Albus Dumbledore'un Eşcinsel Olduğunu Aslında En Başından Beri Gösteren Kanıtlar

Harry Potter ile tanıdığımız Wizarding World'ün (Büyücülük Dünyası) belki de en güçlü büyücüsü Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore eşcinsel bir karakter mi? İşte Harry Potter ve Fantastik Canavarlar serilerinin şimdiye kadar bize verdiklerinden süzülen temiz bir cevap.
Albus Dumbledore'un Eşcinsel Olduğunu Aslında En Başından Beri Gösteren Kanıtlar

1) Harry Potter kitap serisinde Dumbledore'un eşcinsel olduğunu gösteren detaylar

j.k. rowling'in, dumbledore'un gay olduğunu söylemesinin 14 yıl sonra bile hâlâ eleştirilebiliyor olması ve "kitaplar bitince gündemde kalabilmek için kalktı koskoca dumbledore'u i*ne yaptı" diye cahil cahil konuşulması artık iyiden iyiye kabak tadı verdi. dumbledore'un cinsel yönelimini kitaplarda adını açıkça "eşcinsel" koyarak yazmamış ve 7. kitabın piyasaya çıkıp serinin bitmesinden bir-iki ay sonra açıklamıştır, evet. zira her ne kadar çocuk kitabı diye basitçe kestirip atamayacağımız bir seri olsa bile harry potter kitapları yayıncılık dünyasında resmi olarak young adult kitapları kategorisine alınan kitaplardır ve 2007 yılında yayınlanan bir young adult kitabında "eşcinsel" kelimesinin açıkça geçirilerek yazılması henüz göze alınamamış, yayınevi tarafından "daha vakti değil" denilerek özellikle kitaptan çıkartılması istenmiş olabilir.

ancak kitapları götleriyle değil gözleriyle okuyanlar 7. kitap boyunca dumbledore ve grindelwald ikilisinden bahsedilen bölümleri okurken zaten bu konudaki imaları sezmişlerdir. kendisi bunun üstüne karakterin gay olduğunu açıklayınca kitaptaki o imalar da yerli yerine oturmuştur. ne midir o imalar? gelin ben size dumbledore'un aslında 7. kitaptan beri nasıl gayet de eşcinsel olduğunu anlatıvereyim:

- albus dumbledore'un hayatı ve yalanları kitabını yazan rita skeeter'in ikilinin gençliğinden bahsettiği bölümlerde onları hep "tencere ve kapak gibi birbirlerine uymuşlardı", "aralarından su sızmazdı", "saatlerce odaya kapanıp kalırlardı" şeklinde anlatması.

albus ve gellert - best friends forever


- büyük hayalleri olan ve büyük işler başarmaya hevesli çok parlak bir delikanlı olan dumbledore'un, babasının azkaban'a girmesi ve annesinin de ani vefatından sonra erkek ve kız kardeşlerine bakabilmek için godric's hollow köyünde kapanıp kalmak zorunda olması, bütün o yalnızlığı ve kendisine çok basit gelen köy yaşamı içinde grindelwald gibi kendi zekasına denk bir gencin çıkagelmesi, onunla birbirlerini çok iyi anlayabilmeleri ve bu nedenle özellikle dumbledore'un grindelwald'a bağlanması, yalnızlığını onunla unutması. bir nevi ruh eşini bulması.

hem sempatik, hem yakışıklı... doğrusu çok mert bir delikanlı


- çoğunluğun iyiliği için muggle yönetimlerini devirip büyücülerin yönetimini getirme planları yaparken grindelwald'ın bathilda bagshot'ın evindeki odasına kapanıp saatlerce baş başa zaman geçirmeleri.

çoğunluğun iyiliği için... ölüm bizi ayırana dek...


