Al Capone'dan Sonra Gelerek Hollywood'u Haraca Bağlayan Mafya Babası: Frank Nitti

Al Capone'un ardından, organize suç örgütü Chicago Outfit'in başına geçen mafya babası Frank Nitti'nin hayat hikayesi.
Al Capone'dan Sonra Gelerek Hollywood'u Haraca Bağlayan Mafya Babası: Frank Nitti

frank nitti, al capone'un ardından chicago outfit'in başına geçmiştir. al capone'un kuzeni ve sağ kolu olan "infazcı" lakaplı frank nitti, capone için acımasız cinayetler azmettirmiş ancak parmak izlerini silahtan uzak tutabilmiştir.

suçlu kariyerinin başlaması

27 ocak 1888'de italya'nın angri komününde doğan francesco raffaele nitto, 12 yaşında abd'ye göç etti ve daha amerikanvari olan frank nitto adını aldı. medya ondan her zaman nitti diye bahsederdi ama o nitto'yu tercih etti. ailesi brooklyn'e yerleşti, kuzeni al capone'un ailesi de yakınlarda yaşadı.

1913 yılı civarında chicago'ya taşındı ve berber olarak çalıştı, ancak kısa süre sonra mücevher hırsızlığı, çalıntı mal ve likör kaçakçılığı gibi yan işlere girdi. johnny torrio, yeraltı dünyası o sırada emekleme döneminde olan chicago'yu yöneten suç patronuydu. ancak, alkol yasağının (prohibition) başlamasıyla birlikte abd hükümeti istemeden de olsa yeni ve kazançlı bir suç geliri sağlamıştı.

rekabet içindeki kaçakçılık çeteleri kontrolü elde etmek için savaştı. çeteler içerisindeki bağlılıklar değişkendi. torrio daha önce chicago'ya brooklyn'den al capone adlı yeni bir asker getirmişti. önceki chicago patronu “big” jim colosimo'nun (james colosimo) pusuya düşürülmesini ve cinayetini planlayanlar torrio ve capone'du.

kaçakçılık rekabetleri kızışıyordu. capone, ocak 1925'te gerçekleşen darbe girişiminden yara almadan kurtuldu. birkaç gün sonra torrio, eşiyle birlikte evinin önünde birkaç kez vuruldu. saldırıdan kurtulsa da havlu attı ve organizasyonunu capone'a devretti.

capone, kuzeni frank nitti'ye hayatı pahasına güvenmeye başladı. düzenli ve mali konularda zeki olan nitti, capone’un nakit akışından sorumluydu. kısa süre sonra “infazcı” takma adı ile anılmaya başladı. nitti’nin yıldızı, düzenlediği ve asla kendisi ile bağı kurulamayan çete cinayetleri sayesinde parladı.

iktidara yükselişi

18 aylık vergi kaçırma görevinin ardından nitti, patron cezasını beklerken capone tarafından liderlik rolüne getirildi. capone'un güvenilir bir teğmeni olan nitti, kanada'dan chicago'daki barlara içki dağıtımını yönetti ve çeteye yüz milyonlarca dolar kazandırdı. alkol yasağının kaldırılması gündemdeyken, eski capone çetesi chicago outfit’e dönüşüyordu.

frank nitti'nin kendisini destekleyen yıldız suçlulardan oluşan ekibi vardı. geleceğin chicago outfit patronu paul ricca, kurnaz ve zekiydi, ancak 1930'ların başında tüm operasyonu denetlemek için biraz deneyimsizdi. ricca vekil patron olarak görev yaparken, nitti'nin kendisi de vergi kaçakçılığı nedeniyle capone’dan daha kısa bir cezaya çarptırıldı. ricca'nın çırağı, genç anthony accardo (tony accardo), outfit'in godfather’ı olma potansiyeli yükselen kişilerden biriydi. accardo'nun liderlik potansiyeli aşikardı. daha sonra ricca, kendisi hakkında "accardo kahvaltı sırasında capone'un hayatı boyunca kullandığından daha fazla beyne sahipti." diyecekti.

