Akıllı Telefonların Şarjını Neden Sonuna Dek Tüketmemeliyiz?

Akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için şahane bir tavsiye.
Akıllı Telefonların Şarjını Neden Sonuna Dek Tüketmemeliyiz?
iStock


akıllı telefonlarda, eski telefonların aksine nikel pil yerine lityum piller olduğundan ötürü; şarjı sonuna dek tüketmek yanlış bir hareket

açıklayayım:

internette dolaşan "pil ömrünü uzun tutma yolları", "telefonun pilini nasıl sağlıklı tutarız" türü bilgilerin içerisinde "şarjı tam doldurun ve sonuna dek bitirin" yazar, hepsi doğrudur. evet doğrudur.

ama, bak işte işin ama'sı var,

o bilgiler nikel telefon pilleri içindi. son yıllara kadar telefonlarda nikel piller olurdu ama özellikle akıllı telefon furyası ve daha çok şarj ihtiyacı ile işler değişti

şu anda akıllı telefonlarda lityum piller var. lityum apayrı bir teknoloji. nikel pillere göre tehlike içeriyor (örneğin hava alırsa patlayabiliyor) (note 7 gibi).. ama daha çok şarj kapasitesi tutuyor. bu nedenle tehlike riski gözardı edilerek, artık lityum piller kullanılıyor.

nikel pil sonuna dek boşalmayı sever.
lityum pil ise doluluğu sever.


bir deney vardı bu konuyla ilgili. şimdilik özet geçeyim

1 yıl boyunca %40'ın üstünde tutulan lityum piller, %10'a kadar kapasite kaybederler.
1 yıl boyunca %40'ın altında tutulan lityum piller ise %35'e kadar kapasite kaybederler.

ayrıca lityum pili sonuna dek bitirirseniz bir daha çalışmaz. %0'a "gerçekten" inerse tekrar çalışmaz. akıllı telefonlar bu yüzden, gerçekte hala azıcık şarj varken (%2 kadar) sizlere şarjı bitmiş gibi (%0) gösterirler ve kendini kapatırlar. zaten şarjı gerçekten bitmiş olsa, düğmesine basınca ekranda "beni şarja tak" uyarısını çıkaramazdı bile.

bazıları sonuna kadar bitirmeyi kafaya takar ve cihazın güç tuşuna basınca ekrana gelen "şarja tak" uyarısını dahi göremeyinceye dek zorlar. donanımhaber'de bir ara bunu yapmaya çalışanlar oldu. sonra da forumlardaki "telefonun bataryasını tamamen bitirdim. açılmıyor. ühühü" diyen kitlelerin arasına katıldılar. siz yapmayın.


şimdi bir de biliyorsunuz, "şarj döngüsü" olayı var. pillerde "500 şarj döngüsü" yazıyor diyelim. ki şu anda çoğu telefon öyle

cihazdaki pil nikel pil ise, %100'den, %90'a inince şarja takarsan eğer, 1 şarj döngüsü olmuş sayılırdı. hani boşa gitmiş olurdu kalanı... pilin ömrü azalırdı. o yüzden sonuna dek bitirmeyi tavsiye ederler haklı olarak.

ama yeni nesil lityum'lar öyle değil. önce %50'ye indirip, tekrar doldursan. sonra tekrar %50'ye indirip tekrar doldursan, ancak öyle 1 şarj döngüsünü tamamlamış oluyorsun. veya %60'a indirdin, şarjı tekrar doldurdun, sonra %40'a indirdin, ancak öyle 1 döngü tamamlanıyor.

daha fazla bilgi için

piller - neden lityum iyon? - apple
http://www.apple.com/tr/batteries/why-lithium-ion/