- küçük bir köyde yaşamaları ve sık sık görüşmelerine rağmen birbirlerine ayrıca mektuplar yazmaları.

durmstrang'deki hatan buydu! ama şikayet etmiyorum, çünkü eğer okuldan atılmasaydın, asla tanışamazdık. - albus


- dumbledore'ların evinde yaşanan meşhur üçlü düello başlamadan önce aberforth, ağabeyi albus'a bağırıp hakaretler yağdırmaya başlayınca grindelwald'ın albus'u savunmak için araya girip aberforth'a saldırması. (bkz: seni seviyorum demenin alternatif yolları)

o çocuk sana yaramaz dedim ama dinletemedim kardeşim


- dumbledore grindelwald'ın asıl niyetini anlayıp gerçek yüzünü gördükten sonra yolları tamamen ayrılmasına ve düşman olmalarına rağmen, grindelwald avrupayı birbirine katarken ve onu durdurması için kendisinden defalarca yardım istenmişken dumbledore'un özellikle yıllarca hogwarts'ta kalması ve grindelwald'la yüz yüze gelmek istememesi.

dumbledore newt'e ser verip sır vermezken


sebebini merak edenlere öğretmenlik yapmakla ilgilendiğini, grindelwald'ın siyasi işlerine bulaşmak istemediğini bahane olarak öne sürmesi.

dumbledore sihirli yasal yaptırım dairesi başkanı torquil travers'a ser verip sır vermezken


- sonunda 1945 yılındaki efsanevi düelloda yüz yüze geldiklerinde albus kendisini mağlup edip ömrünün sonuna kadar nurmengard hapishanesindeki bir hücreye kapatılmasına sebep olmasına rağmen, yıllar yıllar sonra lord voldemort hücresine gelerek mürver asa'nın yerini öğrenmek istediğinde grindelwald'ın asanın dumbledore'da olduğunu bilmesine rağmen bunu voldemort'a söylememesi, o sırada ölmüş olan dumbledore'un mezarına voldemort'un zarar vermesini önlemesi, bu sayede dumbledore'la bir nevi helalleşmesi ve bunun sonucunda voldemort tarafından öldürülmesi.

filmdeki sahnede maalesef tam tersi olur: grindelwald asanın yerini söyler, karşılığında ölmekten kurtulur


- harry geçici olarak ölüp arafa gittiğinde ve dumbledore'la konuşarak ondan ikisinin hikayesini öğrendiğinde, çok pişman ve üzgün olan dumbledore'a grindelwald'ın onu voldemort'a teslim etmediğini söylemesi, "o size ve arkadaşlığınıza değer vermişti" gibisinden bir şey demesi ve bunun üzerine dumbledore'un ağlamaya başlaması.

grindelwald gerçekten öyle mi yaptı harry? voldemort'a söylemedi mi?


görüldüğü üzere rowling 7. kitapta zaten adını koymadan resmen bir gay aşk hikayesi yazmıştır. satır aralarını doğru okursanız rahatlıkla görürsünüz. harry ve ron da ölümüne kankadırlar ama aralarında hiç böyle kırılgan, narin, birinin kaçtığı diğerinin kovaladığı, pişmanlıklara, gözyaşlarına sebep olan bir ilişki olmamıştır. kaldı ki dumbledore bütün gücü ve kudretine rağmen öteden beri zaten oldukça duygusal bir erkek karakter olarak yazılmıştır :

- 5. kitap zümrüdüanka yoldaşlığı'nın sonunda harry ve voldemort hakkındaki kehaneti nihayet bütün detaylarıyla harry'e anlattıktan sonra, neden bunca yıl gerçekleri ona söylemediğini açıklarken "zaten yaşına göre yeteri kadar çok derdin vardı, bir de henüz kaldıramayacağın bir yükü omuzlarına yüklemek istemedim, seni korumak istedim" diyerek seride ilk defa o bölümde ağlamıştır.

