Afgan Ordusu Taliban Karşısında Neden Hiçbir Varlık Gösteremedi?

Afgan ordusu geçtiğimiz haftalarda yönetimi, ülkeden çekilen ABD'den adeta hiçbir sorunla karşılaşmadan devralan Taliban karşısında neden duramadı? Neden böyle kolay teslim oldular?
Afgan Ordusu Taliban Karşısında Neden Hiçbir Varlık Gösteremedi?
Afganistan askerleri, 2010.

afgan ordusunun yapısı

afgan ordusu dediğiniz şey hiçbir milli bilinci olmayan, ülke-bayrak-vatan kavramlarını bilmeyen, saçma sapan paralı askerlerden oluşan bir yapı. bu toprakları detaylı incelerseniz ortalığın savaş lordu kaynadığını göreceksiniz. kendisine general diyen savaş lordları, burada savaşın devamından nemalanan aşiretler falan... dünyanın en saçma yerlerinden biri bu coğrafya.

karşı taraftakiler ne peki? onlar da paralı asker. zaten afganistan'da yapılabilecek iki iş var: ya gidip orduya ya da taliban'a paralı asker yazılacaksınız ya da eroinin ham maddesi haşhaşı ekip onu satacaksınız. başka bir ekonomik faaliyet yok.

neyse taliban diyorduk... onlar da paralı asker ama en azından para dışında peştun milliyetçiliği ve cehaletin kör kuyularında yetişmiş bir şeriat anlayışları var. tabi şeriatla yönetilen afganistan'da ganimet olarak alacakları kadınlar da cabası. ülkenin yarısından fazlasını oluşturan peştun aşiretlerinin tamamı taliban tarafında. geride de abd'nin 20 senedir yaklaşık 100 milyar dolar harcayıp bir şeye benzetemediği özbek, tacik, farisi kökenli afgan ordusu var. bunların tek motivasyonu para. generallık yapan savaş lordlarının sarayları ve yurt dışındaki paraları da bilinen bir gerçek.

kısacası mesele afgan ordusu denen sonradan uydurma paralı asker sürüsünün hiçbir motivasyonu ve yetişmiş insan gücü olmaması. adamlar ne vatan ne millet ne devlet bilirler. parasını verirsin savaşırlar. bu tarz ordular da çok çabuk bozulur. tıpkı ırak ordusunun ışid karşısında şamar oğlanına dönmesi gibi.

soğuk savaş yıllarındaki gibi konvansiyonel tekniklerin devri geçti

Konvansiyonel: Anlaşmaya dayalı, uzlaşmalı.

postmodern savaşların askeri boyutu mikro düzeyde, çok boyutlu, gerilla tipi düzensiz ve kaotik yürütülüyor, bir de işin sosyal ekonomik düzen kurma boyutu var, yerel halk hakkında oryantalizmin ötesine geçmeyen safsatalarla batı yanlısı milli eğitim ve ideolojik propaganda boyutu var, onlarca yıldır istikrarsızlığın kol gezdiği böylesine düzensiz coğrafyalarda taşeron örgütler eliyle halkın benimseyebileceği devlet reformları yapmak artık imkansız.

sonuç

coşkun aral'a göre (ki ben de katılıyorum) milli duygu ve ulus bilinciyle mücadele etmiyor olmaları. özgürlük verilen bir şey değildir, alınan bir şeydir. başkaları öyle senin topraklarına özgürlük ve demokrasi getirmez.

afgan ordusu sonuçta paralı askerlerden oluşuyordu. amerika ve nato'nun paralı askeri oldukları için ordu afgan halkından destek bulamadı zaten. senin benim askerimiz, ordumuz için hissettiklerini o halk, afgan ordusu için hiç hissetmedi. askerlerin çoğu gizli gizli taliban ile anlaşmış, kimi silah bırakmak için kimisi de taliban'a geçmek için... paralı ordu parayı verenindir.

budur yani durum.