ABD'ye Ait Bilgileri Doğu Almanya Adına Kaçıran Türk Casus: Hüseyin Yıldırım

Almanya'da oto tamircisi olarak başladığı hayatı uluslararası bir casusa evrilen Hüseyin Yıldırım'ın ilginç hikayesi.
ABD'ye Ait Bilgileri Doğu Almanya Adına Kaçıran Türk Casus: Hüseyin Yıldırım

hüseyin yıldırım, kırşehirli bir doğu alman ajanıdır. gurur mu duysam, ağlasam mı bilemedim şimdi. batı almanya'ya giden birçok türk gibi işçi olarak gitmiş, batı berlin'de stasi'nin yabancılar şubesinin başı markus wolf tarafından keşfedilip berlin'deki amerikan ordusuna tamirci olarak sızmıştır. yine bir gün amerika'da görev başındayken doğu almanya yıkılır, başka bir ajanın ifadesiyle yakalanır ve 2000'li yıllara kadar hapiste kalır abd'de. sonra türkiye'ye gönderilir. 


aydın olun geçenlerde hikayesini yazmıştı bir kitapta. bu arada kod adı blitz'dir, yıldırım manasında.

bu işi niye yaptığını sorunca insanlar, para için yaptığını söyler. türkiye'ye karşı hiçbir görevde yer almamıştır dediğine bakılırsa.

yıldırım, amerikalıların teufelsberg adlı üslerinde araba tamircisi olarak çalışıyordu. ama zamanla bu işlere karışıp gizli olan nato-dokümanlarına ulaşmıştır kendisi. 1985'de ddr'in devlet güvenlik kurumuna kendisini ajan olarak çalışmayı tavsiye etmiş. o zaman bir alt düzey amerikan askeri ile beraber çok değerli savaş taktikleri, nato-dokümanları ve buna benzer büyük gizlilik altında tutulan diğer kağıtları kullanmıştır. 


ayrıca o zaman için nato'nun atom bombasını savaşta kullanma ve kazanma ihtimalinin ne kadar olduğunu gösteren bir araştırmayı bile ele geçirmiştir. çok sayıda fbi ve cia çalışanları ile beraber çalışmış. ddr'in istihbarat kurumunda blitz diye ajan adı kullanmıştır kendisi. 1988 senesinde kaçarken amerika'da tutuklanan yıldırım 2004'e kadar tutuklu kalmış ve hapisten çıkma umudunu yitirmiş o sıra. yıldırım ayrıca bu casus döneminde, bir türk kadını ile evli olmasına rağmen, bir amerikan kadın ile de evlenmiş.

Yakın Türkiye Tarihinin En Kilit İsimlerinden, Derin Devlet Ajanı Abdullah Çatlı'nın Hayatı