Ahlat Ağacı'nın Kamera Arkasında NBC'nin Bennu Yıldırımlar'la Olan Konuşması

Nuri Bilge Ceylan'ın 2018 yapımı filmi Ahlat Ağacı'nın kamera arkası görüntülerinde, NBC'nin Bennu Yıldırımlar ile olan konuşması sosyal medyada ve Ekşi Sözlük'te gündem oldu. Kimilerinin tepki gösterdiği, pek çok kişinin de set sınırları içinde gayet normal bulduğu o görüntülere ve ardından yapılan yorumlara bir bakalım.

İşte o konuşma

Görüntülere Ekşi Sözlük'ten gelen yorumlar

amatör tiyatro çalışmaları yaptığımız sıralarda, hele de dramaturji toplantılarında kıran kırana tartışırdık; bardaklar havada uçuşurdu. buna sert ve nezaketsiz diyenler kolektif bir sanatsal çalışmada yer almamıştır, eminim.

nbc ayarındaki bir yönetmenin mevcut kaliteyi yakalayabilmesi için o kadar detaylara takılması, o kadar kez aynı sahneyi tekrar tekrar çekmesi gerekir ki film bittiğinde tüm ekip yönetmenden tiksinir. ancak üzerinden belirli bir vakit geçtikten sonra geriye bakılır ve denir ki "ulan iyi ki öyle yapmış; başka türlü çıkmazdı bu iş!"


bir zamanlar anadolu'daki muhtar sahnesini mesela. nbc'nin anlattığı, bennu hanım'dan istediği de bu. yani doğal olsun, bırak aksın sahne, repliğine rolüne odaklanma. parmağını emmen gerekiyorsa em, gözüne bir şey takıldıysa kadrajın dışına bak, al eline kazakla oyna. eğer bunları yaparsanız işte bu sahnedeki gibi mükemmele yakın diyaloglar ve sahneler oluşuyor.

benim de dikkat ettiğim, denk geldiğimde yüzümü ekşittiğim bir şeydir oyuncuların rollerine odaklanmaları. genelde figüranlarda çok rastlanır bu durum. repliğini söyler ve karşısındaki oyuncunun gözünün içine bakar repliği bitsin de ben de yazılı repliğimi okuyayayım diye, çok rahatsız edici bir durumdur.

ne üslupta ne de söylediklerinde bir yanlış görmediğim konuşmadır.


sinema hakkında pek bilgi sahibi olmayanların garipsediği konuşmadır. neymiş koskoca kadına fırça çekmiş. birincisi bu fırça değil, siz fırça görmemişsiniz ikincisi siz yönetmen oyuncu ilişkisini siz ne sanıyorsunuz ki?

set sınırlarının amiri yönetmendir. istersen oscar sahibi oyuncu ol 60 yaşında ol 30 yaşındaki yönetmen gelip ağzına sıçabilir. bu tarz büyük yönetmenler genelde ruh hastası tipler. özellikle stanley kubrick'in filmlerinde baskıya strese dayanamayıp fenalaşan yıldız oyuncuların olduğu anlatılır hep. nbc'nin de sette çok sert olduğunu söylerler genelde. bu tip bir egemenlik kurmadan mükemmel işler çıkaramazsınız.

kaldı ki bennu yıldırımlar'ın zerre incindiğini düşünmüyorum bu durumdan. bilakis kendince ders çıkarmıştır. böyle bir üstadın ağzından dökülen her kelime için varını yoğunu verecek insanlar var.

bunun dışında mevzubahis konuşmaya gelirsek, tam da nbc nin felsefesini özetleyen bir konuşma olmuş. bu yüzden tarif edemediğimiz bir gerçeklik var bu adamın filmlerinde.

Nuri Bilge Ceylan'ın Ahlat Ağacı'nı Çekmesine İlham Veren Gerçek Hikaye