ABD'nin Öldürdüğü İran'ın En Kilit İsimlerinden Kasım Süleymani Kimdir?

Kasım Süleymani kimdir? Kasım Süleymani neden öldürüldü? Kasım Süleymani'nin öldürülmesi ne anlama geliyor? Bundan sonra neler olabilir? Bu soruların cevabı içeriğimizde.
ABD'nin Öldürdüğü İran'ın En Kilit İsimlerinden Kasım Süleymani Kimdir?


kasım süleymani kimdir?

kasım süleymani, iran devrim muhafızları'nın kudüs gücü komutanı. kendisi, humeyni'den sonra dış politikada en güçlü isim olarak görülüyor. kasım süleymani'nin öldürülmesinin önemini şöyle anlayabilirsiniz: amerika birleşik devletleri'nin savunma bakanı'nın iran rejimi tarafından öldürüldüğünü düşünün. 

peki bunlar neden oldu? 

ırak'taki protestolar sırasında bağdat'taki abd büyükelçiliği, göstericiler tarafından saldırıya uğradı ve trump, bu saldırıdan iran'ı sorumlu tuttu. daha sonra twitter'da trump, özet olarak "iran yaptıklarının bedelini ödeyecek, bu bir uyarı değil tehdittir" dedi. iran rejimi ise bu tehditi ciddiye almadı ve "hiçbir şey yapamaz" gibi bir demeç verdi. ayrıca  kasım süleymani, geçen yıl trump'ı tehdit ederek "eğer bir savaş başlatırsanız bitiren biz oluruz" demişti.

olayın bir diğer boyutu ise bu saldırının kongreye sorulmadan yapılmış olması. senatör chris murphy, bu olay bölgesel savaş çıkarabilecek bir olay olduğu halde neden kongre onayı alınmadan aksiyon alındığıyla ilgili bir tweet attı.

kasım süleymani ırak'ta ne yapıyordu?

şii hilali için yemen-kudüs-suriye-ırak-iran hattındaki paramiliter örgüt ve onların eylemlerini organize etmek. 2003 sonrası abd’nin ırak’ta bıraktığı otorite boşluğunu siyasi ve silahlı olarak ırak’taki şiilerin lehine çevirmek.

peki şimdi ne olacak?

bunu şimdilik hiçbirimiz bilmiyoruz fakat kişisel görüşüm iran'ın bunu provokasyon/savaş tehditi olarak göreceği yönünde. tabii sadece iran'dan ziyade, rusya'nın bu duruma yaklaşımı ne olacak, o da önemli. kasım süleymani sadece iran çapında bir isim değil, orta doğu çapında bir isim. ancak yine de iran'ın savaş çıkaracak kadar bir karşılık vereceğini düşünmüyorum; yakın gelecekte abd veya israil taraflarında terörizm eylemleri gibi karşılıklar bekliyorum.

Oraya Giden Birinden: Kendisini Övenleri Oldukça Üzecek Bir İran Seyahatnamesi