Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı?

Ağır hasar görmüş bir otomobil alınır mı? Kaç tip hasar kayıtlı araç vardır; hangisini almak daha güvenlidir? İşin dolandırıcılık boyutu nedir? Bu işlerle haşır neşir bir Ekşi Sözlük yazarının ağır hasarlı araç alım satımıyla ilgili tavsiyeleri.
Ağır Hasar Kayıtlı Araç Alınır mı?

evet, ağır hasar kayıtlı araç alınır. hasar durumuna göre alınır ve gayet güzel kullanılır. peki bu noktada önemli olan ayrıntılar nelerdir, onlara bakalım. 

öncelikle, şunu belirtmek isterim ki ben yıllarca hasar kayıtlı araç alım satım işi yaptım. ya topladım ya da parçalayıp sattım. işi bilen birisi için dehşet paralar kazandırabilir. o dalga geçtiğiniz yarısı olmayan araba ilanlarından kazanılan paralar bitcoin'de yok :)

iki tip hasar kayıtlı araç vardır

birincisi, görsel olarak hasarlı ve o halde satışa çıkarılan; ikincisi de tamamen yeni gibi duran fakat ağır hasar kayıtlı. eğer ağır hasar kayıtlı bir araba almaya karar verdiyseniz, alıp satmaktan ziyade sürekli olarak binmek için almalısınız. satarken şansınız var ise kısa sürede satabilirsiniz fakat genelde bayağı uğraşırsınız.

şimdi, piyasada öyle arabalar var ki hasar kaydı yok ama ortadan eklenmiş. diğeri ise yine ağır hasar kayıtlı ama değişen sol çamurluk, far, tampon, hava filtresi kutusu ve birkaç parça. hava yastıkları da açılmış ve orijinali ile değiştirilmiş. bu araba eğer iyi bir ustanın elinden çıktıysa alınır, görünürde de çok fazla bir şeyi yoktur. fakat kilit nokta şudur: çok iyi bir ekspertiz firması. ekspertiz firmasına durumu belirttiğiniz takdirde artık en üst paket ödeyerek arabayı detaylı bir incelemeye almanız gerekir. gerekirse bir motor ustasına gidip hatta abartıp yine iyi bir kaportacıya gidip aracın durumu hakkında bilgi alınmalı.

araçta değişen ve boya yoktur fakat ağır hasar kayıtlıdır gibi bir durum söz konusu ise muhtemelen sele girmiştir ve sele giren araç pek alınmaz. değişen yok fakat araç komple boyalı ve ağır hasar kayıtlı ise, araç yanmış olabilir. tavan boyalı ağır hasar kayıtlılarda ise illa takla attığı anlamına gelmez. dolu yağışı, güneş yanığı, ağaç ve direk devrilmesi, panjur, uydu anteni vs. düşmesi gibi problemler tavan boyanmasına sebep olabilir.

eğer ki satan kişi aracı kazalı halde satıyor ise işiniz kolay. önceden bir hasar kaydı yok ve çok da bir hasarı görünmüyorsa, kendiniz çiçek gibi toplatıp binebilirsiniz, çünkü daha ucuza gelecektir. ağır hasar kayıtlı ve kazalı durumda olan bir arabanın sahibiyle sıkı bir pazarlık yapılabilir. örnek bir ilan, bu araba da ağır hasar kayıtlı:


ben kendim de ağır hasar kayıtlı bir 2016 c200d amg toplamış, uzun süre kullanmış ve piyasanın 120 bin altına getirmiştim en son. yine ekşi sözlük'ten bir arkadaşımıza gayet uygun bir fiyata vermiştim.

işin dolandırıcılık kısmı ise biraz tehlikeli sonuçlar doğurabilir alıcı açısından

anlatayım basitçe. internette şöyle bir ilan var; hasar kayıtsız ama arabanın bir lastikleri kalmış. bu aracı kötü niyetli kişiler satın alıyor ve şasi numarasını söküp, çalıntı bir araca geçiriyorlar ve satıyorlar. aynı şekilde ortadan ikiye bölünmüş bir otomobili sanayide toplayıp, hasar kayıtsız bir şasi numarası üzerine vurarak, bu şekilde hasar kayıtsız satabiliyorlar.
dolandırmaya ve dolandırılmaya çok müsait bir ortam olmasından dolayı, hasar kayıtsız aldığınız bir otomobil hem çalıntı, hem ortadan eklenmiş bir otomobil olabilir. ya da tam tersi şekilde, ağır hasar kayıtlı bir otomobil yıllarca sorunsuz kullanacağınız...

tavsiyem nedir diye soracak olursanız

işten az çok anlıyorsanız ağır hasar kayıtlı aracı kazalı halde alıp kendiniz toplatmanız. bu şekilde hem içiniz rahat, hem daha ucuza getirmiş olacaksınız. en önemlisi de neyin ne olduğunu çok iyi bileceksiniz. ihtiyacınız olan iyi bir usta. çıkabilecek tüm masrafları hesaplayıp ona göre bir yol izler ve vaktiniz bol ise sanayide çıkmacıları gezerek, orijinal parçalarını ucuza bulmanız da mümkün. yapacağınız masraf eğer arabanın kazasız piyasasına denk geliyor ise yaptığınız hamallıktan öteye geçmeyecektir. bu sebeple pazarlık, işçilik ve parça masrafları çok dikkatlice hesaplanmalıdır.