafifletmek için sürekli afyon tentürü kullandığı bilinir.

başkanlığı döneminde, başkanlık ofisinde portrelerini çizen kişi diş ağrılarından dolayı yüzünden oluşan sevimsiz ve asabi yüzünü çizdiği portrelere yansıtmış.portrelerinde hep bu yüzden asabi görünürmüş.

17 eylül 1796'da yaptığı konuşmadaki tespitleri dikkat çekicidir

“belirli bir millete sevdayla bağlanmaktan kaçınınız. başka bir ülkeye nefret yahut sevgi duyguları beslemeyi adet edinen milletler köleleşirler, kendi görev ve çıkarlarını unuturlar. zira bir millet ortaklık hayaline kapılarak başka bir millete bağlandı mı, bu ikincisinin kavgalarına boşu boşuna karışır. üstelik ona imtiyazlar tanır. bu ise kendisinin sömürülmesine yol açmakla kalmaz, başka ülkelerinin düşmanlığını ve misillemelerini de üstüne çeker. büyük ve güçlü bir ülkeyle öyle bir ilişki kuran küçük yahut zayıf bir millet, ötekisinin uydusu olmaktan kurtulamaz. yabancı entrikaların aleti durumundaki kişiler, güvenini ve alkışını kazandıkları halkı aldatarak, onun çıkarlarını başkalarına teslim etmesini sağlarken, bütün bunlara karşı çıkan gerçek yurtseveler şüpheli duruma düşürülüp lanetlenebilirler.”

Şu sözüyle bitirelim

"kızılderililer, beyazlardan toplu yıkımdan başka bir şey görmeyi hak etmeyen vahşi hayvanlardır. kurtlardan pek farkı yoktur, en sonunda her ikisi de, biçim olarak farklı olsalar da av hayvanlarıdır."

sözlerinin sahibi, amerika’nın kızılderililere karşı soykırımında önemli yeri olan abd başkanıdır george washington.

Evde Oturarak Mezun Olabilmeyi Sağlayan Güzel Olay: Online Üniversite

ABD'nin Kurulmasında En Etkili Rolü Oynayan 10 Kişinin Aldığı İsim: Founding Fathers