ABD'nin Uyuşturucu Ticaretinde Kritik Bir Yer Tutan Olay: 1957 Grand Hotel Mafya Buluşması

Bu otelde gerçekleşen bir mafya toplantısı, Amerikan toplumunun yozlaşmasını başlatan şeylerden biri olarak görülüyor. İşte fazla bilinmeyen ancak kritik bir tarih bilgisi.
ABD'nin Uyuşturucu Ticaretinde Kritik Bir Yer Tutan Olay: 1957 Grand Hotel Mafya Buluşması

grand hotel et des palmes, amerika'nın uyuşturucu ve eroin geçmişinde çok önemli bir yer tutan otel. hatta amerikan toplumunun komple çürümesinde yer tutan bir otel. yeri palermo'da. yani sicilya'nın başkenti. şu an sanırım açık. bu da internet sitesi.

eski hali


yeni hali


şimdi gelelim konuya

albert anastasia isimli mafya lideri kendi patronu vincent mangano'yu bir şekilde ortadan kaldırıyor. o dönemlerde ise the commission isimli mafya oluşumunun izni olmadan bunu yapmak yasak. cezası ölüm. ancak albert anastasia bundan bir şekilde yırtıyor. tabi bunda vincent mangano'nun cesedinin bulunamamasının da payı büyük.

the commission, new york mafya ailelerinin kurduğu kuralları olan büyük bir konsey. 5 büyük mafya ailesinin liderleri ortak toplanır ve yapılacak işlerle ilgili karar verir.

albert anastasia'nın işlediği suça benzer bir suçu vito genovese işliyor. kendi ailesinin patronu olan frank costello'ya suikast düzenliyor. frank costello ölmüyor ancak korkudan koltuğunu bırakıyor. bunu duyan albert anastasia, vito genovese'nin the commission'un kuralını çiğnediğini öne sürerek vito genovese'yi öldürmek için izin istiyor. ki kendisi de benzer suçu işlemesine rağmen bunu yapıyor. ancak bir başka ailenin lideri olan joe bonanno duruma el koyuyor. o zamanlar basının gözü üzerinde olan mafya böyle bir çatışmadan zarar görebilir diye düşünen joe bonanno iki mafya babasını özel bir toplantıda buluşturup barışı sağlıyor. ben aşağıdaki sahnenin bu barışmaya gönderme olduğunu düşünüyorum. 

tıpkı the godfather filmindeki şu sahne gibi iki mafya patronu bu toplantıda öpüşüp barışıyor


tabi bu barışmayı sağlayan bonanno ise kendini amerikan mafya dünyasına erdemli, aklı selim, konuşma becerisi yüksek, arabulucu bir kişi olarak pazarlıyor. (bkz: pax bonanno) böyle bir nâm ile 1957 yılının ekim aynında sicilya'ya doğru yola koyuluyor. amacı ise belli: eroin ticareti!

o sıralarda ise sicilya'da lucky luciano etkisi var. amerika'dan göçen luciano, grand hotel et des palmes'i ikinci evi olarak kullanıyor. hem italya'da hem de sicilya'da güçlü mafya ilişkileri olan luciano önce burada the cupola denilen the commission benzeri örgütün kurulmasına katkıda bulunuyor. kuruyor. ki kendisi amerika'dayken de 1931 yılında the commission fikrini ortaya atan ve kuran kişidir. luciano uyuşturucu işine çok sıcak bakan birisi. bu bağlar ile bu işi yürütebileceğini düşünüyor.

Lucky Luciano

ve 10-14 ekim 1957 tarihlerinde bu otelde büyük uyuşturucu buluşması gerçekleşiyor. bonanno ailesinin lideri, underboss'u (ikinci patronu) ve danışmanı (consigliere); luciano'nun üst düzey kadrosu ile sicilya mafyasının tarafları ortak karar çıkartıyor. fransa'da ve sonraları italya'da üretilen eroinler amerika'ya sokuluyor ve sicilya mafyası tarafından dağıtılıyor. çünkü sicilya mafyası bu işe çok hakim ve amerika'da uyuşturucu işinin cezası 40 yıla varan hapis cezası. bu yüzden de amerikan mafya üyelerinin omerta'yı yani suskunluk yasasını bozabileceğinden endişe duyuluyor. sicilyalıların bu işi yürütmesi ve amerikalılara pay vermesi sorunu çözmüş oluyor.

işte 1957 tarihli bu büyük mafya buluşması amerika'nın adeta yıkımı oluyor

büyük bir dejenerasyon başlıyor. o zamana kadar sadece zenginlerin kullandığı ve 1950'lerin başında toplam bağımlı sayısı 5.000 civarı iken, 1950'lerin sonuna doğru bu sayı 10.000 kişiye, 1970'lerde ise kayıtlı 500.000 kişiye ulaşıyor.

eroinin getirdiği sorun amerika'da mafyanın yarattığı diğer birçok "tefecilik, bahisçilik, sendika ve sanayi yolsuzluğu, faili meçhuller vs..." gibi işlerinin kötü etkisini baskılayacak şekilde oluyor. müptezeller uyuşturucu parası için kapkaççılığa ve hırsızlığa başlıyor. uyuşturucu satan rakip çeteler sokaklarda yaptıkları çatışmalarda bir sürü masum insanın ölümüne sebep oluyor. büyük yerleşim alanları tahrip ediliyor ve oraların yerleşik halkı yaşamakta güçlük çekiyor. eroin işinden rüşvet alan polislerin çokluğu yüzünden halkın polise olan güveni azalıyor.

eroin işinden gelen paranın büyüklüğü aynı büyüklükte de yıkımı peşinde getiriyor. zenginlerin alabileceği düzeyden işçi sınıfının alabileceği düzeylere ucuzlayan eroin amerikan toplumunu geri dönülmeyecek şekilde yıpratıyor ve bozuyor. bu oteldeki tarihi buluşmanın ingilizce vikipedia sayfası var. dileyen bakabilir: https://en.wikipedia.org/…_des_palmes_mafia_meeting

günümüz toplumlarının yozlaşmasında gelinen noktanın tarihini bilmek açısından muhakkak araştırılıp öğrenilmesi gereken bir konudur bu. ben dilim döndüğünce toparladım. umarım faydası olur size. özellikle şu anki türkiye gündemini takip ediyorsak fayda sağlayacağını düşünüyorum.