Alfa Cinsiyet Meselesinin Çıkış Noktası Nedir?

Popüler kültürün bir süredir en çok kullandığı unvanlardan biri de "alfa". Bu kelimenin çıkışı ve geçerliliği epey sorgulanabilir cinsten.
Alfa Cinsiyet Meselesinin Çıkış Noktası Nedir?
Khal Dhogo, Conan ve Aquaman rolleriyle tanıdığımız Jason Momoa.


alfa cinsiyet bir popüler kültür zırvasıdır

kavramın çıkış noktası, kurt sürüleri, sosyal grupları ve onlar üzerinde, kurbanları üzerinden üstünlük kuran tek tabanca kurtlar. kurtlara fısıldayan adam david mech'in 1970 yılında yayınladığı "the wolf: ecology and behavior of an endangered species" adlı kitapta, "alfa bireylerin", diğer erkek bireylerle şiddetli çatışmalar sırasında sürü kontrolünü ele geçirmeye meyilli oldukları yazar. ancak mech, kurtlarla yeni fısıldaşmalarının sonuçlarını 1999 yılında bir güncellemeyle yayınlar:

vahşi hayatta kurt davranışlarını inceleyen bu yeni araştırmada, söz konusu alfa kavramı incelenmiş ve çürütülmüştür.

David Mech

gelgelelim, mech, kurtlarla ilgili araştırmalarından haberler paylaştığı sevimli web sitesinde, söz konusu ilk çalışmasının basımının durdurulmasını defaatle rica etmesine rağmen, yayıncıların bunu durdurmadığını söyler (çünkü birileri buna muhtaçtır).

ancak popüler kültüre bir kez sızmış olan bu kullanım, yine kokuşmuş akademik camiada hızla yayılıp, kuş cinslerine ve hatta insana uyarlanmaya başladı. alfa bireyin şu anda mümkün olan en uygun kullanımı, sürüsüz, yalnız ve diğer kurtlar veya kurt sürüleri üzerinde hiçbir etkisi olmayan kurtlara yönelik.


velhasılıkelam 

efsaneye göre, naaşı ordusundan saklanarak zigetvar seferi'nden at üzerinde istanbul'a kadar getirilen kanuni sultan süleyman'ın durumunda olduğu gibi, ölü doğan bir fikrin kutlamalarıdır devam eden. belki de bazıları karakterlerindeki boşlukları, böyle fantastik bir karakterle doldurmayı sevdikleri için bu fikir epey yaygınlaştı.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?