Albert Einstein'ın, Lisede Derslerinin Kötü Olduğu Efsanesi Doğru mu?

Bugün deha bildiğimiz insanlar için umulmadık ve ani yükseliş hikayeleri daha çekici geliyor ancak genellikle perşembenin gelişi çarşambadan belli olmakta maalesef.
Albert Einstein'ın, Lisede Derslerinin Kötü Olduğu Efsanesi Doğru mu?


albert einstein'ın kötü notlar aldığı öne sürülüyor ancak yok öyle bir şey

einstein 16 (tam olarak 16 buçuk) yaşında, isviçre'ye geldiğinde zürih'teki politeknik enstitüsü'nün sınavına giriyor. henüz liseden mezun olmadığı için diploması yok ve normal giriş yaşı olan 18'den neredeyse 2 yaş daha küçük. normalde lise notlarıyla girilirken, diploması olmadığı için tanıdık bulup diploması olmayanlar için yapılan sınava başvuruyor.

sınavı geçemiyor ama nasıl? matematik ve bilimsel kısımda çok iyi yaparken dil bilim ve tarihte çok iyi yapamıyor. ana dili almanca (sınav fransızca) olan ve isviçre'de büyümemiş birisi için gayet normal.

kaynak 1: https://arxiv.org/…/arxiv/papers/1205/1205.4335.pdf

O yıllarda Zürih Politeknik Enstitüsü.

sonra ne oluyor?

isviçre'de iki yıl daha lisede okumasını öneriyorlar. burada da şöyle bir sıkıntı var:

kayıtlara göre, bir dönem aritmetik ve cebir derslerinde 6'lık sistem üzerinden en yüksek not olan 1'i alırken, bir sonraki dönem, en düşük not olan 6'yı alıyor. ama durun; en düşük not aslında 6 değil, çünkü okul yetkilileri bu iki dönem arasında sistemi değiştirip en yüksek notu 6 yapıyorlar. yani bir dönem 1, bir dönem 6 alan einstein aslında aynı notu alıyor.

kaynak 2: https://www.nytimes.com/…as-brilliant-in-youth.html

okul bitince politeknik'e tekrar başvuruyor ve alınıyor zaten.

Albert Einstein'ın 1933 Yılında Atatürk'e Gönderdiği Mektup

Albert Einstein "Tanrı Zar Atmaz" Derken Yanılıyor muydu?