"aşırı duygusallığımı bağışla harry, artık yaşlı bir adamım"


- 6. kitap melez prens'te voldemort ve hortkulukları hakkında araştırmalar yaparken gaunt kulübesi'ne gidip marvolo gaunt'un yüzüğünün üstündeki diriltme taşı'nı gördüğünde uzun zaman önce kaybettiği ve çok özlediği annesini, babasını ve kız kardeşini tekrar görebilmek umuduyla bir anlık gaflet sonucu yüzüğü parmağına takmış ve bu sayede kendi ölümüne giden süreci başlatmış, voldemort'un yüzüğün üstüne yaptığı lanet bedenine yayılmıştır.

son pişmanlık neye yarar? her şeyin bedeli var, buraya kadar...


- yine 6. kitabın sonlarında hortkuluk mağarasında geçen bölümde voldemort'un zehirli iksirini içerken zihninde canlanan bütün korkunç anılara göğüs germiş ancak iksir grindelwald ve aberforth'la yaşanan düello sırasında kız kardeşi ariana'nın öldüğü günün kabusunu tekrar görmesine sebep olduğunda daha fazla dayanamamış ve "hepsi benim suçum. benim suçum" diye ağlamaya başlamıştır.

"kız kardeşim öldü. onu yeterince sevmedim. pişmanlık refakatçim oldu. senin de olmasın" (albus dumbledore'dan leta lestrange'a)


- gençliğinde hep travmalar yaşamış, hep yalnızlık çekmiş, gerçekten anlaşabildiği ve yakınlık kurabildiği tek kişi olan grindelwald'dan da büyük bir darbe yemiş, sevmek, sevilmek ve sevgisini gösterebilmek konularında belli ki hep eksiklik ve eziklik hissetmiştir.

"o haini sevdin. aileni mahvettin. hâlâ bile seviyorsun. aptalsın sen, aptalsın!"


- zaten 7. kitabın en sonundaki o unutulmaz "ölüler için üzülme harry, yaşayanlar için üzül. her şeyden çok da sevgisiz yaşayanlar için" sözlerini bu nedenle söylemiştir. orada kastettiği sadece sevgisiz büyüyen ve yaşayan voldemort değildir. aynı zamanda kendisidir, aşkına hiçbir zaman karşılık görememiş olan snape'tir, sırf hiç sevgi görmeden aşağılık bir hizmetçi muamelesi gördüğü için sirius'u ölüme sürükleyen kreacher'dır...

"ölüler için üzülme harry, yaşayanlar için üzül. her şeyden çok da sevgisiz yaşayanlar için."


- serideki bütün yetişkin karakterler içinde kolaylıkla ve birden fazla kere ağlayabilen tek erkek karakterdir.

gözlerimde yaş, kalbimde sızı, unutmadım sizi...


bütün bunların üstüne rowling 7. kitap ölüm yadigârları'nın çıkışından ve serinin sonlanmasından bir-iki ay sonra dumbledore'un gay olduğunu adını koyarak açıklamış ve kitapta grindelwald'ın neden ömrü boyunca bir hücreye kapatılmasına sebep olan dumbledore'u voldemort'a satmadığı ve neden dumbledore'un öldükten sonra bile olsa bunu öğrenince ağlamaya başladığı gibi muallakta kalan detaylar da bu sayede açıklığa kavuşmuştur. yıllar sonra da fantastic beasts serisi gelmiş ve bu ikilinin hikayesini anlatmaya başlamıştır. keşke "dumbledore eşcinseldi" cümlesini kitabın kendisinde açık seçik okuyabilseydik ve sonradan böyle bir açıklamayla havada kalan detayları birleştirmek zorunda kalmasaydık ama tabirin kendisi olmasa bile hikayesi açık seçik 7. kitaptadır.