19 aralık 1932'de, outfit'in yeni patronu, chicago'daki 221 north la salle caddesi'ndeki ofisindeydi. aniden, dedektif harry lang ve harry miller tarafından yönetilen bir dizi polis memuru ofisine girdi. baskın emrini yeni seçilen belediye başkanı anton cermak vermişti. detektif lang ofise girer girmez ateş etti. nitti'yi sırtından ve boynundan üç kez vurdu. lang daha sonra, küçük bir yara olacağından emin olarak kendini vurdu ve nitti’yi nefsi müdafaa için vurduğunu iddia etti.

nitti hayatta kaldı ancak polis memurunu öldürmeye teşebbüsten tutuklandı. şubat 1933'te mahkemedeki ifadeler, chicago belediye başkanı cermak'ın kendisini vurma emrini verdiğini ortaya çıkarmasıyla beraat etti. belediye başkanı, nitti'nin itaatsizliğinden memnun değildi ve yerini daha itaatkar gangsterlere bırakmasını istiyordu.

duruşma sırasında, dedektif miller, meslektaşı lang'in baskın sırasında nitti'yi öldürmek için 15.000 dolar aldığını belirtti. baskında bulunan üniformalı bir memur, nitti'nin silahsız olduğunu belirtti. hem lang hem de miller polis teşkilatından kovulduğunda adalet ve düzen korunmuştu. sonrasında detektif lang, ibrani kasaplar birliğinin ticari temsilcisi seçildi. alkol yasağı dönemi chicago'da işler her zamanki gibiydi, ancak yasak sona ermek üzereydi ve outfit ufkunu genişletmek üzereydi.

hollywood’u haraca bağlaması

1935'te frank nitti'nin kendi mali durumu karmakarışıktı. önemli ölçüde yasa dışı geliri olmuştu ancak bunun büyük bir kısmını kumarda harcadı. böylece hollywood sinema endüstrisini gasp etmeye karar verdi.

nitti, george brown'u paravan olarak film sektörünü denetleyen ulusal birliğin başkanı olarak görevlendirdi. new york suç ailelerinin de yardımıyla başkan seçilmesini sağladı. nitti’nin ortağı willie bioff, brown'ın “özel temsilcisi” olarak atandı. bioff, chicago sineması makinistleri arasında çoktan sarsıcı bir başarı elde etmişti. nitti, bioff'u hollywood'a gönderdi. stüdyolar, pahalı üretim kesintilerine yol açan sendika grevlerini karşılayamazdı.

üç aydan kısa bir süre içinde bioff, chicago outfit için warner bros, 20th century fox ve paramount stüdyolarının patronlarından 250.000 dolar nakit aldı. stüdyolar, sendika ücret artışlarından kaçınmak için bioff aracılığı ile nitti ve chicago outfit'e gönüllü olarak ödeme yaptılar ve onları mutlu tutmaya çalıştılar.

sonunda, federal bir büyük jüri toplandı ve stüdyo patronu harry morris warner'ın ifadesini dinlediler. 23 mayıs 1941'de nitti, bioff ve paul ricca da dahil olmak üzere outfit liderleri için haraç ve vergi kaçakçılığı iddianameleri yayınlandı. bioff hemen abd'li bir avukatla iş birliği yaptı. son on yılda yaptıklarına ve mevcut kovuşturmaya karşı dokunulmazlık ve varlıklarını korumak karşılığında tüm planı açıkladı ve muhbir oldu. artık, nitti ve ricca için daha fazla iddianame yoldaydı.

frank nitti'nin yalnız ölümü

18 mart 1943'te yasalar, frank nitti ve outfit’i üzerine çökmüştü. ricca ve diğer patronlar nitti'nin chicago riverside'daki evine gittiler. bu, outfit içindeki güç dengesinin ricca’nın yanında olduğunun çarpıcı bir göstergesiydi. paul ricca, nitti'nin outfit’in maruz kaldığı suçlamaları üstlenmesi ve outfit’i bu işten kurtarması konusunda ısrarcıydı. iddianameler tüm organizasyonu tehlikeye atmıştı.

ertesi sabah, 19 mart 1943’te, nitti, avukatlarından bir telefon aldı. new york iddianameleri yayınlanmıştı. nitti, karısından novena (dokuz gün süren katolik ibadeti) için kiliseye gitmesini istedi. sarhoş olacak kadar alkol aldıktan sonra evinden ayrıldı.

tanıklar, nitti’nin sarhoş bir şekilde evinin yakınındaki bir demiryolunun etrafında dolandığını ve silahını kendi canını almak için kullandığını belirttiler. nitti’nin şiddetli klostrofobisi, ciddi bir hapis cezası beklentisiyle bir araya geldiğinde ona başka bir seçenek bırakmamıştı.

acısız bir ölüm istese de ölümü bu şekilde gerçekleşmedi. chicago outfit patronu kendini üç kez vurmak zorunda kaldı. ölümcül olan son atışında kurşun çenesinin altından girdi ve başının üzerinden çıktı. intihar etmediği, infaz edildiği iddiaları da mevcuttur.

kaynak: ati