Ağızda Müthiş Bir Temizlik ve Ferahlık Hissi Yaratan Yöntem: Oil Pulling

Oil Pulling ya da Türkçesiyle Yağ Çekme, ağız temizliği konusunda deneyen kişilerin epey memnun kaldığı bir yöntem.
Ağızda Müthiş Bir Temizlik ve Ferahlık Hissi Yaratan Yöntem: Oil Pulling
iStock

bilinen güçlü antibakteriyel etkisinden ve rahatsız etmeyen tadından dolayı hindistan cevizi yağı en çok tercih ve tavsiye edilen olmasına rağmen başka tür sağlıklı yağlarla da yapılabiliyor oil pulling (yağ çekme) denen olay. 

hindistan cevizi yağıyla üst üste iki gün denedim, ağzımda mükemmel bir ferahlık hissi bıraktığı gibi, dişleriniz üzerinde normalde fırçaladıktan sonra bile hissedebileceğiniz plağı, bundan sonra hissetmiyorsunuzdur. resmen diş hekiminde dişlerinizi temizletmiş gibi hissediyorsunuz. ayrıca diş eti ile ilgili olan bir sorunuma da yardımcı oldu bence çünkü ağrım geçti. düzenli kullanımla sağlığımıza harika katkıları olacağına inandığım mucize şey. üşenmeyin, yapın.

not: 78 yaşındaki komşum, zeytin yağıyla denemiş ve o da çok memnun kalmış.

oil pulling, her sabah aç karna telefonumun kronometresinden takip ederek 20 dakika yaptığım bir ağzı yağla çalkalama durumu. 

ben soğuk sıkım organik hindistan cevizi yağı ile yapıyorum. beşinci ayımı doldurmak üzereyim. bu 20 dakika içinde bazen duş alıyorum, saçımı tarıyorum, makyajımı yapıyorum, kıyafetlerimi ütüleyip giyiyorum. yani her sabah 20 dakikanızı mahsus bu işe ayırmak zorunda değilsiniz. tabii aynı anda başka şeylere odaklanamamak gibi bir huyunuz yoksa. bir süre sonra sabah rutininizin bir parçası oluyor. ağzında yağ yokken yapacağınız her şeyi bu şekilde yapıyorsunuz, hepsi bu.

tedavi edici yönünden ziyade, şifalandırıcı özelliğine odaklandığım için bir beklentiye girmeden yapıyorum. insanlar yatay pozisyona geçip uyumaya başladıklarında toksinler ağızda ve dilde birikiyor. sabahları uykudan kalkınca ağızdaki acı tadın sebebi bu. yağ çalkalama işlemi ile bu toksinler yağda çözünüp atılıyor. vücuda geri girmiyor. mantığı bu. dediğim gibi iyileştirsin diye değil de şifalandığım hissiyle yaptığım için bedenime de ruhuma da iyi geldiğini düşünerek yapmaya devam ediyorum.