Akvaryumlarda Azot Döngüsü Nasıl Sağlanır?

Tıpkı doğadaki azot döngüsü gibi akvaryumların da kendi içinde bir döngüsü var. Bu döngü, akvaryumlarınızdaki canlılar için hayati önem taşıyor.
Akvaryumlarda Azot Döngüsü Nasıl Sağlanır?

akvaryum için azot döngüsü kabaca şöyledir:

balık-1-> amonyak-2-> nitrit-3-> nitrat-4-> oksijen-5-> balık

1. akvaryumdaki balıklar vs. amonyak üretir (her canlı gibi). bildiğiniz gibi insan oğlu işer. balıklar ise işemez. biz ürettiğimiz amonyağı daha az zehirli olan üreye dönüştürürüz ve üreyi işeyerek vücuttan atarız. balıklar ise amonyağı direk olarak vücutlarından suya geçirirler böylece balık kendisi için son derece zehirli olan amonyaktan kurtulmuş olur.

2 ve 3. bakteriler amonyağı besin olarak tüketirler ve sırasıyla önce nitrite, daha sonra daha az zehirli olan nitrata dönüştürürler. yani akvaryumdaki biyolojik yapı (bakteri kültürünün yetişmesi) ne kadar oturmuşsa akvaryum o kadar sağlıklı olur. çünkü son derece zehirli olan amonyaktan çok daha az zehirli olan nitrata dönüşümü sağlayan bakterilerdir. o yüzden bakterileri sevip sayalım lütfen.

4. akvaryum içerisindeki bitkiler nitratı besin olarak tüketirler ve oksijen üretirler. evet evet, fotosentez dediğimiz bu işte.

5. oksijen balıklar tarafından tüketilir ve döngü başa sarar.

azot döngüsü oturmayan akvaryumlar sağlıksız akvaryumlardır ve çok sık su değişimi gerektirirler. akvaryumunuzda azot döngünüsü nasıl sağlayacağınızı merak ediyorsanız öncelikle biyolojik filtrasyon ve bitkili akvaryum konusuna hakim olmanız gerekir.

Akvaryum Hakkında Yanlış Bilinenler