2) Fantastik Canavarlar film serisindeki kanıtlar

warner bros., fantastic beasts the secrets of dumbledore filmine ait bir adet yeni tv spotu ve bir adet de tam sahneyle dumbledore-grindelwald ikilisinin aşkına bodoslama dalmış durumda.

ilk olarak yayınlanan sahnede dumbledore, theseus ve newt hogsmeade'deki domuz kafası'nda 2. filmin en çok tartışılan detaylarından olan blood pact hakkında konuşuyorlar. bilirsiniz filmi izledikten sonra hemen herkes "kitaplarda böyle bir detay yoktu, ikisi aşıktı, dumbledore adamı sevdiği için onunla savaşmak istemiyordu. neden böyle blood pact diye götten uydurma bir şey çıkartmışlar, neden savaşamamalarını buna bağlamışlar, neden dumbledore'un eşcinsel olduğunu saklamaya çalışmışlar? rowling de ne iki yüzlüymüş" şeklinde bir sürü cahil cühela ve acımasız eleştiride bulunmuştu. biz ise "yahu filmdeki kelid aynası sahnesini nerenizle izlediniz? jude law'un aynadaki görüntülere nasıl baktığını hiç mi görmediniz, fonda çalan besteyi hiç mi duymadınız? adamların gay ve aşık olduklarını basbayağı göstermişler işte. konuya daha yeni yeni giriyorlar. daha ilk filmden bütün olayı anlatacak halleri yok, biraz sabır, biraz edep yahu" demiştik.

işte bu videoda dumbledore, scamander kardeşlere neredeyse bu durumu itiraf ediyor ve blood pact denilen şeyin bir çeşit "ya benimsin, ya kara toprağın" anlaşması olduğu görülüyor. dumbledore onu yok etmeyi düşününce bile onu boğmaya, öldürmeye çalışıyor.

türkçe altyazısı yok, o yüzden ihtiyaç duyanlar için ben çevireyim

theseus: bu tür şeylerle ilgili çok deneyimim olduğunu söyleyemem ama bu bir kan yemini gibi görünüyor.

albus: doğru.

theseus: peki içinde kimin kanı var?

albus: benim... ve grindelwald'ın.

theseus: sanırım bu yüzden ona karşı hareket edemiyorsun.

albus: evet... o da bana karşı edemiyor.

theseus: böyle bir şeyi yapmana neyin sebep olduğunu sorabilir miyim?

albus: aşk... kibir... saflık... zehirini seç. çok güzel olduğunu kabul etmek zorundasın. ama ona meydan okumayı bile düşünsen... biliyor, görüyorsunuz ya. kalbimdeki ihaneti seziyor.

İşte o sahne - Kan yemini


- ikinci olarak yayınlanan tv spotunda ise dumbledore açık seçik bir şekilde grindelwald'ı sevdiğini söylüyor ve bu sayede eşcinsel olduğunu ilk defa kendi ağzıyla kabul edip dillendirmiş oluyor. filmin 2. trailer'ında görülen restauranttaki konuşma sahnesi sırasında oluyor bu:

albus: yaptığın şey çılgınlık.

gellert: dumbledore, seninle ya da sensiz dünyalarını yerle bir edeceğim. beni durdurmak için yapabileceğin hiçbir şey yok. kendi türüne sırt çevirmeye gerçekten niyetli misin?

albus: hayır.

gellert: dünyayı yeniden şekillendirebileceğimizi söyleyen sendin. yapacağımızı söylediğimiz şey buydu.

albus: çünkü sana aşıktım.

dumbledore grindelwald'a olan aşkını kabul ediyor


her şey beklendiği şekilde ilerliyor anlayacağınız

yıllardır beklenen sahneler, itiraflar, detaylar bu filmde gerçeğe dönüşüyor. çok tepkiler çeken 2. film grindelwald'ın suçları'nın kamera arkası belgesellerinden birinde (distinctly dumbledore) hem yazar j. k. rowling hem de filmlerin yönetmeni david yates dumbledore ve grindelwald karakterleri hakkında detaylı bir şekilde konuşmuş, ilişkilerine ve bu ilişkinin filmlerde nasıl ele alınacağına özellikle değinmişlerdi. büyücülük dünyasını seven ve fantastik canavarlar serisini daha iyi anlamak isteyen bütün harry potter severlerin mutlaka izlemesi gereken çok önemli bir videodur. yazar ve yönetmenin hikayeyi ne kadar bilinçli bir şekilde yazıp filme aktardıklarını daha iyi anlarsınız. o videonun kapanışında david yates şu sözleri söylemişti, şimdi bu sözleri yerine getiriyor gibiler:

