Adı Sanı Duyulmamış Ancak Potansiyeli Olan Altcoinleri Bulma Rehberi

Altcoinler nasıl keşfedilir? İnsanlar bu adı sanı duyulmayan ancak yükselme potansiyeli olan altcoinleri nereden bulup yatırım yapıyor? Hangisinin güven verdiğini nasıl anlıyor? İşte güzel bir rehber.
Adı Sanı Duyulmamış Ancak Potansiyeli Olan Altcoinleri Bulma Rehberi
iStock

balık bulmak yerine balık tutmayı öğrenmek isteyenler için geçenlerde reddit'te gördüğüm bir yeni çıkmış altcoin bulma rehberini elimden geldiğince çevirmek istedim. benim gibi "bu insanlar nereden buluyorlar bu adı sanı duyulmamış altcoinleri" diyen başkaları da vardır eminim.

uyarı: bu yazı boyunca herhangi bir coin ismi zikredilmeyecek, tavsiye edilmeyecektir. arayışınız bu yöndeyse vaktinizi harcamamanızı tavsiye ederim.

hazırsanız başlıyorum, biraz uzun olacak.

ileride çok değerlenecek yeni çıkmış altcoinlere türkçesi mücevher olan gem diyoruz. bundan sonra bunları gem olarak anacağım. yeni çıkıp üç gün sonra tası tarağı toplayıp gidenlere veya hiçbir varlık göstermeden öylece duranlara ise, ki yeni çıkan altcoinlerin büyük çoğunluğunu bunlar oluşturuyor, çöp diyeceğim. yapmaya çalıştığımız şey de çöplükte elmas yüzük aramaktan farksız, öncelikle bunun bilincinde olmalısınız.

altın kurallar

1. bsc (binance) smart chain üzerinden üzerinden işlem yapıyoruz. neden? çünkü işlem bedeli ethereum'a göre çok düşük. zaten çöplükteyiz, verdiğimiz paranın bir çoğu çöpe gidecek. bir de transfere büyük işlem bedelleri ödemeyelim.

2. ilk başladığımız zamanlarda, tecrübe kazanana kadar, tahmini bir-iki ay sürecinde hiçbir coine 5$'dan fazla yatırmayacağız. bu çok önemli, madem 100x yapıyor basayım 3bin lira da haftaya o arabayı alırım diyen varsa burada okumayı kessin, çok çok büyük ihtimalle 3bin liradan da olacaksınız.

3. bu işe en fazla 150-200 dolar civarı tamamını kaybetmeye hazır olduğunuz bir tutar ile gireceksiniz. 100 dolar da olur, 500 dolar olmaz. çöpe atacak çok paran varsa onu bilemem.

bunlarda mutabıksak coinleri nasıl bulacağımıza geçebiliriz.


coin keşfi

bscscan websitesine gidip yukardan tokens ve altında view bep-20 transfers diyoruz. biraz karışık bir liste gelecek, en sağdaki sütuna bakın, tokens yazan. yanındaki coin iconu gri olan coinlere bakacağız. çünkü bu bu coinin henüz yeni olduğuna bir işaret. daha alacak yolu olabilir. her saniye yenilediğinizde yeni token'lar gelecek. gözümüze kestirdiğimiz her coini araştırmak üzere yeni sekmede açıyoruz. unutmayın, burada gördüğünüz yeni coinlerin bir çoğu haftaya var olmayacak, yatırılan tüm paralarla birlikte kayıplara karışmış olacak.

araştıracağımız coin'i bulduk, sayfasına girdik, şimdi nelere bakacağız?

1. holders

ilk işimiz "holders"a bakmak. bu coin hangi cüzdanda ne miktarda bulunuyor burada yazıyor. ilk iki sırada genelde likitide havuzu (pancakeswap: coin adı gibi bir şey yazar) ve yakılan coinlerin gönderildiği ölü cüzdan adresi olması gerekiyor (bu da 0x000000000000000000000000000000000000dead gibi bir şey olarak görünür). bu neden önemli? eğer toplam coinlerin yarısından fazlası yakıldıysa kurucuların tası tarağı toplayıp kaçma ihtimali minimumda oluyor. bunun dışında kalan coinlere sahip olanlara bakacağız, eğer 10 tane cüzdanın her birinde tüm coinlerin %3'ü duruyorsa hiç düşünmeden eleyin. bu kadar küçük bir coin için bu kadar balina fazla, muhtemelen paranız buhar olacaktır. ayrıca bir gem adayında en az 200-300 holders olmalı. eğer sayı bundan azsa, yine eleyin.

2. likidite havuzu

bu durum çok önemli. likitide havuzuna 30k $'dan az ayırdılarsa yine direkt eliyoruz. bunun için de contract id'yi kopyalayıp poocoin sitesine gidip aratıyoruz, sayfanın sol tarafında coin/bnb lp bnb holdings gibi bir şey yazacak, onun altında yazan tutara bakıyoruz. yeterince parayı buraya bağlamadılarsa yine düşünmeden eliyoruz.

3. hacim

bu kez coin sayfasında transfers bölümündeyiz. eğer coin yalnızca 5 cüzdanda duruyor ve aktiflik yoksa, eleyin gitsin. isterseniz kaydedin ertesi gün gelip yine bakıp bir artış var mı diye, belki çok erken gelmişizdir. eğer birkaç saatte bir işlem yapılıyorsa, yine eliyoruz. iyi bir işaret için her 5-10 dakikada bir işlem yapılması gerekiyor coin üzerinden.

