Ada Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sadece size ait olacak bir adayı satın almadan önce mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken tavsiyeler.
Ada Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
iStock


ada uzun vadeli bir yatırımdır, iyi bir getiri için 10 yıldan 30 yıla kadar beklemeniz gerekebilir

bir bungolov yada tropikal büfe ile kira getirisi ile size düzenli kazanç sağlar ancak ada için uzun süre getiri görmeden her yıl emlak vergisi ödemeniz gerekecek. ada yatırımında sonuç görmek için sabırlı olmanız gerekiyor.

amortisman süresi

ada yatırımı uzun vadede getiri sağlar. eğer hedefiniz 5-10 yıl ise, 10 yıl üstünde bekleme imkanınız var ise ada yatırımı önerilir. piyasaların yavaşladığı dönemlerde değerinden satış yapmanız zorlaşır ve piyasanın düzelmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

ada imarsız toprak parçasıdır, satın aldığınız adaya uluslararası imar geldiğinde çok yüksek kazanç sağlayabilirsiniz ama imar gelmez ise değer artışı sınırlı kalır. ada imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir, ayrıca imar değişikliği ile daha fazla inşaat yapılır hale gelir ise değeri aynı oranda artar. bölge gelişim planlarını takip edin, bu planlar arsa yada araziye ileride değer katacak yatırımları içerir.

“gayrimenkulde en önemli 3 şey nedir?” sorusu konumun (lokasyon) önemini vurgulamak için kullanılır, yanıt şudur: “konum, konum, konum”

ada da önemli unsur konumudur. adanızın yakınındaki nüfusun, ticaretin ve üretimin artışı yatırımınızın değer artışını belirler. adanın değer artışını yakınındaki nüfus, ticaret ve sanayi artışı, yakınına gelen yatırımlar ve altyapı projeleri belirler. bu gelişmeler bir süre sonra adanın olduğu bölgeye imarı getirir ve arazi arsaya dönüşebilir. adanın gelişim aksı üzerindeki adaların daha hızlı değerlenir. küçük adalar genelde büyük adalara göre daha karlıdır. adayı yatırımında amaç imar gelebilecek bir araziyi imar gelmeden önce almak ve imar ile gelen değer artışından faydalanmaktır.

görünürde olması önemli

eğer alacağınız ada gemi ve teknelerin veya yelkenlilerin hattında olursa daha cezbedeci olabilir. kazanç yaz ve kış sezonu olmak üzere pay edilebilir.

kumsal bir adanın olmazsa olmazıdır. bunun için alacağınız adanın mutlaka özellikle karetta karettaların yuvalama veya üreme noktası olup olmadığını öğrenin. bu hem hayvan hakları hem de sizin için önemli bir unsur olcaktır. 

kısacası hem doğal hem de naturel anlamda ada alacak kişilerin kazançlarını uzun vaatler çerçevesinde düşünmesi lazımdır. yoksa büyük zararlara sebep olabilir.