Aleyna Tilki, Altın Kelebek'te Tartışma Yaratan Konuşmasında Ne Demek İstedi?

Dün gece (9 Aralık) 45.'si düzenlenen Altın Kelebek ödül töreninde En İyi Pop Müzik Kadın ödülünü kazanan Aleyna Tiki'nin yaptığı konuşma sosyal medyada büyük olay oldu. Aleyna Tilki'nin tedavi olması gerektiğini söyleyenlerden tutun da dalga geçenlere kadar binlerce kişi ve o binlerce kişinin yazdıklarını beğenenler. Peki 18 yaşındaki bu genç kız, dünkü konuşmasında ne demek istiyor? Gerçekten dalga geçilecek şeyler mi söyledikleri? Yoksa biz, işimize geldiği gibi mi anlıyoruz?

Öncelikle Aleyna Tilki'nin konuşması

Peki Aleyna bu konuşmada ne demek istedi?

söylediklerini anlamayacak ne var asıl ben anlayamadım. hele ki her mevzuda bu çocuk üzerinden psikiyatri mastırı yapmaya gelenleri gördükçe diyorum biz nasıl bir toplum olduk böyle ya rabbi? 

çok uzatmadan sadede gelecek olursak herkes için özet geçeyim:

bu çocuk çıktığı günden beri her bunaldığında her sinir patlaması yaşadığında -o yaşlarda hepimizin sıklıkla yaşadığı patlamalardır- kendisi aslında istediği çizgide müzik yapamadığını, buna çok üzüldüğünü, kendini bu popülist çizgide çok yalnız hissettiğini açıklıyor. sonra her ne oluyorsa bunları partnerine kızdığı için söylediğini anlatıp vazgeçiyor falan. “asıl aleyna bu değil” türü çocukça açıklamalar yapıyor. 

bu konuşmada da diyor ki ben aslında böyle lolipop ağzımda, bütün gün oyuncak ayımla güreşmiyorum; çocukluğumu yaşayamadım, ekranlardaki aleyna'ya yalancıktan çocukluğunu yaşatıyorum, bu sayede ben de az biraz sebepleniyorum. ama beni seven ve destekleyenleri zamanla çok samimiyetle sevdim. ve onlara karşı dürüst olup bundan sonra gerçek aleyna'yı göstereceğim.

Bir başka açıdan bakalım

karamsar bir insanım. yorumları okuyunca aleyna kızımız acaba neler saçmalamış diye merak ettim ve konuşmasını dinledim. felaket bir konuşma bekliyordum fakat ben bile abartılacak bir şey bulamadım. hatta tam aksine, teşekkür konuşmalarında basmakalıp laflarla ezberledikleri metinleri okuyan insanlardan çok daha anlamlı ve derin konuşmuş.

aleyna bir kimlik bunalımı geçiriyor, doğru; anlatmak istediklerini kelimelere dökmekte zorlanıyor, doğru; biraz değişik birisi, o da doğru. fakat biraz gömmeye ara verip kızın demek istediği şeyi anlamaya çalışırsanız ölmezsiniz. aleyna diyor ki:

"14 yaşında şöhret oldum. yaşıtlarım çocukluğunu yaşarken ve pembe kıyafetleriyle gezerken ben boyumdan büyük işlerle kalktım. çocukluğumu yaşayamadığım için sizin karşınıza pembe kıyafetli ve oyuncak ayısıyla oynayan aleyna olarak çıktım. kendime böyle çocuksu bir dünya yaratmaya çalıştım. bu yüzden belki de üzüntülerimi ve mutluluklarımı çok dengesiz yaşadım. sizin gördüğünüzden çok daha fazlasını içimde yaşıyorum. bugünden sonra büyümüş bir aleyna olarak karşınızda olmak istiyorum. bu yeni aleyna belki pembe kıyafetler giymeyecek ama içindeki çocuğu da kaybetmeden daha olgun bir olmaya çalışacak. bana destek olan herkese çok teşekkür ederim.”

bu konuşmanın neresi abarttığınız kadar anlamsız? neresi saçmalık?