Aksiyon Filmi Severlerin Favori Kıyaslaması: Jason Bourne vs John Wick

Bourne serisiyle tanıştığımız Jason Bourne ve son dönemin çıkış yapan karakterlerinden John Wick'i kıyaslayan entry'leri derledik.
Aksiyon Filmi Severlerin Favori Kıyaslaması: Jason Bourne vs John Wick


ilk akla gelenler

john wick adeta bir battal gazi edasıyla taktik maktik yok bam bam bam! gibisinden, sürüsüne bereket düşmanlarını da headshot atarak alabilme kabiliyetine sahiptir.

jason bourne ise düşmanlarını daha taktiksel, daha zeka dolu ve daha planlı şekilde avlayarak gerçekleştirir. yani bourne'a john wick'deki gibi bir sürü düşman hücum etmez. onun yerine kendi kapasitesine yakın boss'larla kapışarak filimlerine müthiş bir gerilim ve aksiyon katar.

john wick'te ise karakteri çok zorlayacak bir boss yerine, yani düşmanların niteliğinden çok niceliğine önem verilerek, bourne'dan daha fazla aksiyon dozajı vererek ama gerilim faktörünü de bourne kadar vermeyerek izleyiciyi aksiyona doyuracak bir film şöleni yaşatabildiğini söyleyebilirim.

hülasa bourne için yerinde aksiyon ve gerilim, john wick için ise yeteri kadar aksiyon, azar azar gerilim...


derine dalalım

wick'in eğitim geçmişi spekülasyonlardan ibaret. fortis fortuna adiuvat dövmesi eski marine (spec ops) olduğunu ima ediyor ama lore'da bu resmi değil. yine de böyle ölümcül bir suikastçinin istihbarat eğitimi olmadığını varsaymak yanlış olur. bu açıdan bourne'dan tek farkı hitman olması. bourne malum, devletin yetiştirdiği bir ajan. wick devletten değil de askeriyeden direkt hitman'liğe geçmiş gibi görünüyor, verilen bilgilere göre.

wick'in bildiği uzak doğu dövüş sanatları:

brezilya jiu-jitsu
judo
jujutsu
sombo
aikido
aiki-jitsu
gun-jitsu
car-fu
shinobi-iri

bourne'un dövüş eğitimi:

jeet kune do
krav maga
escrima
wing chun kung fu
muay thai
boks
kali


ikisi de yakın mesafe bıçak dövüşü ustası. ikisi de usta silahşör. sürücülükleri de yine profesyonel düzeyde.

bu bağlamda yakın dövüşte kim galip gelir, onu bu dövüş sanatlarını bilenler kestirebilir bence. hangi dövüş sanatı diğerine daha üstün geliyor, biz bilemeyiz. öyle bir istatistik olsa bile kimse kesin bir sonuca varamaz. neticede işin içinde çok etken var. sadece kas gücü değil. taktik, zeka, içgüdü, öngörü vs de önemli. adam ani, zekice bir hamle yaparak, on dakikalık bir dövüşten sonra, rakibini öldürebilir yani. rakibin yorulmamış olması bir şey ifade etmiyor o yüzden.

dövüş dışında kıyaslarsak; bourne daha fazla dil biliyor. acı eşiği, aldığı psikolojik eğitimlerden ötürü daha yüksek. mental olarak daha güçlü diyebiliriz yani. wick'den daha soğukkanlı ama görev bilinci var. haliyle görev dışı adam öldürmez. wick önüne kim çıkıyorsa içinden geçiyor bildiğin, lol. bourne daha çok sorgular o yüzden. neticede bu hayata devletime yardım ediyorum, ülkeme hizmet ediyorum diyerek girmiştir. wick ise baya bildiğin suç dünyasının adamı olmuştur.

en iyisi dövüşmesinler bence. arkadaş olsunlar. anılarını paylaşsınlar, günbatımını falan seyredip biralarını içsinler yani, yazıktır.


alternatif bir görüşle bitirelim

john wick daha önce bir şekilde tanıştığı, çalıştığı, ne yapabileceğini bildiği insanlardan oluşan bir mafya organizasyonuna kafa tutuyor ve ciddi anlamda hasar alıyor ve çoğunlukla kaçıyor.
jason bourne tanımadığı cia'e kafa tutuyor ve genelde uğraştığı adamları bitiriyor. john wick'i severim ama jason bourne farklı bir seviye. ama illaki jason bourne biri ile karşılaştırılacaksa the accountant filmindeki christian wolff daha doğru bir tercih olur diye düşünüyorum.