4. website & twitter

coin'in kendine ait bir websitesi ve twitter hesabı var mı diye kontrol ediyoruz. ikisi de yoksa, direkt eledik. bunlar var ayrıca telegram'ı, discord'u, instagram'ı, youtube kanalı vs de varsa daha da iyi. tabi hepsine ayrı ayrı bir göz atmakta fayda var.

5. coin adı ve tasarımı

coin logosu ve site tasarımı oldukça önemli. eğer gözünüze uğraşılmış gibi görünmediyse, eleyebilirsiniz. çünkü size hoş gelmeyen başkalarına da gelmeyecek ve kimse yatırım yapmayacaktır. eğer sitelerinde her yerde olan stok görseller kullanıyorlarsa, eliyoruz. isim de aynı şekilde önemli, "save the world" coinin uçma ihtimali "boklu tuvalet 855" adındaki bir coinden daha fazla.

6. kurucular

eğer coinin yaratıcıları kendilerini halka açıyorsa, youtube'da vs gösteriyorsa, kimlikleri belliyse, onların toplayıp kaçması çok daha düşük ihtimal, yine sıfır değil, ama sıfıra yakın bir ihtimal. unutmayın, çöplükteyiz.

bakacağımız şeyler bu kadar. eğer araştırdığımız coin yukarıdaki tüm adımları sağlıyorsa bir gem adayı bulduk demektir. gem değil, gem adayı, yine muhtemelen çöp, ama en azından kokmuyor. belki gem'dir, umut dünyası. eğer herhangi birinden bile kötü bir koku alıyorsanız, bırakın onu, çöp o.

elimizde bir gem adayı var ise, ek araştırmamıza da kaynaklar dahilinde yapıp ikna olduysak, en fazla 5$ olmak üzere yatırım yapabiliriz. öğrenme aşamasında çok fazla hata yapacağız, belki de buraya geçirdiğimiz tüm varlıklarımızı sıfırlayacağız, bir coin yukarıdaki tüm kriterlerden pekiyi ile geçip yine de sıfıra doğru durdurulamaz bir yolculuğa çıkabilir. o yüzden 5$'dan fazlası yasak.

birkaç ay geçtikten ve artık neye bakıp neye bakmayacağımızı iyice öğrendikten sonra, şansımız da yaver gitmiş ve attığımız coinleri arttırmışsak. 10$-20$ gibi yatırımlar belki yapabiliriz.


hatırlanması gereken iki önemli şey

1. piyasaya yeni çıkmış coinlerin uçması zaman alabilir, 5$'lık yatırımınızın zamanla 2-3$'lara düştüğünü, sonra bi anda 10$'a çıktığını sonra da 4$'a geri düştüğünü görebilirsiniz. 15-20 gün boyunca hiç hareket etmeden olduğu yerde de durabilir. bunda anormal bir şey yok.

2. yaratıcı takımın bu süre zarfında neler yaptığını neler paylaştığını takip etmek önemli. bu kadar zaman ve kaynak harcayıp yeni coin çıkartmış bir ekibin her gün düzenli olarak farklı kanallardan (twitter, discord, telegram vs) yatırımcılarına bilgi veriyor olması gerekli. her gün en az bir kez kendilerinden haber alamıyorsanız, yatırımı geri çekmeyi düşünebilirsiniz.

okuması uzun olduğu gibi, yapması da oldukça zaman alan bir süreç. fakat her birine sadık kaldıkça ve zamanla hatalarla tecrübe kazandıkça daha yüksek isabet oranına sahip bir gem avcısı olabilirsiniz.

evet buraya kadar olan kısım kısmi yorumumu da kattığım bir çeviriydi. bir süredir yeni çıkmış coinlere yatırım yapmak istediğim için karşılaştığımda belki başka ilgilenenler de olur diye ekşi sözlük için çevirmek istedim.

ayrıca bu coinler henüz hiçbir borsada listelenmediği için cüzdan (metamask, trust wallet) ve pancakeswap üzerinden işlem yapılıyor. bu konuda diğer arkadaşların yazdığı başarılı rehberler olduğundan onları tekrar anlatmak istemedim. yatırım yaptığınız herhangi bir coin kalburüstü bir borsada listelendiği an coşuyor zaten. bahsettiğimiz coinlerin çoğu daha coinmarketcap'e bile girmemiş oluyor. öyle düşünün.

benim gibi meraklı olan bir arkadaşımla çöpçülüğe girişmeye karar verdik. kaybetsek üzülmeyeceğimiz bir tutarı belirledik ve yavaş yavaş araştırmalara başladık. gerçekten çok vakit alıyor. yazan kişinin söylediğine göre bazı günler saatlerini ayırarak yüzlerce coine bakıp hiç bulamadan çıktığı oluyormuş. ayrıca dün baktığımda bulduğumuz bir gem adayı bugün -%50 oldu bile. hiç de pembe bir dünya değil anlayacağınız. bitcoin falan ne kadar stabilmiş dedirtiyor. 10x ne zaman olur derken 0.1x görmek çok olası. hoş şu an en çalkantılı günlerden biri yaşanıyor kripto dünyasındaki, herkes kriptodan parasını çekiyor, ama yine de bunun bu işin bir parçasını olduğu akıldan çıkmamalı. zaten herkes ayı sezonunun gelmek üzere olduğundan bahsediyor. bu iş birkaç ay öncesine göre 10 kat daha riskli anlayacağınız.

dediğim gibi, çöplükte olduğunuzu ve harcadığınız her kuruşu çöpe attığınızı göze alarak girmeniz gerekiyor. bunu yeterince vurguladım sanıyorum, hala anlamayan varsa ona da tüm kaybı müstehaktır zaten ne diyeyim.

orijinal reddit postu: https://www.reddit.com/…a_shitcoin_how_to_spot_the/