Alanyaspor - Fenerbahçe Maçındaki Ofsayt Pozisyonunda Kural Hatası Var mı?

Süper Lig'in 36. haftasında Alanyaspor'un Fenerbahçe'yi ağırladığı ve 0-0 biten maç sonrasında Valencia'nın ofsayt nedeniyle iptal edilen penaltı pozisyonu için kural hatası tartışmaları başladı. Fenerbahçe'nin de TFF'ye maçın tekrarı için başvurduğu pozisyon hakkında IFAB ne diyor?
Alanyaspor - Fenerbahçe Maçındaki Ofsayt Pozisyonunda Kural Hatası Var mı?
beIN Sports Türkiye

ifab kural kitabının 100. sayfasında konu düzenlenmiş. ilgili bölümde ofsayt düzenlemesi yapıldıktan sonra şunlara da dikkat edilmeli diye birkaç durum sayılmış. biraz kafa karıştırıcı bir metin.

ifab şöyle diyor

"şu durumlara dikkat edilmelidir:

• topla oynama niyetiyle topa doğru hareket eden ofsayt pozisyonundaki oyuncu ya topla oynamadan veya topla oynamaya teşebbüs etmeden veya rakibi ile top için mücadeleye girmeden önce faul yapılırsa, bu durum ofsayt ihlalinden önce gerçekleştiği için faul ile cezalandırılır. 

• halihazırda topla oynayan veya oynamaya teşebbüs eden veya rakibi ile top için mücadele eden ofsayt pozisyonundaki bir oyuncuya ihlal yapıldığında, faul yapılmadan önce ofsayt gerçekleştiği için pozisyon ofsayt ile cezalandırılır."

anladığım şu

1. genel kural, ofsaytın çalınma anı: takım arkadaşı topa dokunduğu an ofsayt durumunda olan bir oyuncu atılan bu topa dokunursa, rakibin görüş açısını kapatarak oynamasını engellerse ya da top için rakibiyle mücadeleye girerse ofsayt düdüğü çalınır. temel kural bu.

2. kenardaki futbolcu ortayı yaptığında, top daha gelmeden içerdeki ofsayt durumunda olan futbolcu çekildi, dirsek yedi vs. o zaman faul verilir. çünkü ofsayttaki hücum oyuncusu daha topa dokunmadı, oynamaya teşebbüs etmedi ya da top için rakip ile mücadeleye girmedi.

3. kenardaki futbolcu ortayı yaptığında, ofsayt durumundaki hücum oyuncusu topla oynamış, oynamaya teşebbüs etmiş ya da top için rakibi ile mücadeleye girmişse ofsayt gerçekleşmiş olur. tam bu aşamada faule maruz kalmışsa artık faul değil ofsayt çalınır.


alanyaspor - fenerbahçe maçındaki valencia'nın pozisyonuna bu perspektiften bakacak olursak

top ceza alanına gönderildiği an valencia ofsayt pozisyonunda. valencia'ya faulün yapıldığı an, onun topla oynadığı, oynamaya teşebbüs ettiği ya da rakibi ile top için mücadeleye girdiği andan önce ise karar penaltı olmalı. sonra ise karar ofsayt olmalı.

izlediğim kadarıyla, top atıldığında valencia'nın topa teması yok ama oynama teşebbüsü ve rakibi ile top için mücadelesi tartışmasız biçimde var. bu nedenle buradaki ofsayt kararı doğru.
...

ekleme: aklıma geldi. ofsaytın gerçekleştiği andan sonraki faulleri kabul edip penaltı çalmak var uygulaması nedeniyle de mümkün olamaz. zira yardımcı hakemler tereddütlü pozisyonlarda pozisyon sona erene kadar bayrak kaldırmıyorlar. bu şekilde devam ettirdikleri bir anda faul yapılırsa nasıl penaltı verilecek?

mesela beşiktaş'ın iptal edilen golünde, ofsayttaki gökhan topla gitti ljajic'e pas verdi, o aşamada ljajic'e ceza sahası içerisinde faul yapılsa penaltı mı verilmesi gerekecekti?