AC/DC Ne Zaman Hit Bir Albüm Yapsa Büyük Bir Ekonomik Krizin Baş Göstermesi

1973 yılında kurulan Avustralyalı rock grubu AC/DC hakkında saçma sapan bir teori gibi gelebilir ancak böyle bir durum gerçekten bir zamanlar istisnasız olarak gerçekleşiyormuş.
AC/DC Ne Zaman Hit Bir Albüm Yapsa Büyük Bir Ekonomik Krizin Baş Göstermesi

neredeyse tüm dünya ülkelerindeki ekonomik istikrarsızlıklar (ingiltere de buna dahil)'ın ac/dc ile ne alakası olabilir? 

ya da ac/dc'nin albüm listelerinde üst sıralara yerleşmesi ile zamanında yaşanan global iktisadi krizin/krizlerin bir ilgisi, bir bağlantısı olabilir mi? 

olabilir.

en azından şunu biliyoruz: ne zaman bir ac/dc albümü/şarkısı ingiltere listelerinde bir numaraya yerleşse, ingiltere'de durum kötüye gitmiş.

hatta the guardian'ın, ac/dc ile ilgili haberinde şöyle bir cümle kurulmuşluğu bile vardır: 

"önce ingiliz yetkililer ingiltere'nin resesyonun kıyısında olduğunu kabul ettiler. sonra gıda satışlarının son 20 yılın en düşük seviyesinde olduğu haber verildi. dün akşam ise ülke ekonomisinin zor koşullarda olduğunun nihai ve reddedilemeyecek kanıtı ortaya çıktı: ac/dc, 28 yıl aradan sonra albüm listelerinin tepesine yerleşti!"

uydurduğumu mu sanıyorsunuz? (ironik olsa da...)

guardian'ın haberine göre

1973: ac/dc, sidney, avustralya'da kuruldu.

ekonomi: petrol krizi başladı, petrol fiyatları 4 katına çıktı

1980: ac/dc, dönüm noktaları olacak efsane albüm back in black'i yayınladı

ekonomi: birleşik krallık'ta enflasyon %20'lere çıktı ve işsiz insan sayısı 2 milyona dayandı

1990: ac/dc, büyük geri dönüş yaşamalarını sağlayan the razor's edge albümünü yayınladı

ekonomi: yakın zamanda birleşik krallık resesyon yaşadı

2008: ac/dc, yeni albümleri black ice ile listelerde en üst sıralara çıktı

ekonomi: on yıllardır görülmüş en büyük küresel resesyon yaşandı

resesyon: gayri safi yurtiçi hasılanın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotta arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumu


elbette the guardian'ın işaret ettiği bu pozitif korelasyon bir neden-sonuç ilişkisine işaret etmiyor olabilir. ama insanı kıllandırmadığı da söylenemez. ekonomi aşağı ivme kazanırken, ac/dc yukarı doğru ivme kazanıyor olabilir veya ac/dc albüm kaydına girince hakikaten ekonomiyi kötü etkiliyor olabilir. ekonometrik modeller, bu konuda net karar vermemize imkan vermese de, ortada tuhaf bir durum da var.

ama buna çok gerek yok sanki. zira uzmanlar, ac/dc dinleyerek kafa yormak, iktisadi olarak çok daha etkin/etkili bir çözüm olacağını söylüyorlar. iktisatçı ve/veya iktisat öğrencisi insanlar şöyle sorabilirler:

- ac/dc dinlemenin iktisadi olarak etkin olduğunu söylerken ne kastediyorsun? kime göre ve neye göre daha etkin?

küresel iktisadi kriz ve ac/dc ilişkisini düşünmeye kıyasla, ac/dc dinlemek iktisadi olarak daha akıllıca olur. sınırlı kaynaklarımızla sınırsız isteklerimize ulaşmak için böylece daha etkin bir biçimde çalışabiliriz.

- peki hangi ac/dc ? bon scott'lu ac/dc mi yoksa brian johnson'lu ac/dc mi? hangisini dinleyerek daha etkin olabilir, iktisadi karar alma mekanizmalarımızı güzelce yağlayabiliriz?

brian johnson. evet! brian johnson'lu ac/dc'yi dinlerseniz, bulaşıklarınızı tıpkı bir a sınıfı bulaşık makinesi gibi pür-i pak edebilirsiniz. çalışanlarınıza brian johnson'lu ac/dc dinleterek onların üretkenliğini 3 kata kadar arttırabilirsiniz. diğer taraftan, bon scott'lu ac/dc dinlerseniz çatallarınız lekeli kalır, çalışanlarınız işten kaytarır. işte bu tuhaf pozitif korelasyon, ac/dc albümünün/albümlerinin neden küresel kriz ortamında çıktığını açıklıyor olabilir.

saygılar, sevgiler.

bon scott'lı ac/dc - highway to hell


brian johnson'lı ac/dc - hells bells

kaynak

Bu içerik de ilginizi çekebilir