Aeropress Kullananlar İçin Lezzetli Bir Kahve Demleme Yöntemi

Aeropress kullanıyorsanız, basit şeylere dikkat ederek daha tatmin edici kahveler yapmanız mümkün. Aeropress ile nasıl kahve yapılır diyenler, buyrun.
Aeropress Kullananlar İçin Lezzetli Bir Kahve Demleme Yöntemi

aeropress, defalarca söylendiği gibi gerçekten müthiş bir kahve demleme ekipmanı. inverted method (baş aşağı olacak şekilde) ile demleyerek denediğim bir karışımı da paylaşayım tam olsun:

- medium-fine arası çekilmiş 8 gram kenya muthuaini ve 24 gram dark roast espresso kahve hazırlayın.

- 440 ml su (sıcaklığı 80 derece celcius civarı olsun).

- tüm kahveyi aeropress haznesine koyduktan sonra yavaşça suyu ekleyin (kalem gibi incecik dökerek ve gezdirerek ekleyin, önemli bu pouring kısmı). yaklaşık 220 ml su alacaktır hazne; suyu ekledikten sonra kendi aparatıyla kahve su karışımını nazikçe karıştırın. çay bardağında şeker eritir gibi değil de doğu-batı, kuzey-güney olacak gibi yön vererek 8-10 sn hafifçe karıştırın, soğutmayın kahveyi.

- filtresini kapatıp 90 sn demlenmesini bekleyin (kağıt filtreyi yuvasına koyduktan sonra sıcak su ile ıslatmayı unutmayın).

- ters çevirip 30 sn sürecek şekilde press işlemini gerçekleştirin.

- demlediğiniz kahveye elinizde kalan 220 ml suyu da ekleyerek 2 kişilik miktara çıkartın (kahveye sonradan su eklemek çok önerilmez fakat deneyince pişman olmayacaksınız. tabii ki tüm malzemeleri yarı oranında azaltarak tek kişilik de hazırlayabilirsiniz).

umarım beğenirsiniz.

Yapımına dair örnek bir video

Dolar Neden Yükselir ve Neden Düşer?

Basınç ve Kahveyi Bir Araya Getirerek Lezzette Doruğa Varma: Aeropress Demleme Yöntemi