Adana Hakkında Doğru Sanılan Abartılmış Şeyler

Adanalı bir Ekşi Sözlük yazarı, Adana'nın üstüne yapışan bazı durumlarla ilgili açıklama yapma ihtiyacı hissetmiş.
Adana Hakkında Doğru Sanılan Abartılmış Şeyler

adana; hiç gelmemiş, tanıdığı bir iki adanalıya göre adana hakkında hüküm kurmuş insanların söylentilerine konu olan bir şehir. yıllardır aynı klişelerle koskoca bir şehrin itibarı sempatik göründüğü düşünülerek yerin dibine sokuluyor.

adanalılar; sürekli kavga eden, küfür eden insanlar olarak lanse ediliyor. her şehirde iyi - kötü, cahil - kültürlü insanlar var. maalesef adanalıların içinde de böyle insan çokça var ancak bu, şehre özel bir durum değil, ülkemiz genelinde olan bir sorun.

- sizi havaalanından iner inmez kebap kokusu falan karşılamaz. (bu husus tam bir klişedir, bunun tek istisnası havaalanına indiğiniz günün kurban bayramı olmasıdır.)


- halkın çoğunluğu iddia edildiği gibi küfürlü falan konuşmaz. bu husus yıllarca adanalılar üzerine yapışmış bir lekedir. sanki adanalı olunca her saniye küfür ediyormuş, allah'a küfür etmek çok normalmiş gibi bir izlenim oluşuyor. bu da yukarıda bahsedildiği üzere, yıllardır oluşturulan algının bir sonucu.

- çok fazla toplu taşıma kullanan bir insan olmamakla birlikte uzun süredir hiçbir dolmuş ya da otobüs şoförünün küfürlü şekilde araç kullandığına şahit olmadım.

- adana, adliyesi ile meşhur olsa da insanların sürekli kavga ettiği, birbirlerini bıçakladığı bir şehir değildir. bu sizin bulunduğunuz konum ile alakalı bir durum hürriyet, anadolu gibi mahallelerde bulunuyorsanız bir şey diyemem.


- tüm genellemeler yanlış olduğu gibi insanların %90'ının kilolu ve esmer olduğu da yanlış.

- evet, insanlar samimi ve yardımseverdir.

- evet, adana'da kimse kimsenin içkisine orucuna karışmaz. ramazan günü alkol de alabilirsiniz, iftarınızı ailenizle açabilirsiniz de. bu konuda adana, anadolu yobazlığından payını almamış şehirlerden biridir.


adana, birileri tarafından sürekli küfür ve kavga eden insanların şehiri olarak nitelendirilse de bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. yıllardır toplumda kötü bir adana algısı oluşmasında adanalıların payı tabii ki var ancak göç alan bir şehir olduğu unutulmamalıdır.

tabii her şey aslında biraz da bulunduğunuz konumla alakalıdır. yukarıda da ifade ettiğim üzere; hürriyet, anadolu gibi sosyo - ekonomik olarak daha düşük mahallelerde yaşayan insanlarla muhattap olduysanız yazdıklarımın aksi ile karşılaşabilirsiniz. (bu demek değildir ki bu mahallelerde yaşayan herkes tepki gösterilen kategoriye ait insanlardır. aksine, bu mahallelerde yaşayan nazik ve düzgün insanlar var.)

adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yılı kutlu olsun. (5 ocak 1922). başta mustafa kemal atatürk'ü olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin ruhu şad olsun.