david yates : bu zorlayıcı, çok derin, hakiki bir ilişki ve bütün bu macera, fantazi, canavarlar ve diğer her şeyin arasında bu birbirini seven ve en sonunda birbirleriyle savaşmak zorunda kalan iki adamın hikayesi. bu hikaye 21. yüzyıla göre.

david yates : dumbledore-grindelwald aşkı 21. yüzyıla göre bir hikaye


j. k. rowling: dumbledore olmak kolay değil. bakanlık ona güvenmiyor. grindelwald'ın ideolojisiyle flört ettiği karanlık bir geçmişi olduğunu biliyorlar. potter kitaplarının tekrar ziyaret etmekle en çok ilgilendiğim kısmı buydu çünkü grindelwald ile dumbledore arasındaki ilişki dumbledore'u "dumbledore" yapan anahtar. ilişkileri inanılmaz bir şekilde yoğundu. tutkuluydu ve bir aşk ilişkisiydi. ancak eşcinsel, heteroseksüel ya da her ne etiket koymak istersek isteyelim bütün ilişkilerde olduğu gibi bir taraf diğer tarafın gerçekten ne hissettiğini asla bilemez. bilemezsiniz. bildiğinize inanabilirsiniz. bu yüzden bu ilişkinin cinsel bir boyutu olduğuna da inanmama rağmen işin cinsel tarafından ziyade, birbirlerine karşı hissettikleri duygularla daha çok ilgileniyorum. bütün insan ilişkileriyle ilgili en büyüleyici şey en nihayetinde budur.

j. k. rowling : grindelwald'la olan ilişkisi dumbledore'u dumbledore yapan şey


özellikle rowling'in bu videoda sarfettiği ve yukarıda paylaştığım sözleri vakti zamanında medya tarafından cımbızlanarak "j. k. rowling dumbledore ve grindelwald'ın çok tutkulu bir seks hayatları olduğunu söyledi" şeklinde yansıtılmış ve 2. film pek tutmadığı için kadının tamamen ilgi çekip seriyi gündemde tutabilmek için durduk yere söylediği abuk sabuk açıklamalar olarak gösterilerek kadın bomboş yere linç ettirilmişti. "j. k. rowling ağzını açsa da hemen anlamadan dinlemeden sövmeye gitsek, sosyal medyada etkileşimleri patlatsak" diye bekleyen kitle de sazan gibi üstüne atlamıştı. halbuki bu kamera arkası videosu filmin dvd/blu-ray setleri için daha film gösterime girmeden aylar önce, eleştirel ve ekonomik anlamda ne tepki alacağı bilinmezken çekilmiş bir videoydu. bunları hep yazmıştık:


ben kendim de geçen aylarda dumbledore karakterinin sanıldığı gibi harry potter kitapları bittikten sonra ilgi çekmek ve seriyi gündemde tutmaya devam edebilmek için rowling tarafından durduk yere bir anda anlamsızca eşcinsel olduğunun ilan edilmediğini, kendisinin dikkatle bakan gözler için harry potter kitaplarında da zaten üstü kapalı bir şekilde eşcinsel olduğunun belirtildiğini söylemiş ve kanıtlarını da sıralamıştım 1 numaralı, yukarıda yer alan yazıda.

göreceğiz bakalım, fantastic beasts the secrets of dumbledore bu konularda hollywood'ta game changer bir film olabilecek mi?