Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak, İnsanoğlunu Tekrar Düşünmenize Neden Olacak Savaş Filmleri

Savaş, insanoğlunun bugüne kadarki mücadelesinin en çarpıcı ve en dramatik olanı belki de. İşte bu yüzden üzerinde düşünmeyi, savaş uğruna neler yaşandığını görmek gerek. Sözlük yazarı "whiteshark13"ün hazırladığı liste tam da bu ihtiyaca cevap veriyor.
Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak, İnsanoğlunu Tekrar Düşünmenize Neden Olacak Savaş Filmleri
The Pianist


der untergang

hitler'e son üç yılında sekreterlik yapan traudl junge'nin gözünden anlatılan film, nazi almanyası'nın son günlerini, berlin'in düşüşünü ve kanımca adolf hitler'in de en iyi anlatıldığı film olmuştur.

imdb


das boot

en iyi savaş filmlerinden biri olmasının yanında, gelmiş geçmiş en iyi denizaltı filmidir. alman u-boot'larına ve denizaltı filmlerine meraklı biriyseniz eğer 3,5 saatlik klostrofobiye hazır olun.

imdb


enemy at the gates

stalingrad savaşı'nda, gelmiş geçmiş en iyi keskin nişancılardan biri olan vassili zaitsev ile alman binbaşı keskin nişancı erwin könig arasındaki düellonun anlatıldığı muhteşem bir filmdir.

not: tarih kayıtlarında alman binbaşı ile ilgili herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

imdb


paths of glory

savaşı en iyi anlatan filmlerden birisi olmasının yanı sıra, savaş karşıtı bir filmdir aynı zamanda. savaşın kötü yüzünü tüm çıplaklığıyla ele alır. yönetmeni stanley kubrick.

imdb


the bridge on the river kwai

savaş karşıtı filmlerden biri daha, 1957 yılında en iyi film oscarını kazanmıştır. yönetmeni, arabistanlı lawrence, doktor jivago ve oliver twist'in de yönetmeni olan david lean'dir.

imdb


the thin red line

saving private ryan ile aynı yıl vizyona girmesi en büyük talihsizliği olmuştur. yönetmeni terrence malick, oyuncu kadrosunda ise nick nolte, jim caviezel, sean penn, john cusack, adrien brody, woody harrelson, jared leto, john travolta, george clooney gibi daha birçok tanınmış ve iyi oyuncu var.

imdb


apocalypse now

joseph conrad'ın heart of darkness kitabının bir uyarlamasıdır. vietnam savaşını en iyi anlatan filmdir bana göre. sadece en iyi savaş filmlerinden birisi değil, sinema tarihinin en iyi filmlerinden biridir aynı zamanda. yönetmeni baba filmlerinin de yönetmeni olan francis ford coppola.

imdb


the pianist

piyanist wladyslaw szpilman'ın hayatından bazı kesitlerin anlatıldığı muhteşem bir film. 2002 cannes film festivali büyük ödülü, en iyi erkek oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi uyarlama senaryo akademi ödüllerini kazanmıştır. roman polanski'nin en iyi filmlerinden biri.

imdb


saving private ryan

tarihte en iyi film oscarını alamayarak haksızlığı uğrayan filmlerin belki de en başında gelir. filmin ilk 20 dakikasındaki normandiya çıkarması sahneleri dünya sinema tarihine geçmiştir. çoğu eleştirmen tarafından çekilmiş en gerçekçi savaş sahneleri olarak kabul edilir.

imdb


black hawk down

mark bowden'in yazdığı black hawk down: a story of modern war adlı kitaptan uyarlanmıştır. 2001 yılında ses ve kurgu dallarında akademi ödülü kazanmıştır. en gerçekçi savaş filmlerinden birisidir. dur durak bilmeyen kesintisiz savaş sahneleri vardır. ridley scott'ın en önemli filmlerinden.

imdb