Afrika'da Zaman İçinde Yeni Bir Okyanusun Oluşacak Olması

Zaman içinde derken pek kısa bir süre değil, 5-10 milyon yıl gibi bir süreden bahsediyoruz ancak oldukça ufuk açıcı bir bilgi olduğu su götürmez. Buyrun.
Afrika'da Zaman İçinde Yeni Bir Okyanusun Oluşacak Olması

afrika kıtasında bulunan etiyopya'nın afar bölgesinde kıtanın, 2005 yılından beri süren bölünme olayı sonucunda yeni bir okyanusun oluşmakta olduğu ve bu oluşumun 5-10 milyon yıl sureceği söyleniyor uzmanlarca.

evet dünyada her an her şey yeni bir oluşum içinde ama bu konunun asıl dikkat çeken yönü sadece 15 yıl içerisinde oluşan bu yarığın, 60 km uzunluğa ve 8 m genişliğe ulaşmış olması. yani gözlerimizle şu an yeni bir okyanusun oluşumuna şahit oluyoruz. bu yeni okyanusun oluşumuna neden olan şeyin yükselen magmanın artan basıncı olduğu düşünülüyor.


etiyopya'daki bu afar bölgesinin olduğu kısmın yer altı yapısı birbirinin içine geçmiş şekilde 3 ayrı tektonik plakadan oluşuyor. işte oluşacak bu yeni okyanus, kıtanın doğu kısmında tektonik bir bölünme sonrası bu 3 plakanın birbirinden ayrılmasıyla oluşacak. bu plakalardan bir tarafı oluşturacak biri yılda 1 inç hızla uzaklaşırken bir diğer tarafı oluşturacak diğer ikisi ise yarım inç hızla uzaklaşıyor birbirinden..

tüm bu süreç tamamlandığında aden körfezi, kızıldeniz’in afar bölgesi ve büyük rift vadisi’ne doğru akmasıyla tabandan oluşacak bu yeni okyanus sonrası, geriye kalacak doğu afrika’nın bu kısmı, kendi başına ayrık ve küçük bir kıta olarak kalacak. tabii bölgede yıllardır gözlem ve çalışmalar aralıksız sürüyor.

bölge ile ilgili birkaç görüntü