Acı Severlerin En Sevdiği Turşu: Jalapeno Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

Evde jalapeno biber turşusu nasıl yapılır? Tarifi nasıldır? Turşu ve acı severlerin pek bilinmeyen kahramanını siz de kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz.
Acı Severlerin En Sevdiği Turşu: Jalapeno Biber Turşusu Nasıl Yapılır?
iStock

ön not: bu tarif acı severler içindir.

şu turşu sezonu bitmeden en sevdiğim turşunun tarifini paylaşmak istiyorum. hem de yapımı basit, hem lezzeti harika.

benim gibi acı severlerin en sevdiği turşular aradında yerini alan lezzet bu jalapeno. diğer turşulara kıyasla jalapeno biberi turşusu hem yapımı oldukça kolaydır hem de en fazla 15 gün sonra yemeye hazır olur. jalapeno biberi turşusunu diğer turşular gibi çok fazla bekletmeye de gerek yoktur.

malzemeler

1 kilogram meksika (jalapeno) biberi
3 çay bardağı sirke
1 litre su
7-8 diş sarımsak
2 yemek kaşığı kaya tuzu.

yapılışı da

öncelikle malzemelerimizi yıkayıp temizleyelim. istediğimiz boyutta keselim. sonra sirke, tuz ve sarımsak karışımını bir tencere kaynatalım ve soğuması için bir kenara bırakalım. orta boy bir kavanoza malzemelerimizi dizelim.


bu arada biberlerin fazlaca acı olmasından ve cildimize verebilecek zararına karşın, elimize eldiven giyersek, oluşabilecek risklere karşı güzel bir tedbir almış oluruz.

sirkeli karışımı biberlerin üzerine döküp, bir suda kaynayan sıcak kavanoz ya da kavanozların ağızlarını iyice kapattıktan sonra ters çevirip 1 gece böyle bekletelim. ertesi gün düz çevirip serin ve kuru bir yerde aylarca muhafaza edebiliriz.

yaptığımız turşuyu 15 gün serin yerde muhafaza ediyoruz. açtıktan sonrada karanlık ve serin yerde muhafaza edersek uzun ömürlü olur turşumuz.

afiyet olsun...